Fotó: Zsók Enikő
Erőforrásközpontot rendez be a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség a sepsiszentgyörgyi Örkő városrész közelében – jelentette be Kelemen Tibor, az intézmény igazgatója. Elmondta, mintegy 600 ezer lejt különítettek el a költségvetésből, amiből megvásárolnak egy földszinti tömbházlakást, és ott hozzák létre a központot.
2016. december 14., 17:072016. december 14., 17:07
A többségében romák által lakott Őrkő negyed közelében rendezkednek be, és abban bíznak, hogy sikerül munkavállalásra ösztönözni, betűvetésre tanítani az ott élő, tartósan munkanélkülieket, de minden érintettet várnak majd a központban. Egyelőre heti két alkalommal szerveznek különböző tevékenységeket, tanácsadást vagy rövid lejáratú tanfolyamokat. A munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója szerint az a legfontosabb, hogy folyamatosan tartsák a kapcsolatot a tartósan munkanélküliekkel, ne veszítsék őket szem elől, mert van remény arra, hogy még vissza lehet hozni őket a munkaerőpiacra, hiszen az utóbbi időben egyre nagyobb a munkaerő-hiány.
Az intézményvezető ugyanakkor arra is kitért, hogy idén már nem álltak rendelkezésükre lehívható európai uniós pénzek, holott abból a finanszírozásból még fizetni is tudtak a különböző képzéseken résztvevőknek. Így most más módszereket kell találniuk, hogy valamilyen módon foglalkoztassák az állástalanokat, és rábírják őket arra, hogy inkább itthon keressenek állást, „ne csábuljanak el” a külföldről érkező néhány hetes szezonmunkára, vagy ne menjenek a szomszédos megyékbe dolgozni.
Kelemen Tibor egyébként azt tapasztalta, a munkavállalók most már egyre nagyobb áldozatokat hoznak annak érdekében, hogy megfelelő munkaerőt találjanak – az egyik nadrággyár igazgatója például hónapokig járta a falvakat, házról házra ment, s csak így sikerült ötven munkást toboroznia. Kovászna megyében az elmúlt hónapban 4,98 százalékos volt a munkanélküliségi mutató, októberhez képest enyhén növekedett.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!