Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Erőteljesen nőtt a tíz legnagyobb romániai bank profitja az első félévben, együttesen 3,8 milliárd lejes nettó nyereségre tettek szert, ami 43,9 százalékos növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához mérten.
2021. szeptember 05., 10:572021. szeptember 05., 10:57
A Wall-street.ro gazdasági portál által összeállított rangsor szerint a kolozsvári alapítású Transilvania Bank Románia legnyereségesebb hitelintézete, az első félévben a profitja már megközelítette az 1 milliárd lejt – a 901 millió lejes nyereség 48,33 százalékos növekedést jelent 2020 első hat hónapjához viszonyítva.
A második helyen az Erste tulajdonában levő BCR-t találjuk 690,8 millió lejes profittal, ami 38,50 százalékkal múlja felül a tavalyi első félévi eredményt.
A Société Générale tulajdonában levő BRD eközben bronzérmes a maga 626 millió lejes nettó nyereségével – ez 51 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet.
nettó profitjuk 13, illetve 19 százalékkal haladja „csak” meg a 2020-es első félévi szintet.
Enyhén csökkent tavaly a megelőző évhez képest az OTP Bank Románia piaci részesedése, amelyet három éven belül kíván megduplázni a magyar tőkéjű pénzintézet. A romániai TOP 10-be 2020-ban annak köszönhetően került be az állami EximBank, hogy bekebelezte az éppen az OTP-től „megfosztott” Banca Romăneascát.
és ezzel először került be a top 10-be, rögtön a nyolcadik helyre érkezett 123,22 millió lejes nettó profitjával.
Hasonló, 412 százalékos növekedést produkált az Alpha Bank is, amelynek 51,9 millió lejes nyeresége a 9. helyhez volt elegendő.
Az OTP Bank Románia a 10. a maga 27 millió lejes nyereségével, ami 58,8 százalékos növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
szóljon hozzá!