Fekete péntek tizenharmadszor: nehezebb átverni a vásárlókat, de egyesek ma is belekalkulálják a bírságot

Fekete péntek tizenharmadszor: nehezebb átverni a vásárlókat, de egyesek ma is belekalkulálják a bírságot

Fotó: Haáz Vince

Évről évre meghökkenve tapasztalhatjuk, hogy egyre hamarabb, már októberben „betolakodik” a karácsonyi hangulat a nagyáruházakba. Ne csodálkozzunk hát, ha az eredetileg az amerikai hálaadás ünnepét – november negyedik csütörtökjét – követő „fekete” péntekre kiírt árleszállításos nagyüzemet egyesek már egy hónappal korábban beindítják Romániában. Ahol egyébként a „hivatalos” Black Friday is két héttel megelőzi a tengerentúlit, idén november 10-én lesz. A részvevő cégeknek immár szigorúbb uniós fogyasztóvédelmi előírásoknak kell megfelelniük, viszont így is akadnak olyanok, amelyek külön „bírságbüdzsével” rendelkeznek.

Páva Adorján

2023. november 03., 19:542023. november 03., 19:54

Ha nincs fekete pénteked, eladásaid sincsenek, mert mindenki másnál Black Friday van, ezért tőlük vásárolnak, tehát muszáj fekete pénteket tartanod – vallják a kiskereskedelem képviselői. Akik immár a tizenharmadik nagy árleszállításos akciósorozatra készülnek Romániában. Az Egyesült Államokból származó, sokak által egész évben várt, „piros betűs ünnepnappá” vált vásárlási őrület 2011-ben honosodott meg nálunk is, hogy immár több százmillió lejt költsünk egyetlen nap alatt – és akkor hol van még a rengeteg online és hagyományos áruházban heteken keresztül húzogatott mézesmadzag többi „áldozata”…

A kezdeményezés elviekben természetesen a fogyasztó, a vásárló, az ügyfél, a kliens érdekeit szolgálja. Mint ismeretes, a fekete péntek (angol nevén Black Friday) a hálaadást követő péntek elnevezése az Egyesült Államokban, amely ott néhány évtizede hagyományosan a karácsonyi bevásárlási szezon kezdete. Mivel a hálaadás napja november negyedik csütörtökje, a fekete péntek november 23–29. közé esik. Az eredeti cél az volt, hogy ezen a napon, amikor elkezdik a karácsonyi ajándékok beszerzését, a kereskedők az átlagosnál magasabb árkedvezményeket adjanak, hogy minél több vásárlót az üzletekbe csalogassanak.

Azonban a Black Friday jó ideje nem egyetlen napot jelent, hanem akár heteken át tartó leárazások sorozatát fedi, szinte minden téren.

Idővel azonban a kereskedők is „kikupálódtak”: beindult a csalásüzem, amely nagyrészt hihetetlen, akár 80-90 százalékos árleszállítással kecsegtető, ám hamis ajánlatokkal etette be a népet: a feltüntetett teljes ár vagy valótlan volt, vagy egy korábbi jelentős emelést követett, tehát a „hihetetlen” akcióval gyakorlatilag ugyanazon az áron adtak el egy-egy terméket, mint amilyenen az emelés előtt, néhány héttel korábban lehetett megvásárolni.

A nehezen követhető átverések globális problémát jelentenek, így nem véletlen, hogy például az Európai Unió is egységesen kíván fellépni ellene. Tavaly a tagállamoknak is át kellett ültetniük joggyakorlatukba az úgynevezett Omnibusz irányelvet, amely a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok tilalmát frissítette-szigorította, illetve az árak feltüntetéséről szóló rendeleteket is – nemcsak a fekete péntekre vonatkozóan, de a gondok ez esetben csúcsosodnak ki.

Az egyik legfontosabb szabály, hogy ugye árcsökkentés esetében a kereskedőnek köteles megjelölnie a fogyasztó részére a korábban alkalmazott árat is, ám ennek azt a legalacsonyabb árat kell jelentenie, amelyet a kereskedő az adott termék esetében az árcsökkentés alkalmazását megelőző harminc napban alkalmazott.

Továbbá az online kereskedőknek tájékoztatniuk kell a fogyasztókat arról, hogy ha keresést indítanak az adott honlapon, akkor a találatok sorrendje mi alapján állt össze, melyek voltak a rangsorolás fő paraméterei (pl. ár, fogyasztói értékelések, elérhetőség stb.) és ezek hogyan befolyásolták a keresés eredményét. Emellett kötelező feltüntetni, ha a találat fizetett hirdetést tartalmaz és azt is, ha a keresési eredmények rangsorában előbbre került a fizetett termék – ismertette korábban a szigorítások lényegét a DLA Piper nemzetközi jogtanácsadó iroda.

