Új kezdet. Ismét egyre többen állnak oltár vagy anyakönyvvezető elé, és szépen nő a lakodalmak száma is, de ez még nem a régi normalitás
Fotó: 123RF
Bár a lazításoknak köszönhetően sok fiatal tervezi élete nagy napját, és ezáltal az esküvőszervezésben és -lebonyolításban érdekelt cégek is levegőhöz jutnak, a Krónikának nyilatkozó vállalkozók szerint továbbra is nagy a bizonytalanság. A drágítás pedig a legtöbb érintett szerint elkerülhetetlen.
2022. április 09., 08:382022. április 09., 08:38
2022. április 09., 11:142022. április 09., 11:14
Amikor bő két évvel ezelőtt a koronavírus-világjárvány begyűrűzése miatt gyakorlatilag leállt a lagziszezon, a legpesszimistábbak sem gondoltak arra, hogy 2022 tavaszáig kell várni arra, hogy a legutolsó olyan korlátozást is feloldják, amely a fiatal párok boldogító igenjének útjában állt.
Rövidebb-hosszabb időszakokra ugyan volt „feloldozás”, de nagyon sok pár nem élt azzal a lehetőséggel, hogy szigorú szabályok mellett, esetleg a rokonok, ismerősök egészségének a kockáztatásával bevállalja a nagy nap megszervezését.
Miután sokan kivártak, hogy életük egyik legszebb pillanata olyan legyen, amilyennek megálmodták, vagy ahogyan a nagykönyvben meg van írva, joggal hihetik sokan azt, hogy a lazítások kihirdetése után berobbant az esküvőszervező ágazat, ám nem teljesen így történt.
Sokaknak kedvét szegi az infláció, hiszen ma már lényegesen mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk a fiataloknak és/vagy szüleiknek, mint akár tavaly ilyenkor, és amiatt is aggódhatnak, hogy a vendégek közül sokan elvesztették állásukat, csökkent a fizetésük, vagy ha nem is zsugorodott, de ma már nem ér annyit, mint korábban.
Azt, hogy mennyire megsínylette az elmúlt két évet az esküvőszervező ágazat, mi sem jelzi jobban, hogy a Krónikának a lezárást követően rendszeresen nyilatkozó lagziszervező cég tulajdonosa időközben váltott, ma már egészen mással foglalkozik.
És azoknak sem hozott egyelőre egyértelmű felszusszanást a korlátozások feloldása, akik túlélték az elmúlt két évet, mert egyfajta bizonytalanság még mindig jellemzi a házasodni vágyókat és a piaci szereplőket egyaránt, de már látszik a fény az alagút végén, szépen vannak foglalások, így él a remény, hogy minden visszatér a régi kerékvágásba.
Boldogság drágábban. A korlátozások után az infláció alakítja sok fiatal életének nagy napját
Fotó: Pixabay
Szabó Tekla, a maroshévízi székhelyű Urmánczy Events tulajdonosa – akivel az elmúlt két évben szintén többször beszélgettünk az ágazat helyzetéről – kérdésünkre arról számolt be, hogy a szolgáltatók szempontjából nagyon nehéz volt ez a két év, sokan léptek új pályára, vagy időleges pályaelhagyók lettek.
„Azt lehet mondani, hogy bár korlátozva voltak, azért a pandémia idején is rendeztek esküvőket. Ez főleg 2021 nyarára érvényes, de 2020 szeptembere is jó volt ilyen szempontból. A pároknak a létszámkorlátozásokon kívül a fő gondot a pandémia előtt megkötött szerződések és a már kifizetett előlegek jelentették. Ezek mind komoly megkötésekkel jártak.
Azok a fiatalok, akik a teljes bizonytalanságra fittyet hányva, reménykedve a nyári lazításokban, vállalták az esetleges elmaradt esküvő kockázatát” – idézte fel a székelyföldi vállalkozó.
Hozzátette: „nem lehet elhallgatni azt sem, hogy 2021-ben már sok vendéglő nem tartotta be a korlátozásokat, például nem kértek koronavírus-igazolást, fű alatt voltak bőven rendezvények”.
A vállalkozó mérlege szerint megrendelések szempontjából 2021 nyara közepes volt, de a 2022-es esztendő már a pandémia előtti forgalmat hozhatja. „A megrendelések számának megugrása és a közeli háború viszont az árak emelkedését eredményezte” – jegyezte meg Szabó Tekla.
Mint mondta, a pillanatnyi állás szerint az idei nagyon zsúfolt év lesz, hiszen be kell pótolni az elmaradt esküvőket. „De ezek közül sokat már nem tartanak meg, hiszen a pandémia két éve alatt egy pár életében sok minden történhetett. Jó esetben már a keresztelő is megvolt” – jegyezte meg egyúttal.
„Az idei év nekünk úgy alakult, hogy a július zsúfoltabb. Más szolgáltatók viszont arról számolnak be, hogy az augusztusuk telt házas” – mondta a vállalkozó.
Fotó: 123RF
A fiatal pároknak pedig azt üzeni, még bőven van idő megszervezni az esküvőt, a tavalyi év tapasztalataiból elmondható, hogy a szervezésre egy hónap is elég, de ehhez rugalmasnak és kreatívnak kell lenni.
