Ebben az évben valószínűleg nem emelkedik a földgáz ára – erősítette meg a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) nemrég kinevezett alelnöke.
2017. november 01., 10:432017. november 01., 10:43
2017. november 01., 11:002017. november 01., 11:00
Emlékeztetett, hogy a hatóság október 20-án ülésezett, és akkor módosították az árszámítási módszertant, mert volt a szabályozásban néhány olyan megfogalmazás, amely alapján nem volt teljesen nyilvánvaló, hogy milyen feltételek mellett igényelhetik a szolgáltatók az ár növelését.
A módosított jogszabály néhány napja jelent meg a Hivatalos Közlönyben, a szolgáltatóknak pedig ez alapján kell kérniük a díjszabás esetleges újraszámolását.
Ez egy hosszabb procedúra, így valószínűleg az év végéig már nem kerül sor semmilyen módosításra. De bármi megtörténhet” – fogalmazott Nagy-Bege Zoltán.
Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata
Arra vonatkozó kérdésünkre, hogy ha mégis bekövetkezik a drágítás, mekkora emelésre lehet számítani, kifejtette, a jelenlegi piaci árak a márciusi helyzethez képest, amikor a most érvényben levő díjszabást jóváhagyták, 5-6 százalékos emelkedést mutatnak. Korábban különben – amint arról beszámoltunk – éppen 6 százalékos áremelést vetítettek előre.
Az ANRE élén azonban közben vezetőváltás is történt a jogszabályi módosítások mellett. A napokban pedig Iulian Iancu képviselő, az ANRE tevékenységét górcső alá vevő parlamenti bizottság elnöke már úgy nyilatkozott, hogy
Mint ismeretes, Románia 2011-ben az Európai Bizottsággal, a Világbankkal, valamint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötött szerződésben vállalta az energiaárak liberalizációját, a földgázpiacon ez 2017. április elsején zárult le. Miközben addig megawattóránként 60 lejben szabályozta a kormány a belföldi kitermelésű földgáz árát, a 2018 márciusáig megkötött szerződésekben a földgáz 71,76 lejes megawattóránkénti áron szerepel. A legfrissebb statisztikák szerint 3,5 millió lakossági földgázfogyasztó él Romániában.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!