Hangsúlyt fektetnének a turizmusra. A térség vonzerejének növelésére 81,1 millió euró áll majd rendelkezésre
Fotó: Haáz Vince
Korai lenne még pezsgőt bontani Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint amiatt, hogy úgy tűnik, kivételesen igyekeznek a romániai hatóságok felkészülni a következő költségvetési ciklusban az ország rendelkezésére álló európai uniós pénzalapok lehívására.
2020. október 21., 15:072020. október 21., 15:07
Románia kormánya az év végéig elküldené Brüsszelbe az uniós alapok lehívására vonatkozó stratégiáját, hogy az uniós költségvetés elfogadása után, már jövő évben legyen esély arra, hogy meghirdessék a pályázatokat. A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség arról tájékoztatott, hogy október elején elküldte az Európai Bizottságnak a 2021–2027-es Regionális Operatív Program kapcsán kidolgozott munkatervezetét elemzésre.
A hivatalos tájékoztatás szerint a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség kidolgozta a saját stratégiáját a következő ciklus uniós forrásainak lehívására,
A dokumentumot az ügynökség honlapján közvitára bocsátották, ez az első változat, amely az Európai Bizottság és az érintettek javaslatai nyomán módosulni fog.
„Arra törekszünk, hogy a központi régió egy tiszta, élhető térséggé váljon, amely vonzó a lakói és a turisták számára is, rendelkezzen egy innováción alapuló versenyképes gazdasággal, és a források fenntartható kihasználását minden polgár fontosnak tartsa” – jelentette ki Simion Crețu az ügynökség igazgatója.
Elmondása szerint olyan fejlesztési stratégián dolgoznak, amely hat ágazatra bomlik, és ezen belül több sajátos prioritást is megfogalmaznak. Tulajdonképpen a stratégia minden területet érint. Az igazgató szerint megpróbálják értékesíteni a rendelkezésre álló humán erőforrást, megvalósítva a társadalmi felzárkóztatást.
A nyilvánosságra hozott tervek szerint az Európai Zöld Megállapodást figyelembe véve javítanák az energetikai hatékonyságot, csökkentve a klímaváltozás következményeit, de ugyanakkor hangsúlyt fektetnének a turizmusra, a kulturális örökségre, a vidék, a mezőgazdaság, és az erdőgazdálkodás fejlesztésére. Azt is tervezik, hogy a Központi Fejlesztési Régióban a Regionális Operatív Programba a következő uniós ciklusba több mint 1,8 milliárd eurót tudnak kipályáztatni.
A munkaváltozat szerint a közigazgatási egységek, vállalatok, inkubátorok, egyetemek, klaszterek, kutatási-fejlesztési szervezetek pályázhatnak. A lehívható összegek a becslések szerint így alakulnak: innovációra, a versenyképesség növelésére 229,9 millió euró, a digitalizálásra 116,3 millió euró, a környezetbarát közösségek kialakítására 451,5 millió euró, infrastruktúrára 168 millió euró, oktatásra 83,6 millió euró, a térség vonzerejének növelésére 81,1 millió euró, műszaki fejlesztésre 50,8 millió euró hívható le.
A soha nem látott igyekezet kapcsán Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a Krónika kérdésére elmondta, az elmúlt időszakban valóban nem volt jellemző Romániára a hatékony pénzlehívás, a jelenlegi igyekezet dicséretes, ám „még nem bontana erre pezsgőt”.
„Végre komolyan veszik az előkészületeket, időben kidolgozzák a terveket. Ezeket a kormány véglegesíti, majd újra elküldi jóváhagyásra. Az lenne a hatékony, ha valóban jövő évben már kiírnák a pályázatokat. Azonban még előttünk állnak a parlamenti választások, és nem kizárt, hogy a választások után alakuló új kormány elölről kezdi az egész folyamatot. Várjuk ki a végét” – részletezte Antal Árpád.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!