Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
A munkaügyi minisztérium épülete előtt szervezett tiltakozó megmozdulást kedden a szociális ellátási és a gyermekvédelmi rendszerben dolgozókat tömörítő Pro Asist szakszervezeti szövetség több mint száz tagja.
2024. február 20., 12:202024. február 20., 12:20
A 10 és 12 óra között lezajlott akció kezdeményezői
A szakszervezeti szövetség elnöke, Camelia Socianu elmondta, tavaly bejelentették, hogy elkezdik az aláírások gyűjtését a munkakonfliktus kirobbantásához, mert bár több ízben is tárgyalásokat szorgalmaztak az ágazati kollektív munkaszerződés kidolgozására, követeléseik süket fülekre találtak. Bár a minisztérium illetékeseinek igénylésére már augusztusban kijelölték a tárgyaló delegáció tagjait, azóta sem kaptak meghívást egyeztetésre.
– idézte a szakszervezeti vezetőt az Agerpres.
A rendszerben dolgozók szerint az idén januártól érvényes 5 százalékos fizetésemelés esetükben tulajdonképpen a nettó jövedelmük csökkenéséhez vezetett. Mint magyarázták, a szociális ellátási rendszerben dolgozók 70 százaléka tavaly decemberben minimálbért kapott, januárban azonban az 5 százalékos emeléssel elestek bizonyos adókedvezményektől.
A szakszervezeti szövetség kéri a 2017/153-as egységes bértörvény előírásainak maradéktalan alkalmazását, és azt is felrója, hogy a pótlékokat befagyasztották a 2018. decemberi szinten. A szociális ellátási rendszer 30 százalékos létszámhiánnyal küzd, ezért az alkalmazottak túlórákra kényszerülnek, fizikailag és szellemileg is kimerültek a sok munka miatt, mégsem kapnak tisztességes bért – hangoztatták.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!