A korábbi vásárlók véleménye befolyásoló hatással bír a fogyasztók döntésére, ezért az új szabályozás értelmében nem szerepelhetnek olyan hamis pozitív értékelések a különböző platformokon, amelyek torzíthatják a választást. A kereskedők továbbá csak akkor állíthatják, hogy a termékértékelések azt ténylegesen használó fogyasztóktól érkeztek, ha ezt előzetesen ellenőrizték. Ennek módja lehet többek között az előzetes regisztráció, a csalások kiszűrését segítő automatizmusok vagy a panaszkezelési rendszer kialakítása.

A manipulatív gyakorlatok (más szóval: sötét mintázatok) is a fogyasztók rosszhiszemű befolyásolására alkalmazott módszerek. Ezek közé tartozhat a honlapon bizonyos releváns információk elhalványítása (így például kisebb vagy kevésbé látható betűtípussal történő megjelenítése), a hirdetési szövegek pontatlan megfogalmazása vagy a hírlevélről való leiratkozás megnehezítése. Az influenszerekkel történő reklámozás csapdáit a fogyasztóvédelmi jog eddig is kiemelten kezelte: minden esetben fel kell tüntetni, ha az adott piaci szereplő ellenszolgáltatás fejében tesz közzé reklámot megjelenítő tartalmat – ismertette a DLA Piper.

Galéria

Fotó: Pál Árpád

Az Omnibus irányelv előírásait májusban rendelettel léptették érvénybe Romániában is, tehát már a 2022-es fekete pénteken is érvényben volt. A fogyasztóvédelem, ahogy a korábbi években, úgy tavaly is osztogatott bírságokat – két éve, a tízéves évfordulón külön Black Friday parancsnokságot hoztak létre –, ám azt nem tudni, hogy ezek milyen mértékben köszönhetők az új irányelv alkalmazásának. Az viszont már bevezetése előtt nyilvánvalóvá vált, hogy a jogkövető kereskedőket stratégiaváltásra kényszeríti.

Az egyik legnagyobb lábbelikereskedő képviselője a minap egy konferencián elmondta:

hagyományos üzleteikben minden addig érvényes árkedvezményt eltörölnek egy hónappal a fekete péntek előtt, hogy valamennyi termék esetében az ezt megelőző 30 napban alkalmazott teljes árhoz képest kínálják az akár 70 százalékos, valós árkedvezményeket.

Egy másik cipőáruház képviselője azon meggyőződésének adott hangot, miszerint egyre kevesebb kereskedő próbálja átverni a klienseket a fekete pénteket övező árspekulációkkal, esetleg a piac „kicsi és nehezen látható játékosai”, a nagyok szerinte nem engedhetik meg maguknak ezt.

Ugyanakkor egy nemzetközi ruházati üzletlánc romániai vezetője – akit szintén az Econonica.net portál idézett – úgy fogalmazott, problémás volt megfelelni az új irányelvnek, magyarországi fiókszervezetük bírságot is kapott az Omnibusz rendelkezéseinek megsértése miatt. A folyamatos árleszállítások világában gondot és kihívást jelent hibátlanul teljesíteni. A Black Fridayre már három hónappal korábban elkezdték a készülődést, nagy figyelmet szentelve az áregyeztetéseknek. Mindezt olyan körülmények között, hogy elmondása szerint

mások nemigen törődnek ezzel, egyes versenytársak külön költségvetést tartanak fenn a vonatkozó bírságokra.

Közben a kereskedők elismerik, a nagy árleszállítások jelentős nyereségcsökkenést is eredményeznek. Viszont a Black Friday számukra elsősorban nem a profitszerzésről szól: amellett, hogy kiürülnek a raktárak, jelentős ügyfélszám-növekedést is eredményeznek, akik közül sokan visszatérnek az év más időszakában is. Ugyanakkor a fekete pénteken a nagy leszállítással kecsegtető „húzótermékek” mellett a vásárlók hajlamosak más, kevésbé önköltségközeli áron kínált árucikkre is ráharapni, amelyek eladása azért a nyereségen is javít.

Miközben egyes webáruházak és hagyományos üzletek már október végén vagy november elsején szórni kezdték fekete péntekes akcióikat, „hivatalosan” november 10-re lőtték be a Black Fridayt Romániában, ahogy a mozgalom fölött bábáskodó Blackfriday.ro portál is közölte. A 2010-ben létrehozott, a 2011-es indulást elősegítő internetes felület jelenleg több mint 150 kereskedő idei akcióit összesíti. Amelyek egy része egyébként nemcsak megelőzi a hivatalos dátumot, hanem utána is, egész novemberben tart, hogy szépen összefolyjon a téli ünnepkört övező újabb vásárlási nagyüzemmel.

korábban írtuk

Kitűzte a fekete péntek napját az egyik legnagyobb romániai webáruház
Kitűzte a fekete péntek napját az egyik legnagyobb romániai webáruház

Bár odakint még nyárias az idő, egy hónap már el is illant az őszből, amelynek egyik legnépszerűbb eseménye immár Romániában is a novemberi Black Friday.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 11., csütörtök

Zöld jelzést kapott a Temesvárt Szegeddel összekötő vasútvonal felújítása

Felújítják a Temesvár–Szeged-vasútvonalat: a román kormány csütörtökön jóváhagyta a két város közötti vasúti összeköttetés helyreállításáról szóló, Magyarországgal kötött egyezményt.

