A fekete-tengeri lelőhelyek gáztartaléka 200 milliárd köbméterre tehető
Ellentmond azoknak, akik azt állítják, hogy a Fekete-tengerből kitermelt földgáz nagy része nem a román állampolgároknak jut, az a gazdasági logika, amely szerint a gázt a kitermeléshez legközelebb eső piacon lehet a legnagyobb profittal értékesíteni – nyilatkozta hétfőn a parlamentben Anton Anton gazdasági miniszter a Kormány óráján, amelyet a tengeri földgázlelőhelyekre vonatkozó törvény tervezetének kapcsán tartottak.
2018. október 23., 13:572018. október 23., 13:57
2018. október 23., 14:372018. október 23., 14:37
Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint a tárcavezető kifejtette: Románia lakossága viszonylag kevés gázt fogyaszt, mégpedig azért, mert csak a lakosság egyharmadához jut el ez az energiaforrás. Kimutatása szerint az ország 11-12 milliárd köbméter földgázt használ el évente. A miniszter azzal számol,
Október 17-én Daniel Suciu képviselő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) frakcióvezetője bejelentette, hogy megegyeztek a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) képviselőivel abban, hogy úgy módosítják az offshore-törvényt, hogy a Fekete-tengerből kitermelt földgáz felét romániai börzén kell értékesíteni.
Virgil Popescu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője áttekinthetetlennek nevezte, a PSD-ALDE intézkedéseit és azt mondta, ma sincs tisztában azzal, hogy pontosan miről szól a tervezet. Véleménye szerint azon túl, hogy ismerni kell, hogy mennyit nyer a román állam, azt is tudni kell, hogy mi történik a kitermelt földgázzal, hisz a PNL a lakossági gázhálózat bővítését, illetve a vegyipar újraindítását támogatja.
Cristina Prună, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője azt nyilatkozta a kormány óráján, hogy a fekete-tengeri földgázkitermelésnek az állam és a befektetők közötti jó gyakorlat példaképének kellene lennie, ehhez képest egy „gazdasági szemfényvesztésé” vált.
Eugen Tomac, a Népi Mozgalom Párt (PMP) képviseletében úgy fogalmazott, hogy a Fekete-tengert nem kell összetéveszteni a Belina-tóval és figyelembe kell venni, hogy Románia természeti kincsei az országot illetik meg, és ezekről a legnagyobb felelősséggel kell dönteni. Tomac természetellenesnek nevezte, hogy egy olyan országban, amelynek ilyen tartalékai vannak, csak a lakosság egyharmada jusson földgázhoz.
Benedek Zakariás RMDSZ képviselő kifejtette: a szövetség egy kiegyensúlyozott törvényt szeretne alkotni, amely megfelelő részesedést nyújt a román államnak és tisztességes nyereséget biztosít a kitermelőnek. Benedek felhívta a figyelmet arra, hogy vannak olyan uniós országok, amelyeknek jóval csekélyebb gázkészleteik vannak, ennek ellenére a lakosság 80 százaléka használja a földgázt.
Az Altalajkincsek Országos Ügynökségétől (ANRM) származó adatok szerint
A 2018-2030-as időszakra kidolgozott energiastratégia szerint, Románia 14 év múlva földgáz nélkül marad, ha nem termelik ki a fekete-tengeri tartalékokat.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!