Ebben az évben valószínűleg nem emelkedik a földgáz ára – erősítette meg a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) nemrég kinevezett alelnöke.
2017. november 01., 10:432017. november 01., 10:43
2017. november 01., 11:002017. november 01., 11:00
Emlékeztetett, hogy a hatóság október 20-án ülésezett, és akkor módosították az árszámítási módszertant, mert volt a szabályozásban néhány olyan megfogalmazás, amely alapján nem volt teljesen nyilvánvaló, hogy milyen feltételek mellett igényelhetik a szolgáltatók az ár növelését.
A módosított jogszabály néhány napja jelent meg a Hivatalos Közlönyben, a szolgáltatóknak pedig ez alapján kell kérniük a díjszabás esetleges újraszámolását.
Ez egy hosszabb procedúra, így valószínűleg az év végéig már nem kerül sor semmilyen módosításra. De bármi megtörténhet” – fogalmazott Nagy-Bege Zoltán.
Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata
Arra vonatkozó kérdésünkre, hogy ha mégis bekövetkezik a drágítás, mekkora emelésre lehet számítani, kifejtette, a jelenlegi piaci árak a márciusi helyzethez képest, amikor a most érvényben levő díjszabást jóváhagyták, 5-6 százalékos emelkedést mutatnak. Korábban különben – amint arról beszámoltunk – éppen 6 százalékos áremelést vetítettek előre.
Az ANRE élén azonban közben vezetőváltás is történt a jogszabályi módosítások mellett. A napokban pedig Iulian Iancu képviselő, az ANRE tevékenységét górcső alá vevő parlamenti bizottság elnöke már úgy nyilatkozott, hogy
Mint ismeretes, Románia 2011-ben az Európai Bizottsággal, a Világbankkal, valamint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötött szerződésben vállalta az energiaárak liberalizációját, a földgázpiacon ez 2017. április elsején zárult le. Miközben addig megawattóránként 60 lejben szabályozta a kormány a belföldi kitermelésű földgáz árát, a 2018 márciusáig megkötött szerződésekben a földgáz 71,76 lejes megawattóránkénti áron szerepel. A legfrissebb statisztikák szerint 3,5 millió lakossági földgázfogyasztó él Romániában.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!