Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Erőteljesen nőtt a tíz legnagyobb romániai bank profitja az első félévben, együttesen 3,8 milliárd lejes nettó nyereségre tettek szert, ami 43,9 százalékos növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához mérten.
2021. szeptember 05., 10:572021. szeptember 05., 10:57
A Wall-street.ro gazdasági portál által összeállított rangsor szerint a kolozsvári alapítású Transilvania Bank Románia legnyereségesebb hitelintézete, az első félévben a profitja már megközelítette az 1 milliárd lejt – a 901 millió lejes nyereség 48,33 százalékos növekedést jelent 2020 első hat hónapjához viszonyítva.
A második helyen az Erste tulajdonában levő BCR-t találjuk 690,8 millió lejes profittal, ami 38,50 százalékkal múlja felül a tavalyi első félévi eredményt.
A Société Générale tulajdonában levő BRD eközben bronzérmes a maga 626 millió lejes nettó nyereségével – ez 51 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet.
nettó profitjuk 13, illetve 19 százalékkal haladja „csak” meg a 2020-es első félévi szintet.
Enyhén csökkent tavaly a megelőző évhez képest az OTP Bank Románia piaci részesedése, amelyet három éven belül kíván megduplázni a magyar tőkéjű pénzintézet. A romániai TOP 10-be 2020-ban annak köszönhetően került be az állami EximBank, hogy bekebelezte az éppen az OTP-től „megfosztott” Banca Romăneascát.
és ezzel először került be a top 10-be, rögtön a nyolcadik helyre érkezett 123,22 millió lejes nettó profitjával.
Hasonló, 412 százalékos növekedést produkált az Alpha Bank is, amelynek 51,9 millió lejes nyeresége a 9. helyhez volt elegendő.
Az OTP Bank Románia a 10. a maga 27 millió lejes nyereségével, ami 58,8 százalékos növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!