2012. március 20., 08:142012. március 20., 08:14
„A kürtösi állomástól a román–magyar határig csak egyetlen vágány van, és azért kell még egy, mert jelenleg a ki- és belépő vonatoknak több mint 40-50 percet kell várniuk vagy a kürtösi, vagy a lőkösházi állomáson” – nyilatkozta a hétvégén Aradon Eusebiu Pistru, a román közlekedési minisztérium államtitkára. Kürtös és Arad között párhuzamos sínpár van; ezeket is felújítják, de a forgalmat természetesen nem terelik el. „Míg az egyik vágányon dolgoznak, a másikon lehet közlekedni” – ecsetelte az államtitkár.
A beruházás magába foglalja egy közúti felüljáró építését Kürtösön, továbbá egy modern, fedett repülőhíd megépítését Aradon, illetve az aradi állomás felújítását. „Üzletek, éttermek, kávéházak lesznek, a peronokat pedig lifttel és mozgólépcsővel lehet majd megközelíteni” – sorolta az állomás „plázaterveit” a közlekedési államtitkár.
A két évig tartó beruházás 315 millió euróba kerül, aminek 88 százaléka európai uniós támogatás – lévén, hogy ez a vasúti szakasz a IV-es számú páneurópai vasúti folyosó része –, a többit román állami költségvetésből fedezik. A kivitelezésre kiírt tendert az Alstom–Swietelsky–Astaldi–Euroconstruct Trading ’98–Dafora francia–osztrák–olasz–román konzorcium nyerte meg. A sínek kicserélése (a párhuzamos vágányokat is beleértve) több mint 40 kilométeren történik meg.
Aradra egyébként 1858-ban futott be az első, gőzmozdony vontatta szerelvény, amely Szolnok–Szajol felől érkezett. Idén február elsején pedig az állomás centenáriumát ünnepelték a partiumi városban. „Már 1858-ban felépült az első pályaudvar, egyfajta indóház, de hamarosan új építése vált szükségesség – magyarázta Puskel Péter helytörténész. – A MÁV 1902-ben elkészítette az állomásterveket, de az anyagi nehézségek miatt csak 1909-ben láttak hozzá az építéshez, és 1912-ben adták forgalomba a mostani pályaudvart. Tervezője Pfaff Ferenc műépítész, de a kivitelezéskor kikérték a neves aradi építész, Szántay Lajos véleményét is.”
A most kezdődő felújítási munkálatok hátrányosan érintik némely, a kürtösi szabadkereskedelmi övezetben működő céget, amelyek vasúti árufuvarozással foglalkoznak, mert szerintük arra az időszakra csökkenni fog a kürtösi állomás áteresztőkapacitása.
Pataky Lehel Zsolt
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.