Minden irányból bírálat zúdul a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás új szabályaira. De sokak szerint a biztosítók sem ártatlanok.
2017. február 22., 23:082017. február 22., 23:08
Szabadon értelmezik a biztosítótársaságok a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást (RCA) szabályozó sürgősségi kormányrendelet előírásait – panaszolják nagyon sokan, akiknek az elmúlt időszakban balesetük volt. A szakemberek szerint ugyanakkor a biztosítókra is „teljesíthetetlen terheket” ró az új szabályozás.
Régi beidegződés
A Pénzügyi Felügyelet (ASF) és a Független Autószervizek Egyesülete (ASSAI) közleményben pontosította, hogy milyen jogaik vannak az új szabályozás szerint a kötelező gépjármű-biztosítási kötvénnyel rendelkezőknek. Eszerint a biztosítók képviselője köteles a károsult által megjelölt helyszínen elvégezni a kárfelmérést, és nem kell az autót bevinni a biztosítóhoz. Ennek ellenére a társaságok ragaszkodnak a régi beidegződésekhez, és továbbra is elvárják, hogy az autót, ha erre egyszer lehetőség van, bevigyék hozzájuk kárfelmérésre. Meglátásuk szerint ha ezen most változtatnak, az tetemesen megnöveli a költségeiket, ami pedig a kötvények árának emelkedését vonná maga után.
A Független Autószervizek Egyesülete szerint azonban nincs olyan, hogy kárfelmérő központ, ha a gépkocsi már a szervizben van, akkor a kárfelmérőnek oda kell mennie, és ott kell megállapítania a kár mértékét. A közleményükben úgy fogalmaznak, hogy a károsult megjavíttathatja a gépkocsiját még azelőtt, hogy a kárfelmérés megtörtént, ha erre a törvény által előírt öt napon belül nem kerül sor.
A félreértés oka
Călin Rangu, a Pénzügyi Felügyelet fogyasztóvédelmi osztályának igazgatója az Adevărul napilapnak nyilatkozva úgy fogalmazott, a törvény azt írja elő, hogy a károsult köteles a gépkocsit a kárfelmérő rendelkezésére bocsátani – szerinte ebből adódik a félreértelmezés. Azt mondja, a feleknek kölcsönösen meg kell egyezniük, hogy a kárfelmérés hol történik meg. Az igazgató szerint amennyiben a biztosító valamilyen módon ösztönzi az ügyfeleket, hogy bevigyék hozzá az autót, az már rájuk tartozik, de nem kötelezheti erre az RCA-kötvény-tulajdonosokat. Az autótulajdonosnak annyi a kötelessége, hogy megtegyen mindent a kárcsökkentés érdekében, ám amíg elviszi gépkocsiját a biztosítóhoz, útközben jobban megrongálódhat, mint ahogy akkor is, ha öt napig a baleset helyszínén üti az eső – hangsúlyozta az illetékes.
Rugalmasságot várnak
Călin Rangu szerint a biztosítóknak rugalmasabbaknak kellene lenniük, például kisebb kár esetén megelégedhetnek egy beküldött fényképpel, ezzel is gyorsítva a procedúrát. Szükség van egy jegyzőkönyvre, hogy a gépkocsi javítását elkezdhessék, de ezt is lehet küldeni elektronikus postán – mondta az ASF szakembere. Szerinte különben nem tisztességes az, hogy a károsult, aki ráadásul nem is vétkes a balesetben, kénytelen kilométereket utazni, hogy felbecsültesse a kárt, vagy éppen saját pénzén kénytelen megjavíttatni a gépkocsit, amíg a biztosító utólag megtéríti a költségeit.
Călin Rangu kiszámolta, hogy az országban mintegy 800 kárfelmérő dolgozik, évi átlag 300 ezer RCA-kárfelmérés van, ez azt jelenti, hogy egy szakembernek egy nap leforgása alatt legtöbb két esetet kell megvizsgálnia. Éppen ezért úgy ítéli meg, hogy jelen pilalnatban nagyobbak a kárfelmérő központok fenntartásának költségei, jóval hatékonyabb lenne, ha a kárfelmérők egy laptoppal és egy fényképezőgéppel járnák a helyszíneket, a szervizeket.
„Teljesíthetetlen terhek”
A tavaly ősszel elfogadott sürgősségi kormányrendelet nem oldott meg semmit, sőt újabb teljesíthetetlen terheket rótt a biztosítótársaságokra – szögezte le a Krónika megkeresésére Biró Albin, a Pénzügyi Felügyelet (ASF) tagja. Rámutatott, a kötvények árát a fuvarozócégek nyomására maximalizálták, ugyanakkor olyan új intézkedéseket vezettek be, amelyek megnövelik a költségeket.
„Azt senki nem gondolhatja komolyan, hogy amíg az autó a szervizben van, addig a biztosító köteles a károsultnak másik gépkocsit bérelni. Ez legalább 50 százalékkal növelné meg a kár összegét. Egy gépkocsit átlagosan napi 25 euróért adnak bérbe, ha a megrongálódott autó 20 napig szervizben van, az már 500 euró pluszkiadást jelent, miközben a javítási átlag 1200 euró körül van” – részletezte az ASF tagja. Biró Albin rámutatott, a törvényalkotók nem vették figyelembe, hogy a biztosító csak abból tud gazdálkodni, amit a kötvények árából begyűjt, és azt, még ha nem is maximalizálják, nem emelheti a végletekig, hiszen nem bírja meg a piac.
„Nem a biztosítókat védem, de ha ezeket az előírásokat betartják, csődbe mennek, vagy nem tudják a a fizetőképességüket szavatolni, és akkor a Pénzügyi Felügyelet kénytelen lesz bezárni. Egy hibás rendszer senkinek sem jó” – vallja a biztosítási szakember, aki szerint jelenleg hallgatólagosan eltekintenek az előírások alkalmazásától.
Lőrincz Lehel, a sepsiszentgyörgyi Transilvania Bróker cég tulajdonosa is elégedetlen a szabályozással, mint lapunknak kifejtette, valóban meg lehet javíttatni az autót, ha a biztosító az előírt öt munkanap alatt nem becsüli fel a kárt, ám a műhelyek általában nem vállalják a javításra feljogosító jegyzőkönyv nélkül a munkát, így előfordulhat, hogy a kárvallottnak ki kell fizetnie a javítást, majd utólag behajtja a pénzét a biztosítótól.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!