Fotó: Facebook/Dacia
Megemelkedett és még tovább fog nőni a Dacia-gépkocsimodellek átlagára, viszont a többi gyártóhoz képest továbbra is jóval olcsóbb autókat kínálnak – jelentette ki Xavier Martinet, a Renault-csoporthoz tartozó román márka értékesítési és marketingigazgatója, aki szerint nehéz időszak előtt áll az ágazat.
2023. július 24., 13:402023. július 24., 13:40
2023. július 24., 13:442023. július 24., 13:44
A Dacia kereskedelmi eredményeinek ismertetése céljából tartott sajtótájékoztatón Martinet kifejtette: a szigorodó biztonsági előírások és károsanyag-kibocsátási szintek (Euro 7-es szabvány) arra kényszerítik a gyártókat, hogy növeljék áraikat. Eközben visszaesett a kereslet az új autók iránt, ám az igazgató szerint ez nem eredményez árcsökkenést, az előbbi két tényezőt nem tudja kompenzálni.
„A teljes európai autópiac a tavalyinál nehezebb évet él meg. A Dacia megrendelései eközben előre lefoglalnak három és fél hónapos gyártási időszakot, tehát nincs miért aggódnom. Vannak bizonyos félelmeim a teljes ágazatot tekintve, de ezek elillannak, ha a Daciát más márkákkal hasonlítom össze” – fogalmazott. Az igazgató szerint a visszaeső kereslet ellenére nem terveznek árcsökkentéseket.
Könnyű észrevenni a jelentős különbséget. Fontos szerepet játszunk a mobilitás elérhetővé tételében, és ezt folytatni akarjuk” – szögezte le az értékesítési és marketingvezető.
Csaknem másfél évtizeddel a Dacia autógyár egyik sikertörténete, a Duster első példányának piacra dobása után, jövő évben megvásárolható az ár-érték arányban verhetetlen SUV legújabb, harmadik generációs változata. Mégpedig igen „ködös” időkben.
Megerősítette: a legjobb ár/érték arányt akarják kínálni a jövőben is. Elmondása szerint a Dacia 2019-ben 25 százalékkal volt olcsóbb, mint a közvetlen konkurencia, 2022-ben 15 százalékkal, jelenleg pedig 10-15 százalékos lehet a különbség. „Figyeljük az árakat, az általunk húzott határokon belül mozgunk” – hangsúlyozta. Ezzel együtt – akárcsak mások – kénytelenek lesznek drágítani az európai döntéshozók által megkövetelt új biztonsági előírások (GSR2) és környezetszennyezési szabályozások (Euro 7) bevezetése miatt. Ráadásul a következő modellek – az új Duster, illetve a teljesen új Bigster – gazdagabb, azaz drágább technológiával gurulnak majd ki a gyárakból.
Miközben az Európai Bizottság sokkal több tiszta üzemű járművet, kisebb légszennyezést ígér az Euro 7-es szabvány bevezetésével, az intézkedéscsomag ellen tiltakozó autógyártók csupán minimális „zöld” hatással és jelentős drágítással számolnak.
Minden esetre a számok arról tanúskodnak, hogy nem helyezkedik rosszul a piacon a Dacia: az év első felében 24,2 százalékkal, 345 432 gépkocsira nőtt az eladás, Európában 295 225 jármű lelt gazdára (+30,1%). A vásárlók negyedének korábban is Daciája volt, 15 százalékuknak Renault, 60 százalékot pedig más márkától „csábítottak el”. „Bátorító adatok, amelyek azt mutatják, hogy a Dacia egyre hitelesebb márka, érdekes alternatíva. A Spring segít a legtöbbet abban, hogy más márkáktól érkezzenek új kliensek” – ismertette Martinet. Elmondása szerint
Emellett a Dakar Ralin tervezett részvétel, illetve az Ultra Trail du Mont Blanc hegyi versennyel kötött együttműködés meghosszabbítása is segít a márka népszerűsítésében.
Az igazgató elmondta, hogy a vezetőség döntése szerint Dél-Amerikában továbbra is Renault néven értékesítik a Daciához nagyon hasonlító modelleket. Tájékoztatása szerint romániai és marokkói gyáraik jelenleg teljes kapacitással, három váltásban, heti hat munkanapon üzemelnek, ám azzal is számolnak, hogy a kereslet visszaesése esetén csökkentik a teljesítményt.
Martinet aggódik az Európába érkező „vonzó”, az elektromos autók piacán „rendkívül vonzó” kínai ajánlatok miatt, de szerinte más márkáknál még nagyobb lehet a félelem. „Harcolni fogunk, a konkurencia nem ijeszt meg. Hiszünk benne, hogy van még elég ütőkártya a kezünkben, amit kijátszhatunk: jön egy új Duster jövőre, amely újabb szintre emeli a márkát, utána pedig érkezik a Bigster” – vázolta a marketingigazgató.
Az idei első hat hónapban 34,5 százalékkal több környezetkímélő járművet helyeztek forgalomba, mint előző év azonos időszakában, a piaci részesedésük pedig 21,9 százalékra nőtt – derül ki az APIA hétfőn közölt összesítéséből.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
szóljon hozzá!