Fotó: Haáz Vince
A romániai lakosság átlagosan 6,62 lejt fizet köbméterenként az ivóvízért. Ám az árak megyénként és régiónként nagyon eltérőek, Moldvában például vannak olyan városok, ahol az erdélyi megyékhez képest kétszeres díjszabást kell lepengetni.
2023. május 03., 18:282023. május 03., 18:28
Nagyváradon a legolcsóbb, Galacon pedig a legdrágább a csapvíz – mutat rá friss elemzésében az Adevărul.ro hírportál, amely a főbb romániai városok vízdíjait vette górcső alá. A legmagasabb vízdíjat alkalmazó városok Brăila (9,67 lej/köbméter), Galac (9,05 lej/köbméter) és Buzău (8,97 lej/köbméter).
Sepsiszentgyörgy (8,01 lej/köbméter), Beszterce (7,99 lej/köbméter), Szatmárnémeti (7,77 lej/köbméter) és Torda (7,82 lej/köbméter) lakosainak is viszonylag mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, amikor megérkezik a havi vízszámla.
Az erdélyi városok lakosai közül még viszonylag szerencsésnek mondhatják magukat a Kolozsváron (4,81 lej/köbméter), a Nagyszebenben (4,91 lej/köbméter), Gyulafehérváron (5,10 lej/köbméter) élők.
Az alacsony ivóvízárak egyik feltétele a tisztító- és szállítórendszerek korszerűsítésébe való beruházás – húzza alá az elemzés.
A romániaiak egyharmada (33 százaléka) leggyakrabban palackozott szénsavmentes vizet, 12 százaléka palackozott szénsavas vizet iszik, míg tízből négyen nem féltik az egészségüket a csapvíztől – derül ki egy felmérés kedden ismertetett eredményeiből.
A csatornadíjak „bajnoka” Ilfov (7,89 lej/köbméter), majd Jászvásár (7,38 lej/köbméter) és Slatina ( 7,32 lej/köbméter) következik.
A legalacsonyabb csatornadíjak eközben Voluntari-on (1,21 lej/köbméter) Nagyszebenben (3,27 lej/köbméter), Alexandrián (3,41 lej/köbméter) és Resicabányán (3,53 lej/köbméter) vannak. A hatodik eközben Nagyvárad 3,73 lejjel köbméterenként.
A tarifák 2023. április 1-jétől érvényesek, és tartalmazzák az áfát.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!