Már harmadik napja meghaladja az 5 lejt az euró a román jegybank hivatalos árfolyamán is
Fotó: Rostás Szabolcs
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
2025. május 08., 13:192025. május 08., 13:19
2025. május 08., 14:152025. május 08., 14:15
A lej további leértékelődése amúgy várható volt, miután az árfolyam a bankközi piacon már a csütörtöki nyitó kereskedésben is tovább nőtt, és 0,25 százalékos emelkedéssel 5,21 lej/euró körül mozgott.
A svájci frank árfolyama 4,64 banival (0,85 százalékkal) 5,4930 lejre nőtt az előző napi 5,4466 lejes értékhez viszonyítva.
Mint ismeretes, az elnökválasztás első fordulója, majd az eredmények nyomán kialakult kormányválság kipattanása után mindössze két nap alatt (kedden és szerdán) a román deviza leértékelődése az euróval szemben meghaladta 2,4 százalékot. Miután az euró árfolyama kedden átlépte a lélektani határnak számító 5 lejes szintet, a BNR szerdán 5,0991 lej/euró árfolyamot jelentett be, ami 1,22 százalékkal haladta meg az egy nappal korábbi szintet.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Ilyen körülmények között a Zf.ro gazdasági és pénzügyi portál által idézett bankárok most magasabb árfolyamot prognosztizálnak, a BCR–Erste 2025 végére 5,1 lej/eurót, 2026-ra pedig 5,2 lej/eurót vetít előre.
Az árfolyam e heti megugrása amúgy – mint ismert – azt követően következnek be, hogy a román deviza szokatlanul stabil volt, évente átlagosan kevesebb mint 1 százalékos nominális leértékelődéssel.
A lej alapú fogyasztási hitelek, illetve az Első otthon program keretében a korábbi években igényelt kölcösnök törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) A szerdán jegyzett évi 6,47 százalékról 7,25 százalékra nőtt csütörtökön - közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
A jelzáloghitelesek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb 6,53 százalékról 7,31 százalékra, a 12 hónapos ROBOR 6,58 százalékról 7,30 százalékra ugrott.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
Mint ismeretes, hirtelen ugrással a hétfőn – amikor még stabilan tartotta magát – jegyzett évi 5,90 százalékról 6,08 százalékra nőtt kedden három hónapos bankközi hitelkamatláb, amely hétfőn még tartotta magát a pénteken jegyzett szinten. A jelzáloghitelesek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb 6 százalékról 6,16 százalékra, a 12 hónapos ROBOR 6,09 százalékról 6,23 százalékra nőtt. A hat hónapos bankközi hitelkamatláb 6,16 százalékról 6,53 százalékra, a 12 hónapos ROBOR 6,23 százalékról 6,58 százalékra nőtt.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!