Fotó: Facebook/Dacia
Megemelkedett és még tovább fog nőni a Dacia-gépkocsimodellek átlagára, viszont a többi gyártóhoz képest továbbra is jóval olcsóbb autókat kínálnak – jelentette ki Xavier Martinet, a Renault-csoporthoz tartozó román márka értékesítési és marketingigazgatója, aki szerint nehéz időszak előtt áll az ágazat.
2023. július 24., 13:402023. július 24., 13:40
2023. július 24., 13:442023. július 24., 13:44
A Dacia kereskedelmi eredményeinek ismertetése céljából tartott sajtótájékoztatón Martinet kifejtette: a szigorodó biztonsági előírások és károsanyag-kibocsátási szintek (Euro 7-es szabvány) arra kényszerítik a gyártókat, hogy növeljék áraikat. Eközben visszaesett a kereslet az új autók iránt, ám az igazgató szerint ez nem eredményez árcsökkenést, az előbbi két tényezőt nem tudja kompenzálni.
„A teljes európai autópiac a tavalyinál nehezebb évet él meg. A Dacia megrendelései eközben előre lefoglalnak három és fél hónapos gyártási időszakot, tehát nincs miért aggódnom. Vannak bizonyos félelmeim a teljes ágazatot tekintve, de ezek elillannak, ha a Daciát más márkákkal hasonlítom össze” – fogalmazott. Az igazgató szerint a visszaeső kereslet ellenére nem terveznek árcsökkentéseket.
Könnyű észrevenni a jelentős különbséget. Fontos szerepet játszunk a mobilitás elérhetővé tételében, és ezt folytatni akarjuk” – szögezte le az értékesítési és marketingvezető.
Csaknem másfél évtizeddel a Dacia autógyár egyik sikertörténete, a Duster első példányának piacra dobása után, jövő évben megvásárolható az ár-érték arányban verhetetlen SUV legújabb, harmadik generációs változata. Mégpedig igen „ködös” időkben.
Megerősítette: a legjobb ár/érték arányt akarják kínálni a jövőben is. Elmondása szerint a Dacia 2019-ben 25 százalékkal volt olcsóbb, mint a közvetlen konkurencia, 2022-ben 15 százalékkal, jelenleg pedig 10-15 százalékos lehet a különbség. „Figyeljük az árakat, az általunk húzott határokon belül mozgunk” – hangsúlyozta. Ezzel együtt – akárcsak mások – kénytelenek lesznek drágítani az európai döntéshozók által megkövetelt új biztonsági előírások (GSR2) és környezetszennyezési szabályozások (Euro 7) bevezetése miatt. Ráadásul a következő modellek – az új Duster, illetve a teljesen új Bigster – gazdagabb, azaz drágább technológiával gurulnak majd ki a gyárakból.
Miközben az Európai Bizottság sokkal több tiszta üzemű járművet, kisebb légszennyezést ígér az Euro 7-es szabvány bevezetésével, az intézkedéscsomag ellen tiltakozó autógyártók csupán minimális „zöld” hatással és jelentős drágítással számolnak.
Minden esetre a számok arról tanúskodnak, hogy nem helyezkedik rosszul a piacon a Dacia: az év első felében 24,2 százalékkal, 345 432 gépkocsira nőtt az eladás, Európában 295 225 jármű lelt gazdára (+30,1%). A vásárlók negyedének korábban is Daciája volt, 15 százalékuknak Renault, 60 százalékot pedig más márkától „csábítottak el”. „Bátorító adatok, amelyek azt mutatják, hogy a Dacia egyre hitelesebb márka, érdekes alternatíva. A Spring segít a legtöbbet abban, hogy más márkáktól érkezzenek új kliensek” – ismertette Martinet. Elmondása szerint
Emellett a Dakar Ralin tervezett részvétel, illetve az Ultra Trail du Mont Blanc hegyi versennyel kötött együttműködés meghosszabbítása is segít a márka népszerűsítésében.
Az igazgató elmondta, hogy a vezetőség döntése szerint Dél-Amerikában továbbra is Renault néven értékesítik a Daciához nagyon hasonlító modelleket. Tájékoztatása szerint romániai és marokkói gyáraik jelenleg teljes kapacitással, három váltásban, heti hat munkanapon üzemelnek, ám azzal is számolnak, hogy a kereslet visszaesése esetén csökkentik a teljesítményt.
Martinet aggódik az Európába érkező „vonzó”, az elektromos autók piacán „rendkívül vonzó” kínai ajánlatok miatt, de szerinte más márkáknál még nagyobb lehet a félelem. „Harcolni fogunk, a konkurencia nem ijeszt meg. Hiszünk benne, hogy van még elég ütőkártya a kezünkben, amit kijátszhatunk: jön egy új Duster jövőre, amely újabb szintre emeli a márkát, utána pedig érkezik a Bigster” – vázolta a marketingigazgató.
Az idei első hat hónapban 34,5 százalékkal több környezetkímélő járművet helyeztek forgalomba, mint előző év azonos időszakában, a piaci részesedésük pedig 21,9 százalékra nőtt – derül ki az APIA hétfőn közölt összesítéséből.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!