Fotó: Pixabay.com
Profitot jelentett a tavalyi évre a három legnagyobb romániai bank. A tőzsdén jegyzett és a Tradeville brókercég elemzésében szereplő pénzintézetek közül a jelenlegi formájában csak a 2017-ben létrejött Patria Bank szerepel veszteséggel.
2018. április 11., 16:552018. április 11., 16:55
A pénzpiacot állandó megfigyelés alatt tartó vállalkozás által szerdán nyilvánosságra hozott, a 2017-es esztendő mozgásait górcső alá vevő jelentésből a Mediafax hírügynökség közölt számos részeletet. Mint felhívták a figyelmet, a BRD–Groupe Societé Generale profitja például 85 százalékkal nőtt tavaly az előző évi szinthez mérten, és elérte az 1,414 milliárd lejt. A Transilvania Bank 1,24 milliárd lejes nyeresége ezzel szemben 2,74 százalékos visszaesést jelent az előző évi szinthez képest.
„2017-ben a makrogazdasági környezetnek köszönhetően fokozódott a hitelezési tevékenység, a BRD 6,4 százalékkal több kölcsönt adott magánszemélyeknek, a vállalati hitelezés pedig 0,6 százalékkal bővült. Általában véve a hitelállomány 5,3 százalékkal 30,3 milliárd lejre nőtt. Az alacsony kamatok által meghatározott gazdasági környezetben, amelyben a román jegybank megtette az első lépéseket a monetáris politika normalizálása érdekében, de amelyben a kamatlábak még alacsony szinten mozognak, a BRD 4,8 százalékkal növelte a letétállományt, ami így eléri a 44,2 milliárd lejt” – mutat rá a jelentés.
A dokumentum kitér arra is, hogy
miközben a különböző illetékekből befolyó összegek 1,2 százalékkal 763 millió lejre csökkentek (a visszaesés az európai uniós és romániai viszonylatban egyaránt foganatosított új szabályozásoknak köszönhető). A bank műveleti bevételei 4,1 százalékkal 2,77 milliárd lejre nőttek.
„A Transilvania Bank csoport 1,24 milliárd lejes nettó profitot jelentett, ami 2,74 százalékkal elmarad az előző évben regisztrált szinttől.
az egyik a Bancpost, aminek köszönhetően a Transilvania Bank növelte romániai piaci részesedését, a másik pedig a moldovai köztársaságbeli Victoria Bank, amivel pedig kiterjesztette tevékenységét az ország határain kívülre. 2017-ben a kamatokból származó bevételei 7,16 százalékkal 1,89 milliárd lejre nőttek, miközben a különböző illetékekből befolyó összegek is 14,74 százalékkal 626,7 millió lejre gyarapodtak” – áll a Tradeville elemzésében.
Az Erste Group Bank eközben 1,66 milliárd euró nettó profitot jelentett, ami 8,5 százalékkal haladja meg a 2016-os szintet. „Az Erste csoport hét közép-kelet-európai országban – Csehország, Szlovákia, Románia, Magyarország, Horvátország, Szerbia és Ausztria – fejti ki tevékenységét, amelyekben 2017-ben a makrogazdasági környezet szilárd volt, ami lehetővé tette a pénzintézet számára, hogy a kockázati kiadásai alacsony szinten maradjanak, és olyan monetáris politikák történtek, amelyek a normalizálódás útjára vezettek. Ezek a tényezők együttesen alakították az Erste csoport 2017-es eredményeit” – fogalmaznak a jelentés összeállítói.
Összességében véve az Erste műveleti bevételei 6,67 milliárd eurót tettek ki, ami enyhe, 0,3 százalékos visszaesést jelent az előző évi eredményekhez képest. A műveleti kiadások 3,2 százalékkal 4,16 milliárd euróra nőttek, miután 2,1 százalékkal nőttek a személyzettel járó kiadások, míg a más adminisztratív kiadások kategóriában 6 százalékkal magasabb összeg, 1,3 milliárd eurót könyveltek el. Ez utóbbi kategóriába tartoznak az IT-költségek is, amelyek 25 százalékkal 425,9 millió euróra nőttek – hívja fel a figyelmet az elemzés.
A Patria Bank eközben 42,17 millió lejes veszteséget jelentett, ami 10 százalékkal nagyobb, mint az egy évvel korábban regisztrált szint. „A Patria Bank a jelenlegi formájában 2017-ben jött létre a Carpatica Kereskedelmi Bank és a volt Patria Bank fúziója révén, ezen okból kifolyólag a lezárult pénzügyi évben a két pénzintézet 4 hónapig külön, majd 8 hónapig közösen folytatta tevékenységét” – hívja fel ugyanakkor a figyelmet a Tradeville.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!