Fotó: AE Solar/Facebook
Romániában is napelemgyárat épít az alternatív energiaforrásokra szakosodott német AE SOLAR, a több ütemben megvalósítandó beruházás összértéke eléri az egymilliárd eurót – közölte hétfőn a bukaresti kormány, miután Nicolae Ciucă miniszterelnök találkozott a cég vezetőivel és a Fekete-tengeri Egyetemek Hálózatának (RUMN) küldöttségével.
2023. március 06., 20:592023. március 06., 20:59
2023. március 06., 21:082023. március 06., 21:08
A projekt első, még idén elinduló szakaszában 2 gigawatt (GW) teljesítménynek megfelelő napelem gyártását tervezik, a teljes gyártósor meghonosítását követően pedig a romániai termelés eléri majd az évi 10 GW teljesítményt, ami az európai szükséglet egyharmadát teszi ki – részletezte a gyártó szándékait a bukaresti kormány közleménye. A kabinet azt ígérte: megvizsgálja, hogy milyen európai uniós, vagy román költségvetési finanszírozási lehetőségek állnak rendelkezésre a projekt támogatására.
„A beruházás révén Románia központi helyre kerül az európai napelemgyártásban, ami nemcsak energetikai függetlenségének erősítéséhez járul hozzá, hanem a környezetet is védi azáltal, hogy tiszta, megújuló energiaforrást felhasználva termel villanyáramot” – idézte Ciucát a bukaresti kormány közleménye. A dikumentum nem tér ki arra, hogy pontosan hol épülne meg a napelemgyár.
Fotó: AE Solar/Facebook
A liberális miniszterelnök hétfőn találkozott annak a – Kajmán-szigeteken bejegyzett, jordániai – Mass Global Energy Rom társaságnak a képviselőivel is, amely tavaly megvásárolta a fizetésképtelenné vált, fűtőanyagként mindeddig a Zsil-völgyében bányászott szenet használó marosnémeti (Mintia) hőerőművet. A találkozóról kiadott közlemény szerint az új tulajdonos egymilliárd eurós beruházással „Európa legnagyobb és leghatékonyabb gázüzemű hőerőművét” fogja létrehozni a Dévától tíz kilométernyire található Marosnémetiben, legkevesebb 1500 megawatt (MW) beépített kapacitással.
„Az új berendezések alkalmasak lesznek arra, hogy (földgáz helyett) hidrogént használjanak fűtőanyagként” – részletezte a következő három évre vonatkozó terveket a bukaresti kormány.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
szóljon hozzá!