Fotó: Pinti Attila
Mintegy 3,6 millió lej volt a legnagyobb különbség a bevallott és az Országos Adóhatóság (ANAF) által becsült jövedelem között, amit az adóellenőrök a magánszemélyek szeptemberi ellenőrzése során felfedeztek. A különbözet után több mint félmillió lej adót kell befizetnie az érintett személynek – közölte kedden az ANAF elnöke.
2022. október 11., 16:282022. október 11., 16:28
Lucian Ovidiu Heiuş egy sajtóbeszélgetésen elmondta, az ANAF magánszemélyek körében folytatott szeptemberi ellenőrzései során összesen 8,015 millió lejnyi különbséget észleltek az érintettek által hivatalosan bevallott és az ANAF által becsült jövedelem között. Erre a különbözetre összesen 2,081 millió lej adót vetettek ki, ennyit kell befizetniük az érintetteknek – írja az Agerpres.
Egy Ilfov megyei személynél 1,481 millió lejes különbséget észleltek a bevallott és az ANAF által becsült jövedelem között, neki 237 063 lejt kell adóként kifizetnie, egy Vâlcea megyei magánszemélynél pedig 1,212 millió lejes különbségre derült fény, neki 194 037 lejt kell befizetnie.
Az ANAF elnöke azt is közölte, hogy ellenőrzésekbe kezdtek 128 influenszernél is. Eddig összesen 6,5 millió lejes különbséget észleltek a bevallott és a becsült jövedelmük között, és 58 adókivetési határozatot adtak ki.
Lucian Ovidiu Heiuş júniusban jelentette be, hogy az ANAF júliustól nagyszabású ellenőrzésekbe kezd a magánszemélyek körében; főleg azokat az eseteket vizsgálják meg, amikor túl nagy az eltérés a hivatalosan bevallott jövedelem és a felhalmozott vagyon között.
„Országszerte vannak szélhámosok, akik jól látható bőségben és luxusban élnek, számolatlanul költik a pénzt, dacolva az egyszerű emberekkel, és közben egyetlen lej adót sem fizettek be életükben, papíron szinte nincs is jövedelmük” – fogalmazott akkor. Hozzátette, a helyzet „tarthatatlan”, ezek a „mechanizmusok” nemcsak az államnak okoznak kárt, hanem társadalmi frusztrációhoz is vezetnek.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!