Méltányosságot kérnek. Cătălin Urtoi számos megmozdulást szervezett az A8-as autópályáért
Fotó: Facebook/Catalin Urtoi
Belülről szabotálták az A8-as, Moldvát Erdéllyel összekötő autópályaprojektet – jelentette ki a Krónikának Cătălin Urtoi, a közlekedésügyi miniszter frissen kinevezett tiszteletbeli tanácsosa. A jászvásári szakember hozzátette: nem az erdélyieken múlott, hogy a sztrádaterv évek óta egy helyben topog. Az idén sem kell csodákra várni: mindössze az előtanulmány áttanulmányozására futja, azt is csak egy 200 kilométeres szakaszon.
2020. január 31., 19:202020. január 31., 19:20
Az érdekek eddig úgy kívánták, hogy az Egyesülésnek is nevezett, Ungheni-t Jászvásáron és Németvásáron (Târgu Neamţ) keresztül Marosvásárhellyel összekötő autópálya ügye teljesen megrekedjen. A projektet belülről bojkottálták, innen, Moldvából – állítja Cătălin Urtoi.
A lapunknak nyilatkozó közlekedési miniszteri tanácsos egyelőre nem szeretne személyeket vagy érdekcsoportokat megnevezni, kérdésünkre mindössze annyit mondott, hogy kollégáival közel járnak a korrupciógyanús ügy felgöngyölítéséhez. Aztán amint megbizonyosodnak arról, hogy kik tettek keresztbe a tervnek, a nyilvánosság elé tárják. Szerinte már abból is le lehet szűrni bizonyos következtetéseket, hogy kiknek volt érdeke a különböző más tervekkel Moldva lakosságát megosztani.
Újabban meg a bukovinaiak és észak-moldvaiak inkább a Szatmárnémeti–Nagybánya–Dés–Beszterce–Dornavátra–Szucsáva gyorsforgalmi út projektjét karolnák fel. A civilben mérnökként dolgozó és az Împreună pentru A8 nevű egyesületet irányító Urtoi szerint az aktatologatással, hazudozással és gáncsoskodással tíz esztendőt és rengeteg pénzt veszített el az ország, de mindenekelőtt annak legszegényebb régiója, Moldva.
Fotó: Facebook/Catalin Urtoi
Kérdésünkre, hogy a Németvásár–Jászvásár, magánszféra bevonását célzó PPP-típusú szerződés felbontása nem veti-e vissza még inkább a folyamatot, Lucian Bode tárcavezető tanácsosa nemmel válaszolt. „Miután betűről betűre áttanulmányoztam azt a változatot is, ki merem jelenteni, hogy mind az országra, mind Moldvára nézve, a magántőke bevonása hátrányos lett volna. A szociáldemokrata kormány által elképzelt PPP-konstrukció egy újabb Bechtel-ügyhöz vezetett volna” – szögezte le Cătălin Urtoi. Mint emlékezetes, miután a szociáldemokrata kormány lemondott az A8-as sztráda megépítéséről, és az ország két történelmi régióját egy egészen más útvonalon, Bákó és Brassó között futó sztrádával szerette volna összekötni,
A PSD-s politikus azt is tudni vélte, hogy a három nagyobb szakaszra osztott, és a Székelyföldet nyugatról kelet irányába átszelő pályát a végéből, azaz a Prut mellőli moldáv határtól kezdik építeni. A pártvezér a tavaly májusban még rendkívül derűlátó volt; azt nyilatkozta, hogy 2020-ban elkezdődhetnek a munkálatok.
Urtoi szerint a legésszerűbb az uniós alapok lehívása volna, csakhogy mindaddig, amíg a minisztérium nem rendelkezik egy tiszta, átlátható tervvel, hiába is próbálkozna pályázni.
– sérelmezte az eddig civil aktivistaként tevékenykedő mérnök. Meglátása nemcsak az A8-asra érvényes, hanem az összes térképre rajzolt nyomvonalra. Állítását Lucian Bode miniszter is megerősítette azzal a kijelentéssel, miszerint a dokumentációval csak 2021-re készülnek el. „Jelen pillanatban mi sem tudjuk, mi mennyibe kerül” – ismerte el a tárcavezető a hét elején.
Fotó: Krónika
Az előtanulmányok újrakészítésébe a közlekedési minisztérium bevonná a környezetvédőket is. A tárca illetékesei már felvették a kapcsolatot a Transgreen kutatást végző marosvásárhelyi Milvus Egyesülettel, amely az állatok mozgását tanulmányozta a Marosvásárhely–Gyergyóditró-nyomvonal mentén. A szakemberek főként a nagyvadak élőhelyére, a Bucsinra fókuszáltak, ahol tíz kilométerenként, főként a majdani utat keresztező völgyekbe helyeztek el kamerákat.
„Ugyanúgy, mint Nyugaton, Romániában is zöldátkelőket kell építeni, hogy az élelmet kereső állatokat ne szorítsuk ki a természetes életterükből. Érdekes módon a nagyobb gondok nem is hegyvidéken vannak, hanem a dombokon és mezőkön. A Bucsinon több völgyhídon haladna át a pálya, ami azt jelenti, hogy az állatok az út alatt mennének át annak egyik vagy másik oldalára. Lapályon viszont szükségszerű a zöldhidak megépítése” – mutatott rá Vízi Júlia, a civil szervezet szóvivője.
Több polgármester a zöldaktivistáktól szerzett tudomást arról, hogy településük területét a sztráda úgy vágja ketté, hogy a gazdáknak vagy erdőtulajdonosoknak akár húsz vagy harminc kilométert is kell kerülniük ahhoz, hogy területeiket bejárhassák. Egyébként a már meglévő romániai autópályákra jellemző, hogy költségmegtakarítás miatt sem lehajtókból, sem átkelőkből nem készült elég.
Fotó: Facebook/Catalin Urtoi
Kérdésünkre, hogy milyen garanciát lát arra, hogy a Ludovic Orban vezette kormány jobban odafigyel Moldvára, mint tette azt a PSD-s vezetés, a jászvásári szakember beismerte, hogy semmi.
– fogalmazott. A politikai akarat és az adott szó első tesztje a PPP-konstrukció visszamondása volt. A kormány állta az ígéretét, kedden este meghozta az Urtoi és társai által javasolt döntést. A magántőke bevonásáról szólva, Ionel Dancă kancelláriafőnök kifejtette, a szociáldemokrata kormány csak időt szeretett volna nyerni, és ezzel lényegében „eltemette” az A8-as autópálya projektjét. Ezzel szemben a jászvásári útügyi igazgatóság leváltott vezetője, a helyi szociáldemokraták egyik alapembere, Mugurel Laicu a kormány lépését egyenesen nemzetárulásnak minősítette.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
1 hozzászólás