Napelem tömbházon: igazságos hozzáférést kellene biztosítani minden lakó számára
Fotó: Pixabay.com
A tömbházlakók villanyszámlájának jelentős csökkenését eredményezheti az energiaügyi minisztérium által kezdeményezett Urban Up program, amelynek keretében a lakótársulások napelemes áramtermelő rendszereket telepíthetnek a társasházakra – véli a Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE). Bár a jelenlegi jogszabályok nem teszik lehetővé a közös napelemrendszer által megtermelt áram egyéni felhasználását, jövőre változhat a helyzet.
2024. december 09., 08:012024. december 09., 08:01
Az érdekvédelmi szervezet azok után reagált a kezdeményezésre, hogy a szaktárca közvitára bocsátotta a tömbházak számára elképzelt Urban Up napelemprogram tervezetét.
A jelenlegi jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy a bérlők ezt az energiát elosztva, egyénileg használják fel. Vannak azonban megoldások” – idézte az Agerpres az APCE-t.
A szervezet hangsúlyozta, a jelenlegi jogszabályok szerint a társasház közös tetőzetén megtermelt energiát nem lehet felosztani és egyénileg felhasználni a lakástulajdonosok által. Csak a közös helyiségekben, világításra és a lift működtetésére lehet „bevetni”, az energiafelesleg pedig – amely igen jelentős – a szolgáltatóhoz kerül. A többletet csak két évvel a számlázás után fizetnék ki.
Ez lehetővé teszi, hogy a fotovoltaikus rendszer által termelt energiát egyenlő arányban osszák el a panel összes lakója között, így biztosítva az igazságos hozzáférést minden lakó számára – olvasható az APCE közleményében.
Az idézett forrás szerint a Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége, illetve az energiaügyi minisztérium közötti megbeszélések eredményeként
Így e jogi keret elfogadása lehetővé teszi majd, hogy egy különálló lakásokkal rendelkező épület minden tulajdonosa felhasználhassa a közös tetőn megtermelt energia rá eső részét. Ezt az energiát közvetlenül levonják majd az egyes lakások által elfogyasztott összes energiából, így valamennyi lakástulajdonos (vagy bérlő) számára gazdasági előnyt biztosít a fenntarthatóság jegyében.
Az Urban Up nevű kormányprogram a tervek szerint 150 millió lejes költségvetéssel rendelkezik majd, tehát 1500 lakótársulás élhet az egyenként 100 ezer lejes támogatással. Adrian Vintilă, az energiaügyi miniszter tanácsadója szerint hat hónapja dolgoznak a projekten. Elképzelésük szerint egy minimum 10 kilowatt teljesítményű napelemrendszer lesz majd telepíthető 50 százalékos tárolókapacitással.
hogy – a legoptimistább elképzelések szerint – 2025 nyarán már áramot termeljenek az első, a program révén tömbházakra felszerelt fotovoltaikus rendszerek. Hivatalos adatok szerint csak Bukarestben több mint 15 ezer tömbház található, és ha ezeket az épületeket mind napelemrendszerekkel szerelnék fel, a megtermelt energia több mint 600 megawatt lehetne.
Júniusi összeállításunkban már bemutattuk, jelenleg mi a helyzet a tömbházakra szerelhető napelemekkel Romániában, melyek a benne rejlő lehetőségek és buktatók.
Havonta több ezer napelemes rendszert telepítenek, a termelő-fogyasztók száma év végére elérheti a 200 ezret. Az ingyenárammal kecsegtető fejlesztés azonban egyelőre a háztulajdonosok kiváltsága, pedig csökkenthetné a társasházakban lakók számláját is.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!