2012. december 26., 20:352012. december 26., 20:35
A 2011-es adatokat figyelembe véve 2012-ben kevesebb cég jelentett fizetésképtelenséget, ezek üzleti forgalma azonban jelentős mértékben, 34 százalékkal haladja meg a megelőző évben csődbe jutott vállalatok forgalmát. Így idén jóval több nagy cég nem tudta kifizetni adósságát, többen pedig kénytelenek voltak véglegesen felfüggeszteni kereskedelmi tevékenységüket. A csődbe jutott vállalatok többsége a közlekedési és szállítási szektorban, a feldolgozóiparban, illetve a kereskedelemben tevékenykedett – számolt be az Országos Kereskedelmi Törzskönyvi Hivatal (ONRC).
Az izraeli részvényesek tulajdonában lévő Tnuva Románia már januárban fizetésképtelenséget jelentett. Az illetékesek elmondása szerint a cég jelentős veszteségeket jegyzett a megelőző időszakban, emiatt kénytelenek voltak bezárni a 2005-ben 60 millió eurós beruházásból létrehozott romániai egységet.
Amint arról a Krónika is beszámolt, a Dinu Patriciu üzletember tulajdonában lévő Mic.ro kereskedelmi hálózat ellen februárban indította meg a csődeljárást az Ilfov megyei törvényszék. A boltokat ugyanakkor már korábban bezárták, mivel a szállítók a cég által ki nem fizetett tartozások miatt visszautasították a további együttműködést. Patriciu üzleteinek vesztesége 2010-ben elérte a 14,5 millió lejt, az adósság pedig meghaladta a 127 millió lejt, ez az üzleti forgalom közel felét jelentette.
A nagyszebeni Concefa Rt. építkezési vállalat bevétele 2011-ben 28 százalékkal – 128-ról 92 millió lejre – esett vissza, így a 2010-ben jegyzett 3,5 millió lejes profit után a cég 2011-ben 35 millió lejes veszteséget regisztrált. A Concefa ellen emiatt márciusban megindult a csődeljárás.
A pénzügyi válság következményeit az ország egyik legnagyobb bortermelője sem kerülhette el, a Murfatlar Románia illetékesei márciusban jelentettek fizetésképtelenséget. A bukaresti Romexpo komplexum ellen egy hitelező kérésére indítottak csődeljárást, mivel a fővárosi cég nem fizetett ki egy 180 ezer lejes adósságot.
A legnagyobb, idén fizetésképtelenséget jelentő vállalat, a Hidroelectrica villamosenergia-termelő júniusban zárt be. A cég 2006 és 2012 között 1,1 milliárd eurós veszteséget jegyzett a villamosenergiát szándékosan túlságosan alacsony áron kínáló szerződések miatt.
Szintén csődöt jelentett idén a Pagini Aurii telefonkönyvet is kiadó, 1997-ben alapított vállalat. Romstrade építkezési cég kapcsán több probléma is felmerült. Az autópálya- és közúttársaság (CNADNR) az elmúlt időszakban több szerződést is felbontott a vállalattal a szerződésbe foglalt határidők be nem tartása miatt, a tulajdonos Nelu Iordachet pedig néhány hete előzetes letartóztatásba helyezték okirat-hamisítás és pénzmosás miatt.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.