Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Erőteljesen nőtt a tíz legnagyobb romániai bank profitja az első félévben, együttesen 3,8 milliárd lejes nettó nyereségre tettek szert, ami 43,9 százalékos növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához mérten.
2021. szeptember 05., 10:572021. szeptember 05., 10:57
A Wall-street.ro gazdasági portál által összeállított rangsor szerint a kolozsvári alapítású Transilvania Bank Románia legnyereségesebb hitelintézete, az első félévben a profitja már megközelítette az 1 milliárd lejt – a 901 millió lejes nyereség 48,33 százalékos növekedést jelent 2020 első hat hónapjához viszonyítva.
A második helyen az Erste tulajdonában levő BCR-t találjuk 690,8 millió lejes profittal, ami 38,50 százalékkal múlja felül a tavalyi első félévi eredményt.
A Société Générale tulajdonában levő BRD eközben bronzérmes a maga 626 millió lejes nettó nyereségével – ez 51 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet.
nettó profitjuk 13, illetve 19 százalékkal haladja „csak” meg a 2020-es első félévi szintet.
Enyhén csökkent tavaly a megelőző évhez képest az OTP Bank Románia piaci részesedése, amelyet három éven belül kíván megduplázni a magyar tőkéjű pénzintézet. A romániai TOP 10-be 2020-ban annak köszönhetően került be az állami EximBank, hogy bekebelezte az éppen az OTP-től „megfosztott” Banca Romăneascát.
és ezzel először került be a top 10-be, rögtön a nyolcadik helyre érkezett 123,22 millió lejes nettó profitjával.
Hasonló, 412 százalékos növekedést produkált az Alpha Bank is, amelynek 51,9 millió lejes nyeresége a 9. helyhez volt elegendő.
Az OTP Bank Románia a 10. a maga 27 millió lejes nyereségével, ami 58,8 százalékos növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!