Hangsúlyt fektetnének a turizmusra. A térség vonzerejének növelésére 81,1 millió euró áll majd rendelkezésre
Fotó: Haáz Vince
Korai lenne még pezsgőt bontani Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint amiatt, hogy úgy tűnik, kivételesen igyekeznek a romániai hatóságok felkészülni a következő költségvetési ciklusban az ország rendelkezésére álló európai uniós pénzalapok lehívására.
2020. október 21., 15:072020. október 21., 15:07
Románia kormánya az év végéig elküldené Brüsszelbe az uniós alapok lehívására vonatkozó stratégiáját, hogy az uniós költségvetés elfogadása után, már jövő évben legyen esély arra, hogy meghirdessék a pályázatokat. A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség arról tájékoztatott, hogy október elején elküldte az Európai Bizottságnak a 2021–2027-es Regionális Operatív Program kapcsán kidolgozott munkatervezetét elemzésre.
A hivatalos tájékoztatás szerint a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség kidolgozta a saját stratégiáját a következő ciklus uniós forrásainak lehívására,
A dokumentumot az ügynökség honlapján közvitára bocsátották, ez az első változat, amely az Európai Bizottság és az érintettek javaslatai nyomán módosulni fog.
„Arra törekszünk, hogy a központi régió egy tiszta, élhető térséggé váljon, amely vonzó a lakói és a turisták számára is, rendelkezzen egy innováción alapuló versenyképes gazdasággal, és a források fenntartható kihasználását minden polgár fontosnak tartsa” – jelentette ki Simion Crețu az ügynökség igazgatója.
Elmondása szerint olyan fejlesztési stratégián dolgoznak, amely hat ágazatra bomlik, és ezen belül több sajátos prioritást is megfogalmaznak. Tulajdonképpen a stratégia minden területet érint. Az igazgató szerint megpróbálják értékesíteni a rendelkezésre álló humán erőforrást, megvalósítva a társadalmi felzárkóztatást.
A nyilvánosságra hozott tervek szerint az Európai Zöld Megállapodást figyelembe véve javítanák az energetikai hatékonyságot, csökkentve a klímaváltozás következményeit, de ugyanakkor hangsúlyt fektetnének a turizmusra, a kulturális örökségre, a vidék, a mezőgazdaság, és az erdőgazdálkodás fejlesztésére. Azt is tervezik, hogy a Központi Fejlesztési Régióban a Regionális Operatív Programba a következő uniós ciklusba több mint 1,8 milliárd eurót tudnak kipályáztatni.
A munkaváltozat szerint a közigazgatási egységek, vállalatok, inkubátorok, egyetemek, klaszterek, kutatási-fejlesztési szervezetek pályázhatnak. A lehívható összegek a becslések szerint így alakulnak: innovációra, a versenyképesség növelésére 229,9 millió euró, a digitalizálásra 116,3 millió euró, a környezetbarát közösségek kialakítására 451,5 millió euró, infrastruktúrára 168 millió euró, oktatásra 83,6 millió euró, a térség vonzerejének növelésére 81,1 millió euró, műszaki fejlesztésre 50,8 millió euró hívható le.
A soha nem látott igyekezet kapcsán Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a Krónika kérdésére elmondta, az elmúlt időszakban valóban nem volt jellemző Romániára a hatékony pénzlehívás, a jelenlegi igyekezet dicséretes, ám „még nem bontana erre pezsgőt”.
„Végre komolyan veszik az előkészületeket, időben kidolgozzák a terveket. Ezeket a kormány véglegesíti, majd újra elküldi jóváhagyásra. Az lenne a hatékony, ha valóban jövő évben már kiírnák a pályázatokat. Azonban még előttünk állnak a parlamenti választások, és nem kizárt, hogy a választások után alakuló új kormány elölről kezdi az egész folyamatot. Várjuk ki a végét” – részletezte Antal Árpád.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
szóljon hozzá!