Kizárólag a vállalatok állják majd az energiaár-emelkedést, nem látszik meg a lakosságnak kiállított számlákon – jelentette be pénteken Radu Tudorache, az energiaügyi minisztérium államtitkára.
2017. február 05., 18:392017. február 05., 18:39
2017. február 05., 20:032017. február 05., 20:03
„A tőzsdei energiaárak enyhén csökkenni kezdtek. Annak, hogy az OPCOM energetikai tőzsdén áremelkedés történt, az időjárás és a kereslet növekedése volt az oka. Az áremelkedést kizárólag a vállalatok állják majd, nem fog meglátszani a lakossági számlákon\" – nyilatkozta Radu Tudorache. Mint részletezte, az energiaszolgáltatók azt kérték, hozzanak be új szabályozásokat, például vezessék be újra a közvetlenül tárgyalt szerződéseket, illetve ne engedjék be a piacra azokat a cégeket, amelyek pénzügyi kapacitásukat meghaladó mennyiségben vásárolnának föl áramot.
Tudorache azt is elmondta, nem gondolja, hogy az OPCOM-on gyanús tranzakciók történtek, a Versenytanácsot pedig azért vonták be, mert „így szól az eljárás\". Amint arról beszámoltunk, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) a múlt hét elején vizsgálatot indított két, az OPCOM energetikai tőzsdén megkötött energiaügyi szerződés kapcsán, amelyekről gyanítja, hogy törvényszegésről van szó, és a Versenytanács segítségét kérte a nyomozáshoz. A vizsgálatra azt követően került sor, hogy az energetikai tőzsdén immár negyedik hete egyik rekordot a másik után döntötték meg az árak, s villanyáram ára elérte a megawattóránkénti 650 lejt, ami csaknem a háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában regisztrált értéknek, és majdnem kétszerese az év első napjaiban regisztrált árszintnek.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
szóljon hozzá!