Ma 15-ször több prosumer termel-fogyaszt áramot Romániában, mint három évvel ezelőtt
Fotó: Pexels.com
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program, amelynek idei kiírásáról azt már tudni lehet, hogy rekordköltségvetéssel várja a pályázókat.
2025. március 27., 20:432025. március 27., 20:43
Idén január végén 203 984 termelő-fogyasztó szerepelt a hivatalos nyilvántartásban Romániában az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) adatai szerint, ami azt jelenti, hogy egy év alatt 78 százalékkal nőtt a prosumerek száma (a 2024. január végi 114 ezerről). A 2025 januárjára vonatkozó statisztikák szerint
– írja az Economica.net. A közel 204 000 prosumer közül a többség – körülbelül 180 000 – magánszemély, a többi jogi személy. A telepített teljesítményt tekintve 1132 MW-ot háztartások, 1310 MW-ot pedig jogi személyek szolgáltatnak. Ha megyei bontásban nézzük, a legtöbb prosumer Ilfovban van (közel 13 400), ezt követi Temes (valamivel több, mint 10 000) és Bihar (közel 8 300). A „dobogó” a telepített teljesítményt tekintve is hasonlóan alakul.
A Profit.ro portál szélesebb statisztikai kitekintést nyújtva azt írta, hogy
a telepített teljesítmény pedig 27-szer nagyobb a 2022 januárjában regisztráltnál.
Mint ismeretes, a prosumerré válást jelentős összegekkel támogatja a román állam: évekig 20 ezer lejjel, tavaly pedig már 30 ezer lejjel finanszírozta a – 2024-től kezdődően – napelem mellé kötelezően akkumulátort is telepítő több mint 66 ezer pályázót.
(hogy a pluszban megtermelt áramot ne egyenesen az egyre leterheltebb országos hálózatba, hanem először saját akkumulátorokba táplálják, ahonnan este maguk használhatják fel a tárolt ingyenenergiát).
Bár hivatalos részletek még nem ismertek, a hatóságok képviselői már többször megpedzegették az idei kiírás témáját. A minap Andreea Damian, a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM) igazgatója egy energiaügyi pódiumbeszélgetésen úgy fogalmazott, hogy
Andreea Damian szerint várják az energetikai ágazatban érintettek javaslatait a lebonyolítási útmutatók kidolgozása során.
A program terveiről Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter is beszélt. Február végén
Tekintettel arra, hogy jelenleg az alkatrészek zöme Kínából érkezik. Tavaly a program költségvetése 2 milliárd lej volt, ami az eddigi legnagyobb összeg. A tavalyi kiírásnak több mint 66 000 kedvezményezett örvendezhetett (akik a leggyorsabban töltötték fel pályázati anyagukat). Ők legfeljebb 30 000 lejes támogatást kapnak napelemek és akkumulátorok telepítésére, a beruházás legalább tíz százalékos önrészt is igényel.
Sok a talány a több száz millió eurót „szétosztó” REPowerEU hőszigetelési, napelem- és akkumulátortelepítési pályázat körül a hétköznapi ember számára.
A tömbházlakók villanyszámlájának jelentős csökkenését eredményezheti az energiaügyi minisztérium által kezdeményezett Urban Up program.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
szóljon hozzá!