Méltányosságot kérnek. Cătălin Urtoi számos megmozdulást szervezett az A8-as autópályáért
Fotó: Facebook/Catalin Urtoi
Belülről szabotálták az A8-as, Moldvát Erdéllyel összekötő autópályaprojektet – jelentette ki a Krónikának Cătălin Urtoi, a közlekedésügyi miniszter frissen kinevezett tiszteletbeli tanácsosa. A jászvásári szakember hozzátette: nem az erdélyieken múlott, hogy a sztrádaterv évek óta egy helyben topog. Az idén sem kell csodákra várni: mindössze az előtanulmány áttanulmányozására futja, azt is csak egy 200 kilométeres szakaszon.
2020. január 31., 19:202020. január 31., 19:20
Az érdekek eddig úgy kívánták, hogy az Egyesülésnek is nevezett, Ungheni-t Jászvásáron és Németvásáron (Târgu Neamţ) keresztül Marosvásárhellyel összekötő autópálya ügye teljesen megrekedjen. A projektet belülről bojkottálták, innen, Moldvából – állítja Cătălin Urtoi.
A lapunknak nyilatkozó közlekedési miniszteri tanácsos egyelőre nem szeretne személyeket vagy érdekcsoportokat megnevezni, kérdésünkre mindössze annyit mondott, hogy kollégáival közel járnak a korrupciógyanús ügy felgöngyölítéséhez. Aztán amint megbizonyosodnak arról, hogy kik tettek keresztbe a tervnek, a nyilvánosság elé tárják. Szerinte már abból is le lehet szűrni bizonyos következtetéseket, hogy kiknek volt érdeke a különböző más tervekkel Moldva lakosságát megosztani.
Újabban meg a bukovinaiak és észak-moldvaiak inkább a Szatmárnémeti–Nagybánya–Dés–Beszterce–Dornavátra–Szucsáva gyorsforgalmi út projektjét karolnák fel. A civilben mérnökként dolgozó és az Împreună pentru A8 nevű egyesületet irányító Urtoi szerint az aktatologatással, hazudozással és gáncsoskodással tíz esztendőt és rengeteg pénzt veszített el az ország, de mindenekelőtt annak legszegényebb régiója, Moldva.
Fotó: Facebook/Catalin Urtoi
Kérdésünkre, hogy a Németvásár–Jászvásár, magánszféra bevonását célzó PPP-típusú szerződés felbontása nem veti-e vissza még inkább a folyamatot, Lucian Bode tárcavezető tanácsosa nemmel válaszolt. „Miután betűről betűre áttanulmányoztam azt a változatot is, ki merem jelenteni, hogy mind az országra, mind Moldvára nézve, a magántőke bevonása hátrányos lett volna. A szociáldemokrata kormány által elképzelt PPP-konstrukció egy újabb Bechtel-ügyhöz vezetett volna” – szögezte le Cătălin Urtoi. Mint emlékezetes, miután a szociáldemokrata kormány lemondott az A8-as sztráda megépítéséről, és az ország két történelmi régióját egy egészen más útvonalon, Bákó és Brassó között futó sztrádával szerette volna összekötni,
A PSD-s politikus azt is tudni vélte, hogy a három nagyobb szakaszra osztott, és a Székelyföldet nyugatról kelet irányába átszelő pályát a végéből, azaz a Prut mellőli moldáv határtól kezdik építeni. A pártvezér a tavaly májusban még rendkívül derűlátó volt; azt nyilatkozta, hogy 2020-ban elkezdődhetnek a munkálatok.
Urtoi szerint a legésszerűbb az uniós alapok lehívása volna, csakhogy mindaddig, amíg a minisztérium nem rendelkezik egy tiszta, átlátható tervvel, hiába is próbálkozna pályázni.
– sérelmezte az eddig civil aktivistaként tevékenykedő mérnök. Meglátása nemcsak az A8-asra érvényes, hanem az összes térképre rajzolt nyomvonalra. Állítását Lucian Bode miniszter is megerősítette azzal a kijelentéssel, miszerint a dokumentációval csak 2021-re készülnek el. „Jelen pillanatban mi sem tudjuk, mi mennyibe kerül” – ismerte el a tárcavezető a hét elején.
Fotó: Krónika
Az előtanulmányok újrakészítésébe a közlekedési minisztérium bevonná a környezetvédőket is. A tárca illetékesei már felvették a kapcsolatot a Transgreen kutatást végző marosvásárhelyi Milvus Egyesülettel, amely az állatok mozgását tanulmányozta a Marosvásárhely–Gyergyóditró-nyomvonal mentén. A szakemberek főként a nagyvadak élőhelyére, a Bucsinra fókuszáltak, ahol tíz kilométerenként, főként a majdani utat keresztező völgyekbe helyeztek el kamerákat.
„Ugyanúgy, mint Nyugaton, Romániában is zöldátkelőket kell építeni, hogy az élelmet kereső állatokat ne szorítsuk ki a természetes életterükből. Érdekes módon a nagyobb gondok nem is hegyvidéken vannak, hanem a dombokon és mezőkön. A Bucsinon több völgyhídon haladna át a pálya, ami azt jelenti, hogy az állatok az út alatt mennének át annak egyik vagy másik oldalára. Lapályon viszont szükségszerű a zöldhidak megépítése” – mutatott rá Vízi Júlia, a civil szervezet szóvivője.
Több polgármester a zöldaktivistáktól szerzett tudomást arról, hogy településük területét a sztráda úgy vágja ketté, hogy a gazdáknak vagy erdőtulajdonosoknak akár húsz vagy harminc kilométert is kell kerülniük ahhoz, hogy területeiket bejárhassák. Egyébként a már meglévő romániai autópályákra jellemző, hogy költségmegtakarítás miatt sem lehajtókból, sem átkelőkből nem készült elég.
Fotó: Facebook/Catalin Urtoi
Kérdésünkre, hogy milyen garanciát lát arra, hogy a Ludovic Orban vezette kormány jobban odafigyel Moldvára, mint tette azt a PSD-s vezetés, a jászvásári szakember beismerte, hogy semmi.
– fogalmazott. A politikai akarat és az adott szó első tesztje a PPP-konstrukció visszamondása volt. A kormány állta az ígéretét, kedden este meghozta az Urtoi és társai által javasolt döntést. A magántőke bevonásáról szólva, Ionel Dancă kancelláriafőnök kifejtette, a szociáldemokrata kormány csak időt szeretett volna nyerni, és ezzel lényegében „eltemette” az A8-as autópálya projektjét. Ezzel szemben a jászvásári útügyi igazgatóság leváltott vezetője, a helyi szociáldemokraták egyik alapembere, Mugurel Laicu a kormány lépését egyenesen nemzetárulásnak minősítette.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
1 hozzászólás