A kereskedelmi partnerségi megállapodás az amerikai NuScale Power és a Nuclearelectrica között jött létre
Fotó: Facebook/Virgil Popescu
Románia és az Egyesült Államok kereskedelmi partnerségi megállapodást írt alá csütörtökön a kisméretű moduláris atomreaktorok Romániába telepítéséről – közölte az energiaügyi minisztérium.
2021. november 05., 08:042021. november 05., 08:04
A dokumentum aláírását Glasgowban Jennifer M. Granholm amerikai és Virgil Popescu román energiaügyi miniszter jelentette be kettejük találkozója után, amelyre az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének 26. ülése alkalmából került sor.
Ennek értelmében Európában az első ilyen moduláris atomreaktor Romániában épülne meg 2028-ig. A román fél közleménye szerint
Jennifer M. Granholm amerikai és Virgil Popescu román energiaügyi miniszter
Fotó: Facebook/Virgil Popescu
A közlemény Granholmot is idézte, aki elmondta, hogy az Egyesült Államok az atomenergiát létfontosságúnak tekinti a klímaváltozás elleni küzdelemben.
Mint ismeretes, Románia 2030-ig 55 százalékkal akarja csökkenteni a szén-dioxid kibocsátását, illetve ugyanaddig 20,8 százalékról 17,8 százalékra akarja mérsékelni a fosszilis energiahordozók importjától való függőségét.
Ellenzi a Greenpeace, hogy amerikai támogatással kisméretű moduláris atomreaktorokat telepítsenek Romániába.
A bukaresti kormány 2019-ben írt alá egy memorandumot a NuScale Power vállalattal, majd az idén januárban Bukarest egy 1,27 millió dollár értékű vissza nem térítendő támogatást kapott, hogy azonosítson lehetséges telepítési helyszíneket a moduláris atomreaktornak. A csütörtöki megállapodás aláírását kedden jelentették be először azt követően, hogy Klaus Iohannis román elnök megbeszélést folytatott John Kerry amerikai klímaügyi különmegbízottal Glasgowban.
Románia kisméretű moduláris atomreaktorokat telepítene amerikai támogatással annak érdekében, hogy 2028-tól a klíma szempontjából tisztább energiát állíthasson elő – jelentette be az államelnöki hivatal.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!