2011. szeptember 14., 08:502011. szeptember 14., 08:50
Rösler kijelentése a pénzpiacokon súlyos megrázkódtatást okozott, ezt bírálta Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter, továbbá az ellenzék. Angela Merkel az interjúban utalt arra, hogy az euró sorsa egyben Európa jövőjét is meghatározza. „Ezért a jelenlegi helyzetben mindenkinek rendkívül óvatosan kell mérlegelnie szavait” – fogalmazott a kancellár, félreérthetetlenül gazdasági miniszterére utalva. Angela Merkel szerint a nemzetközi pénzpiacokon épp elég nagy a bizonytalanság, ezért nem szabad további nyugtalanságot szítani. „A gazdasági- és pénzügyi politika ötven százalékban amúgy is pszichológia” – figyelmeztetett a német kancellár.
A gazdasági miniszter – aki az elmúlt időszakban sokat bírált, és népszerűségét rohamosan vesztő kisebbik koalíciós párt, a liberális FDP elnöke is – az elmúlt hét végén azt hangoztatta, hogy Görögországgal kapcsolatban immár minden lehetőségen el kell gondolkodni. Rösler ezzel összefüggésben utalt a rendezett államcsőd lehetőségére is. Ezzel szemben a kancellár azt hangsúlyozta: Athén számára az jelentheti az igazi segítséget, ha – mint fogalmazott – keveset spekulálunk, és inkább bátorítjuk vállalt kötelezettségeinek teljesítésére. Görögországnak el kell végeznie házi feladatait – jelentette ki Merkel. A német kancellár elsődleges feladatnak az eurótérség politikai összetartásának megerősítését nevezte.
„Ellenkező esetben nagyon gyors dominóhatásokkal kellene számolnunk” – érvelt Angela Merkel, utalva arra is: a stabil valuta biztosítása érdekében mindent el kell követni az ellenőrizetlen folyamatok megakadályozására.
A nemzetközi adósságpiacon jelenlévő államadósok esetében példátlan magasságba emelkedett a görög államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árfolyama a hétfői londoni kereskedésben, jelezve, hogy a piac most már gyakorlatilag tényként árazza a görög szuverén adósságtörlesztés fenntarthatatlanná válását. Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint az ötéves futamidejű görög kormánykötvények teljesíthetetlenné válásának kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a 3500,4 bázispontos előző záróról 4700 bázispont – tízmillió euró görög államadósságra 4,7 millió euró – fölé drágult a hétfői kereskedés végére a londoni piacon. A CMA számítási modellje alapján ez a CDS-díjszabás azt jelenti, hogy a piaci szereplők jelenleg 96 százalékos valószínűséggel árazzák – vagyis most már csaknem teljesen biztosra veszik – Görögország mint államadós törlesztésképtelenné válását. |
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.