2011. november 24., 08:222011. november 24., 08:22
Mint részletezte, az ország vagyonát – az ingatlanokon és a gyárakon kívül – mindössze 42 milliárd euró jelenti, amiből 25,5 milliárd euró a lakosok tulajdonában van. Ez szerinte más országokhoz képest nagyon kevés, miközben az, hogy az állampolgárok átlagban elzárkóznak a beruházási lehetőségektől, nem is fogja tovább gyarapítani az ország vagyonát.
Vasilescu elmondása szerint egy átlagos romániai háztartás kiadásai mindössze 0,6 százalékát fordítja valamilyen befektetésre, például lakás-, telek-, részvény vagy államikötvény-vásárlásra. „Ilyen körülmények között nehéz megmondani, hogy 2015-ben tud-e Románia csatlakozni az euróövezethez. Ez függ majd az általunk megtett lépésektől, illetve az Unió szintjén meghozott döntésektől” – mondta Adrian Vasilescu.
Hozzátette: Románia megtette az első lépéseket az euró bevezetéséhez, létrehozott egy országos testületet, amelyet a miniszterelnök vezet, illetve kidolgozott egy középtávú programot a cél megvalósítására.
Amint arról korábban beszámoltunk, Traian Băsescu november eleji berlini látogatásán megerősítette, hogy Románia 2015-ben csatlakozna az euróövezethez.
A Frankfurter Allgemeine Zeitungnak nyilatkozva ugyanakkor leszögezte, ez reális céldátum a kormány által az elmúlt két évben végrehajtott intézkedések nyomán. Álláspontja szerint jelenleg a maastrichti szerződés betartásánál fontosabb a hatékony gazdaság megteremtése, a csatlakozásig pedig Romániának át kell alakítania energetikai szektorát, és korszerűsítenie kell infrastruktúráját.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.