Fotó: Veres Nándor
Egyre nehezebben sikerül állást találni a Hargita megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség nyilvántartásaiban szereplő munkanélkülieknek – a helyzet évről évre súlyosabb, mivel többségük nem rendelkezik szakképesítéssel vagy tapasztalattal.
2017. január 05., 17:302017. január 05., 17:30
Tiberiu Pănescu igazgató szerint 2016-ban összesen 3493 személynek sikerült munkát találni, ez viszont kevesebb, mint 2015-ben, amikor 3884 személy talált magának állást az ügynökségen keresztül. A szakember tájékoztatása szerint a nyilvántartott állástalanok jelentős része még a nyolc osztályt sem végezte el, és nincs semmiféle szakképesítésük, ami rendkívül megnehezíti a munkaadók dolgát.
Pănescu azt is elmondta, a tavaly decemberében mindössze 400 új munkanélkülit jegyeztek az ügynökségnél, ami kevesebb az előző évek utolsó hónapjában regisztrált adatokhoz képest. A lehetséges okok közé sorolta az igazgató azt, hogy nagyon sokan külföldre mennek dolgozni. Ugyanakkor nagyon sok kisvállalkozó 3-5 órás munkaidőről szóló szerződést köt alkalmazottjaival, akik így az elbocsátásukat követően – sok esetben – nem tudják teljesíteni a 12 hónapos aktív munkaidőre vonatkozó feltételt.
A statisztikák szerint 2016 végén 7829 munkanélkülit tartottak számon Hargita megyében, ami 5,76 százalékos arányt jelent. Ez kevéssel több, mint 2015 végén, amikor 7509 állástalan személyt regisztráltak megyei szinten.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!