A fekete-tengeri lelőhelyek gáztartaléka 200 milliárd köbméterre tehető
Ellentmond azoknak, akik azt állítják, hogy a Fekete-tengerből kitermelt földgáz nagy része nem a román állampolgároknak jut, az a gazdasági logika, amely szerint a gázt a kitermeléshez legközelebb eső piacon lehet a legnagyobb profittal értékesíteni – nyilatkozta hétfőn a parlamentben Anton Anton gazdasági miniszter a Kormány óráján, amelyet a tengeri földgázlelőhelyekre vonatkozó törvény tervezetének kapcsán tartottak.
2018. október 23., 13:572018. október 23., 13:57
2018. október 23., 14:372018. október 23., 14:37
Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint a tárcavezető kifejtette: Románia lakossága viszonylag kevés gázt fogyaszt, mégpedig azért, mert csak a lakosság egyharmadához jut el ez az energiaforrás. Kimutatása szerint az ország 11-12 milliárd köbméter földgázt használ el évente. A miniszter azzal számol,
Október 17-én Daniel Suciu képviselő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) frakcióvezetője bejelentette, hogy megegyeztek a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) képviselőivel abban, hogy úgy módosítják az offshore-törvényt, hogy a Fekete-tengerből kitermelt földgáz felét romániai börzén kell értékesíteni.
Virgil Popescu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője áttekinthetetlennek nevezte, a PSD-ALDE intézkedéseit és azt mondta, ma sincs tisztában azzal, hogy pontosan miről szól a tervezet. Véleménye szerint azon túl, hogy ismerni kell, hogy mennyit nyer a román állam, azt is tudni kell, hogy mi történik a kitermelt földgázzal, hisz a PNL a lakossági gázhálózat bővítését, illetve a vegyipar újraindítását támogatja.
Cristina Prună, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője azt nyilatkozta a kormány óráján, hogy a fekete-tengeri földgázkitermelésnek az állam és a befektetők közötti jó gyakorlat példaképének kellene lennie, ehhez képest egy „gazdasági szemfényvesztésé” vált.
Eugen Tomac, a Népi Mozgalom Párt (PMP) képviseletében úgy fogalmazott, hogy a Fekete-tengert nem kell összetéveszteni a Belina-tóval és figyelembe kell venni, hogy Románia természeti kincsei az országot illetik meg, és ezekről a legnagyobb felelősséggel kell dönteni. Tomac természetellenesnek nevezte, hogy egy olyan országban, amelynek ilyen tartalékai vannak, csak a lakosság egyharmada jusson földgázhoz.
Benedek Zakariás RMDSZ képviselő kifejtette: a szövetség egy kiegyensúlyozott törvényt szeretne alkotni, amely megfelelő részesedést nyújt a román államnak és tisztességes nyereséget biztosít a kitermelőnek. Benedek felhívta a figyelmet arra, hogy vannak olyan uniós országok, amelyeknek jóval csekélyebb gázkészleteik vannak, ennek ellenére a lakosság 80 százaléka használja a földgázt.
Az Altalajkincsek Országos Ügynökségétől (ANRM) származó adatok szerint
A 2018-2030-as időszakra kidolgozott energiastratégia szerint, Románia 14 év múlva földgáz nélkül marad, ha nem termelik ki a fekete-tengeri tartalékokat.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!