Kitűzték a sokak által várt időpontot: idén november 8-án lesz a Fekete péntek Romániában
Fotó: Haáz Vince
Ma már senkit sem lep meg, hogy az Amerikából már több mint tíz éve hozzánk is begyűrűzött fekete pénteki akciózás Romániában jóval korábban van, mint az Egyesült Államokban, idén viszont újabb rekord születik. Soha nem volt ugyanis ilyen korán a kedvezményes árakkal – és sok esetben átverésekkel – kecsegtető fekete péntek.
2024. szeptember 23., 09:032024. szeptember 23., 09:03
Éppen három héttel az „igazi”, vagyis az amerikai fekete péntek előtt elrajtol 2024-ben Romániában a karácsony előtti bevásárlási nagyüzem: idén november 8-ára jelölte ki az árleszállítások piros betűs napját az egyik legnagyobb romániai webáruház, az eMag – amely az online kiskereskedelem piacának úttörője az országban és egyben a fekete péntek itteni meghonosítója –, és ezt a napot tűzte zászlajára hivatalos Black Friday-ként a mozgalom fölött bábáskodó Blackfriday.ro portál is.
A fizikai áruházakban rendszerint nem csak egy napot tart a fekete pénteki árleszállítás Romániában
Fotó: Haáz Vince
A 2010-ben létrehozott, a 2011-es indulást elősegítő Blackfriday.ro internetes felület jelenleg több mint 150 kereskedő idei akcióit összesíti, amelyek egy része egyébként nemcsak megelőzi a hivatalos dátumot, hanem utána is, egész novemberben tart, hogy szépen összefolyjon a téli ünnepkört övező újabb vásárlási nagyüzemmel.
A hivatalos dátum kitűzése pedig azt jelenti, hogy a legtöbb fizikai és webáruházban is november 8-án számíthatunk idén a legtöbb kedvezményre, de – amint már megszokhattuk – igazából az év bármelyik időszakában vannak Black Friday elnevezésű akciók, sőt, már lassan a szivárvány minden színéről elnevezett napot hirdető árleszállításokkal találkozhatunk.
Évről évre meghökkenve tapasztalhatjuk: már októberben „betolakodik” a karácsonyi hangulat a nagyáruházakba. Ne csodálkozzunk hát, ha a fekete pénteki árleszállításos nagyüzemet egyesek máris beindították Romániában.
amely ott néhány évtizede hagyományosan a karácsonyi bevásárlási szezon kezdete. Mivel a hálaadás napja november negyedik csütörtökje, a fekete péntek november 23–29. közé esik, idén éppen a periódus utolsó napján, november 29-én tartják. Az eredeti cél az volt, hogy ezen a napon, amikor elkezdik a karácsonyi ajándékok beszerzését, a kereskedők az átlagosnál magasabb árkedvezményeket adjanak, hogy minél több vásárlót az üzletekbe csalogassanak.
De igazából mindegy is az időpont, mert a vevők akkor vásárolnak, amikor az akciók vannak, és várhatóan idén sem marad el az ostromuk, legyen szó fizikai vagy webáruházról.
Tanácsokkal látta el csütörtökön a Román Rendőrség a fekete pénteki árleszállítási akciók idején online vásárló állampolgárokat.
Az akció népszerűségét mi sem jelzi jobban, mint a Black Friday zászlóvivője, az eMag fekete pénteki forgalmának alakulása. A „mozgalmat” Romániában meghonosító webáruház 2011-ben 8 millió lej, 2013-ban 23 millió lej, 2016-ban 300 millió lej, 2022-ben pedig 644 millió lej értékben adott el termékeket.
Egy vásárló átlagosan 4,8 terméket tett a kosarába. A Genius – vagyis előfizetéssel rendelkező – vásárlóknál az átlag 6,6 termék volt. Az egy vásárlóra jutó átlagos rendelés értéke 1367 lej, míg a Genius vásárlóknál 1400 lej volt. Tavaly mintegy 600 000 vevő rendelt az eMagnál ezen a napon.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
szóljon hozzá!