Hangsúlyt fektetnének a turizmusra. A térség vonzerejének növelésére 81,1 millió euró áll majd rendelkezésre
Fotó: Haáz Vince
Korai lenne még pezsgőt bontani Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint amiatt, hogy úgy tűnik, kivételesen igyekeznek a romániai hatóságok felkészülni a következő költségvetési ciklusban az ország rendelkezésére álló európai uniós pénzalapok lehívására.
2020. október 21., 15:072020. október 21., 15:07
Románia kormánya az év végéig elküldené Brüsszelbe az uniós alapok lehívására vonatkozó stratégiáját, hogy az uniós költségvetés elfogadása után, már jövő évben legyen esély arra, hogy meghirdessék a pályázatokat. A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség arról tájékoztatott, hogy október elején elküldte az Európai Bizottságnak a 2021–2027-es Regionális Operatív Program kapcsán kidolgozott munkatervezetét elemzésre.
A hivatalos tájékoztatás szerint a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség kidolgozta a saját stratégiáját a következő ciklus uniós forrásainak lehívására,
A dokumentumot az ügynökség honlapján közvitára bocsátották, ez az első változat, amely az Európai Bizottság és az érintettek javaslatai nyomán módosulni fog.
„Arra törekszünk, hogy a központi régió egy tiszta, élhető térséggé váljon, amely vonzó a lakói és a turisták számára is, rendelkezzen egy innováción alapuló versenyképes gazdasággal, és a források fenntartható kihasználását minden polgár fontosnak tartsa” – jelentette ki Simion Crețu az ügynökség igazgatója.
Elmondása szerint olyan fejlesztési stratégián dolgoznak, amely hat ágazatra bomlik, és ezen belül több sajátos prioritást is megfogalmaznak. Tulajdonképpen a stratégia minden területet érint. Az igazgató szerint megpróbálják értékesíteni a rendelkezésre álló humán erőforrást, megvalósítva a társadalmi felzárkóztatást.
A nyilvánosságra hozott tervek szerint az Európai Zöld Megállapodást figyelembe véve javítanák az energetikai hatékonyságot, csökkentve a klímaváltozás következményeit, de ugyanakkor hangsúlyt fektetnének a turizmusra, a kulturális örökségre, a vidék, a mezőgazdaság, és az erdőgazdálkodás fejlesztésére. Azt is tervezik, hogy a Központi Fejlesztési Régióban a Regionális Operatív Programba a következő uniós ciklusba több mint 1,8 milliárd eurót tudnak kipályáztatni.
A munkaváltozat szerint a közigazgatási egységek, vállalatok, inkubátorok, egyetemek, klaszterek, kutatási-fejlesztési szervezetek pályázhatnak. A lehívható összegek a becslések szerint így alakulnak: innovációra, a versenyképesség növelésére 229,9 millió euró, a digitalizálásra 116,3 millió euró, a környezetbarát közösségek kialakítására 451,5 millió euró, infrastruktúrára 168 millió euró, oktatásra 83,6 millió euró, a térség vonzerejének növelésére 81,1 millió euró, műszaki fejlesztésre 50,8 millió euró hívható le.
A soha nem látott igyekezet kapcsán Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a Krónika kérdésére elmondta, az elmúlt időszakban valóban nem volt jellemző Romániára a hatékony pénzlehívás, a jelenlegi igyekezet dicséretes, ám „még nem bontana erre pezsgőt”.
„Végre komolyan veszik az előkészületeket, időben kidolgozzák a terveket. Ezeket a kormány véglegesíti, majd újra elküldi jóváhagyásra. Az lenne a hatékony, ha valóban jövő évben már kiírnák a pályázatokat. Azonban még előttünk állnak a parlamenti választások, és nem kizárt, hogy a választások után alakuló új kormány elölről kezdi az egész folyamatot. Várjuk ki a végét” – részletezte Antal Árpád.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!