Zöld jelzést kapott a Temesvárt Szegeddel összekötő vasútvonal  felújítása
2024. július 11., csütörtök

5 százalék alá mérséklődött az infláció, a postai szolgáltatások és a gyógyszerek drágultak a legnagyobb mértékben

A májusi 5,12 százalékról júniusban 4,94 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

5 százalék alá mérséklődött az infláció, a postai szolgáltatások és a gyógyszerek drágultak a legnagyobb mértékben
2024. július 10., szerda

1500 euróval nő a Tarom pilótáinak fizetése, bár ezzel a magyar érdekeltségű fapados légitársaságtól még mindig lemaradnak

Megérte hétfőn csoportosan „beteget jelenteni” a Tarom román légitársaság pilótáinak: a cég vezetésével folytatott tárgyalásokat követően 1500 euróval – mintegy 7460 lej – nő a fizetésük.

1500 euróval nő a Tarom pilótáinak fizetése, bár ezzel a magyar érdekeltségű fapados légitársaságtól még mindig lemaradnak
2024. július 10., szerda

Közel másfélszer nagyobb a városi háztartások bevétele, mint a vidéken élőké

Az idei első negyedévben 8049 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3210 lej az egy főre jutó bevétel; ez 7,3, illetve 7 százalékos növekedést jelent 2023 utolsó negyedévéhez képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Közel másfélszer nagyobb a városi háztartások bevétele, mint a vidéken élőké
2024. július 09., kedd

Tömeges elbocsátásba fog a legnagyobb román informatikai cég

Elbocsátja alkalmazottainak 10 százalékát a legnagyobb román informatikai cég, az UiPath – jelentette be a vállalat kedden.

Tömeges elbocsátásba fog a legnagyobb román informatikai cég
2024. július 09., kedd

Magyar kezdeményezésre 11 uniós tagország leállítaná a kínai műmézek behozatalát

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület kezdeményezésére 11 uniós tagország 14 méhészeti szervezete nyújtott be közös antidömping panaszt az ázsiai műmézek behozatali korlátozására. A román szakminisztérium is aláírta a kezdeményezést.

Magyar kezdeményezésre 11 uniós tagország leállítaná a kínai műmézek behozatalát
2024. július 09., kedd

Felesleges bajuszhuzigálássá törpült a bankok ellen indított hadjárat

Jogerősen is elvesztette az első bírósági pert az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a bankokkal szemben.

Felesleges bajuszhuzigálássá törpült a bankok ellen indított hadjárat
2024. július 09., kedd

Szúrja a román állam szemét a Mol terjeszkedési szándéka? – Ellenzik a Lukoil érdekeltségeinek átvételét sajtóhírek szerint

A Mol olajipari vállalat tárgyalásokat folytatott az orosz Lukoil vállalattal romániai érdekeltségeinek esetleges megvásárlásáról – értesült a bukaresti sajtó. Információik szerint a román állam képviselői „határozottan ellenzik” az üzletet.

Szúrja a román állam szemét a Mol terjeszkedési szándéka? – Ellenzik a Lukoil érdekeltségeinek átvételét sajtóhírek szerint
2024. július 09., kedd

Felszálltak a Tarom-gépek, sikerült megállapodni a munkát rajtaütésszerűen beszüntető pilótákkal

A Tarom vezetősége párbeszédet folytatott és megállapodott a repülőszemélyzettel, így kedd reggel már mind a belföldi, mind a nemzetközi járatok a menetrend szerint közlekednek – tájékoztatott kedden a légitársaság.

Felszálltak a Tarom-gépek, sikerült megállapodni a munkát rajtaütésszerűen beszüntető pilótákkal
2024. július 09., kedd

Energiafüggetlenség otthon: mennyit kell befektetni, hogy ne kelljen rezsit fizetni?

A válságok, klímaaggodalmak láttán egyre többen függetlenednének a földgáz és elektromos áram világpiaci árának érthetetlen váltakozásától, kiszámíthatatlanságától, így töretlen a megújuló forrásokat felhasználó energiatermelő berendezések népszerűsége.

Energiafüggetlenség otthon: mennyit kell befektetni, hogy ne kelljen rezsit fizetni?