Ilyen megoldás lehet például a kültéri sátras esküvő. Ebben tudunk mi segíteni. A pandémia megváltoztatta az esküvői ipart, sokan felfedezték a kis családias, lazább hangulatú esküvők szépségét, és nem utolsósorban a kültéri esküvők varázsát” – összegzett Szabó Tekla.
„Kemény és hosszú hónapok állnak az esküvői szolgáltatók mögött, hiszen a pandémia teljesen behúzta a kéziféket a rendezvények terén a 2020-as évben. A 2021-es szezon közel gondtalannak nézett ki, és aki kellően bátor volt megtartani az esküvőjét, vírus ide, vírus oda, annak szép emlékei maradhattak a nagy napról” – foglalta össze megkeresésünkre Lévai Dávid nagyváradi esküvői videós is a tapasztalatait.
A Levai David Wedding Movies vezetője szerint a teljes körű lazításoknak köszönhetően most már akár fel is szusszanhatnának, és pezsgőt bonthatnának, hiszen a párok végre ismét tervezhetnek, valamint a szolgáltatók talán újfent számíthatnak bevételekre idén, de ott van a de.
Egyrészt az orosz–ukrán háború miatt a közhangulat feldúlt. Úgy tűnik, hogy ennek nem lehet közvetlen hatása az esküvőkre, de mivel egy olyan szektorról beszélünk, ahol hónapokkal – sőt évekkel – előre szokás meghozni a döntést, ezért nehéz teljes bizalommal tervezni, hiszen nem tudhatjuk, mi vár ránk. Ezenfelül, amit talán még többen éreznek a saját bőrükön, az az infláció, amely az elmúlt hosszú években nem látott rekordokat dönt” – sorolta a vállalkozó az útjukba gördülő akadályokat.
Egy esetleges – sok esetben elkerülhetetlen – drágítás pedig „duplán negatív hozammal jár”. „Az emberek pénze kevesebbet ér, sőt, drágábban bérelhetnek fel egy fotóst vagy éppen egy zenekart. Sajnos további drágulások várhatók, és be kell látnunk, hogy sok ember csak épp annyiból él, hogy az alapvető szükségleteire jusson pénze, így a borítékba aligha marad egy csekély támogatás az ifjú pár részére.
– mutatott rá az esküvői videós. Egyelőre amúgy szerinte minden jel arra utal, hogy az idei szezon sikeres lesz, és a jövő évre is már foglalnak a párok, de sokkal nagyobb bizonytalanság figyelhető meg a párok részéről, ami meglátszik a megkeresések és a szerződéskötések számában is.
„Mindezek ellenére bizakodunk a legjobbakban, hiszen nagyon sokan kizárólag esküvői területen szolgáltatnak, és ez az egyetlen bevételi forrásuk, így ideje lenne most már annak, hogy stabilizálódjon a helyzet, és ismét működőképes legyen az ágazat” – fogalmazta meg Lévai Dávid.
Ami a lagziknak helyet biztosító vendéglátóipari egységeket illeti, felemás helyzettel találkoztunk. Volt, aki telt házról számolt be érdeklődésünkre, máshol viszont még mindig bőven akadnak szabad időpontok.
Fotó: Pál Árpád
A Székelyföldön nagy népszerűségnek örvendő szentegyházi Szépasszony rendezvénysátor üzemeltetője például érdeklődésünkre azt mondta, a foglalások terén majdnem teljesen le van fedve már az idei szezon, ami az ő esetükben április végétől október közepéig tart a sátor kialakítása miatt.
Idén sajnos ez már a 20 százalékot is elérte az energiahordozók drágulása miatt, de az alapanyagok közül a hús, a liszt vagy az olaj is szintén többe kerül. Emiatt eddig egyelőre egy pár mondta vissza a foglalást” – tudtuk meg.
A vállalkozó fontosnak tartotta kiemelni, hogy a minőségből nem szerettek volna veszíteni, így döntöttek a menüsorok drágítása mellett. „Sajnos van esély rá, hogy a gazdasági helyzet csak tovább fog romlani, ám örülünk, hogy legalább tudunk dolgozni” – fűzte hozzá megemlítve, már 2024-re is van foglalásuk.
„Rengeteg eseményünk van idén, ezek között olyan rendezvény is van, amelyet két éve folyamatosan újradátumozunk. Olyan is van, hogy időközben megszületett a kisbaba, így az esküvő a keresztelővel együtt lesz megtartva” – számolt be Tódor Etelka igazgató.
Hozzátette, ugyan van még szabad időpontjuk idénre, de már csak nagyon kevés. A drágulásról elmondta, az alapanyagok árának növekedése miatt legalább 10–15 százalékot emelniük kellett azokon az árakon, amelyekről már korábban megegyeztek.
– közölte viszont kérdésünkre Nagy Levente, a székelyudvarhelyi Park Étterem működtetője. Vannak olyanok, akik idén a tavalyi foglalásukat pótolják, mások jövőre tették át, ám összességében visszaesett a foglalások száma. Az üzemeltető legalább 25 százalékos drágulásra számít a rendezvények tekintetében.
Nem lélegeztek még fel sem a házasulni vágyó fiatal párok, sem az esküvőszervezésben érdekelt vállalkozók a koronavírus-járvány terjedésének megfékezését célzó intézkedések meglebegtetett lazítása hallatán. Sokan reménykednek abban, hogy idén lesznek lagzik, az óvatosabbak viszont inkább jövőre&
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!