Fotó: Pixabay.com
A Román Nemzeti Bank vezetősége arra hívta fel a figyelmet egy jelentésben, hogy a bruttó hazai termékhez (GDP) mért 55 százaléknál nagyobb államadósság nem fenntartható Románia számára az államháztartási kiadások szerkezete miatt.
2021. július 23., 20:362021. július 23., 20:36
2021. július 23., 21:572021. július 23., 21:57
A román média pénteken idézte a központi bank jelentését, amely megállapította, hogy tavaly 12 százalékponttal nőtt az államadósság, amely az idén további 2,6 százalékponttal emelkedett, így április végén elérte a GDP 49,9 százalékát. Emlékeztettek, hogy az elmúlt kilenc évben ez volt a leggyorsabb államadósság-növekedés. Hozzátették:
A jegybank szerint azonban jelenleg az államháztartás kiadási szerkezete azt mutatja, hogy a bérek és a nyugdíjakkal kapcsolatos kiadások aránya magas a bevételekhez képest. A román államadósság értéke abszolút értékben elérte az 526,7 milliárd lejt, ebből 16,79 milliárd lej volt a rövid lejáratú adósság, a többi közép- és hosszú távú tartozás.
A hitelek jelentős részét a kormányzat vette fel, míg az önkormányzatok tartozása 15,774 milliárd lejre rúgott. A külföldi román államadósság a GDP 25,4 százalékát tette ki, és elérte a 267,22 milliárd lejt.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
szóljon hozzá!