Fotó: Boda L. Gergely
Nem mondanak le a nagyszabású tiltakozó akciókról a romániai fuvarozók: ezúttal azt követelik, hogy ha már életbe lép az üzemanyagok extra jövedéki adója, akkor – külföldi mintára – a közúti szállítóknak legalább térítsék meg az így befizetett összegek egy részét.
2017. szeptember 06., 13:182017. szeptember 06., 13:18
Az üzemanyagok után befizetett jövedéki adó egy részének megtérítését kérik a romániai fuvarozók azt követően, hogy a kormány elfogadta a sürgősségi rendeletet, amellyel két ütemben, szeptember 15-étől és október elsejétől is 0,16-0,16 lejjel nő a gázolaj és a benzin literenkénti jövedéki adója.
– szögezi le közleményében a romániai közúti fuvarozókat tömörítő FORT szövetség.
A Mihai Tudose kormányfőhöz intézett levélben ugyanakkor arra is ráirányítják a figyelmet, hogy kevesebb mint tíz nap múlva a romániai fuvarozók ugyanabba a helyzetbe kerülnek, mint 2015–2017-ben, amikor „a nemzetközi porondon szállítók Románián kívül tankoltak (ahol az áfa és a jövedéki adó egy része is visszaigényelhető), a rabul ejtett piac pedig csökkenteni fogja a flotta bővítésére irányuló beruházásokat, a humánerőforrását”.
de ide tartozik a megyeközi személyszállítás, a megyén belüli személyszállítás, és a különjáratok is” – fogalmaznak a FORT illetékesei.
A munkáltatói szövetség a helyzet rendezése érdekében egy munkacsoport létrehozását kéri, amelyben azt szeretnék, ha a pénzügyminisztérium és a fuvarozói munkáltatói szövetségek képviselői egyaránt helyet kapnának, hogy
„Egy ilyen intézkedéssel nőnek a költségvetés bevételei, de a romániai fuvarozók is versenyképesek maradnak, és továbbra is itthon fognak tankolni, kiterjedtebb lesz a méltányos verseny, az adócsalás és az illegális gázolaj-értékesítés pedig visszaesik” – szögezi le a FORT közleménye.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!