Képünk illusztráció
A román kormány az amerikai Last Energy amerikai vállalattal tárgyalt egy kísérleti jelleggel felállítandó, moduláris atomreaktor üzembe helyezéséről, amely az ország déli részén, Mioveniben épül meg – jelentette be Nicolae Ciucă román miniszterelnök szerdán.
2022. március 09., 18:032022. március 09., 18:03
A kormány közleménye szerint az amerikai vállalat kisméretű, 20 megawattóra (MWH) villamosenergiát termelő moduláris atomreaktorokat gyárt. Hozzátették, hogy ez a projekt kiegészíti a már bejelentett beruházásokat, amelyek moduláris atomreaktorok telepítésére irányulnak.
Ciucă a szerdai kormányülés előtt közvetített nyilatkozatában elmondta, ezzel lehetőség nyílik arra, hogy két éven belül az amerikai cég üzembe helyezze ezt a moduláris atomreaktort, amely az eredmények függvényében később bővítheti a teljesítményét.
Hozzátette: addig is az azonnali intézkedésekre összpontosítanak.
Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy az Olténia hőerőműnél lehetőség van arra, hogy viszonylag rövid időn belül még egy turbinát üzembe helyezzenek, ami 300 MWH-val növeli meg a termelési kapacitást, a Marosvásárhely melletti radnóti új hőerőműnél is reményeik szerint sikerül befejezni a munkálatokat az év végéig, így ott is legalább 210 MWH-val növelhető a villamosenergia-termelési kapacitás.
Románia és az Egyesült Államok tavaly novemberben írtak alá kereskedelmi partnerségi megállapodást kisméretű moduláris atomreaktorok Romániába telepítéséről. Az egyezmény a moduláris atomreaktorok meghonosításával próbálkozó amerikai NuScale Power és a román Nuclearelectrica állami vállalat között jött létre.
Románia és az Egyesült Államok kereskedelmi partnerségi megállapodást írt alá csütörtökön a kisméretű moduláris atomreaktorok Romániába telepítéséről – közölte az energiaügyi minisztérium.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!