Hangsúlyt fektetnének a turizmusra. A térség vonzerejének növelésére 81,1 millió euró áll majd rendelkezésre
Fotó: Haáz Vince
Korai lenne még pezsgőt bontani Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint amiatt, hogy úgy tűnik, kivételesen igyekeznek a romániai hatóságok felkészülni a következő költségvetési ciklusban az ország rendelkezésére álló európai uniós pénzalapok lehívására.
2020. október 21., 15:072020. október 21., 15:07
Románia kormánya az év végéig elküldené Brüsszelbe az uniós alapok lehívására vonatkozó stratégiáját, hogy az uniós költségvetés elfogadása után, már jövő évben legyen esély arra, hogy meghirdessék a pályázatokat. A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség arról tájékoztatott, hogy október elején elküldte az Európai Bizottságnak a 2021–2027-es Regionális Operatív Program kapcsán kidolgozott munkatervezetét elemzésre.
A hivatalos tájékoztatás szerint a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség kidolgozta a saját stratégiáját a következő ciklus uniós forrásainak lehívására,
A dokumentumot az ügynökség honlapján közvitára bocsátották, ez az első változat, amely az Európai Bizottság és az érintettek javaslatai nyomán módosulni fog.
„Arra törekszünk, hogy a központi régió egy tiszta, élhető térséggé váljon, amely vonzó a lakói és a turisták számára is, rendelkezzen egy innováción alapuló versenyképes gazdasággal, és a források fenntartható kihasználását minden polgár fontosnak tartsa” – jelentette ki Simion Crețu az ügynökség igazgatója.
Elmondása szerint olyan fejlesztési stratégián dolgoznak, amely hat ágazatra bomlik, és ezen belül több sajátos prioritást is megfogalmaznak. Tulajdonképpen a stratégia minden területet érint. Az igazgató szerint megpróbálják értékesíteni a rendelkezésre álló humán erőforrást, megvalósítva a társadalmi felzárkóztatást.
A nyilvánosságra hozott tervek szerint az Európai Zöld Megállapodást figyelembe véve javítanák az energetikai hatékonyságot, csökkentve a klímaváltozás következményeit, de ugyanakkor hangsúlyt fektetnének a turizmusra, a kulturális örökségre, a vidék, a mezőgazdaság, és az erdőgazdálkodás fejlesztésére. Azt is tervezik, hogy a Központi Fejlesztési Régióban a Regionális Operatív Programba a következő uniós ciklusba több mint 1,8 milliárd eurót tudnak kipályáztatni.
A munkaváltozat szerint a közigazgatási egységek, vállalatok, inkubátorok, egyetemek, klaszterek, kutatási-fejlesztési szervezetek pályázhatnak. A lehívható összegek a becslések szerint így alakulnak: innovációra, a versenyképesség növelésére 229,9 millió euró, a digitalizálásra 116,3 millió euró, a környezetbarát közösségek kialakítására 451,5 millió euró, infrastruktúrára 168 millió euró, oktatásra 83,6 millió euró, a térség vonzerejének növelésére 81,1 millió euró, műszaki fejlesztésre 50,8 millió euró hívható le.
A soha nem látott igyekezet kapcsán Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a Krónika kérdésére elmondta, az elmúlt időszakban valóban nem volt jellemző Romániára a hatékony pénzlehívás, a jelenlegi igyekezet dicséretes, ám „még nem bontana erre pezsgőt”.
„Végre komolyan veszik az előkészületeket, időben kidolgozzák a terveket. Ezeket a kormány véglegesíti, majd újra elküldi jóváhagyásra. Az lenne a hatékony, ha valóban jövő évben már kiírnák a pályázatokat. Azonban még előttünk állnak a parlamenti választások, és nem kizárt, hogy a választások után alakuló új kormány elölről kezdi az egész folyamatot. Várjuk ki a végét” – részletezte Antal Árpád.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!