2011. augusztus 16., 08:572011. augusztus 16., 08:57
A nyugati térség fejlettsége leginkább a földrajzi nyitottságnak, valamint a tradíciók megőrzésének köszönhető – hangsúlyozta a Leszakadás vagy felzárkózás: regionális fejlettségbeli egyenlőtlenségek Romániában címmel tartott előadásában tegnap Kurkó Ibolya, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) földrajz karának doktorandusza. A bemutató a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet (KMEI) által, a Kolozsvári Magyar Napok keretében szervezett előadássorozat részét képezte. Amint azt Soós Anna, a KMEI elnöke elmondta, az előadások a BBTE-n folyamatban lévő kutatásokból kívánnak ízelítőt nyújtani az érdeklődőknek.
Kurkó Ibolya előadásában a 90-es évek óta megfigyelhető változások mellett az ország jelenlegi gazdasági megosztottságára is kitért. Az előadó a gazdasági fejlettséget figyelembe véve az ország négy szektorát különítette el. Az elsőbe tartoznak a leginkább előrehaladott megyék – Bukarest mellett többek között Ilfov, Temes és Kolozs megye. Ezen területek jelentik Románia stabil pólusait, a szolgáltatásban dolgozók aránya is itt a legmagasabb. A második kategóriába az iparosodó területek tartoznak, mások mellett megemlíthető Brassó, Konstanca, Gorj megye. Fehér és Hunyad megye már a harmadik szektor tagjai, ahol magas fejlődési ráta és gyors felzárkózás figyelhető meg. Vaslui és Giurgiu megye pedig a kutató szerint azok közé a régiók közé tartozik, amelyek a 90-es évek óta szinte egyáltalán nem javítottak fejlettségi pozíciójukon.
Az előadó szerint az utóbbi években az ország megosztottsági szintje nem csökkent, a fejlett régiók pedig nem tudják kellőképpen ellensúlyozni az elmaradást. A jelenlegi politikai-gazdasági helyzetet tekintve a jövőben gazdasági kettészakadásra is lehet majd számítani – vonta le a következtetést Kurkó Ibolya.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.