A Trump Coin értéke egyetlen hét alatt 70 dollárig emelkedett, majd a mémcoin visszaesett 27 dollárra
Fotó: Pexels.com
Az elmúlt hetekben egyre többet lehetett hallani, olvasni az úgynevezett mémcoinokról, amelyek egyeseknek meggazdagodást, másoknak gyors elszegényedést hoztak. A Donald Trump által kibocsátott coin körüli spekuláció ismét felhívta a figyelmet arra, hogy ezek az internetes viccekből induló valuták milyen hihetetlen piaci mozgásokat generálhatnak. De vajon mennyire tekinthetők komoly befektetésnek a mémcoinok, és milyen szerepet játszanak a kriptovilágban? Erről beszélgettünk Nagy Bálint Zsolt közgazdásszal, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem oktatójával.
2025. február 05., 08:032025. február 05., 08:03
A mémcoinok, azaz az olyan kriptovaluták, amelyeket általában viccből vagy internetes mémek ihletésére hoztak létre, már körülbelül tíz éve léteznek, mégis kevésbé ismertek a nagyközönség számára „komolyabb” társaikhoz képest. „Ezek az úgynevezett mémcoinok, ahogy a nevükben is benne van,
– magyarázta lapunknak Nagy Bálint Zsolt kolozsvári közgazdász. Az egyik legismertebb példája a 2013-ban piacra dobott Dogecoin, ami eredetileg viccből indult, de aztán hatalmas figyelmet kapott, mivel Elon Musk milliárdos is beszállt a támogatásába.
Ez egy klasszikus esete annak, hogy egy befolyásos személy miként képes hatalmas mozgást generálni egy teljesen spekulatív eszköz árfolyamában” – mutatott rá a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság és Gazdálkodástudományi Karának docense.
De miben különböznek ezek az eszközök a hagyományos kriptovalutáktól? „A mémcoinokat még arra sem lehet felhasználni, hogy a sötét weben bármilyen tranzakcióra alkalmasak legyenek, ahogyan néhány nagyobb kriptovalutától ezt láthattuk. A hagyományos kriptovaluták is rendkívül spekulatívak, de a mémcoinok különösen azok. Egyik pénzfunkciónak sem felelnek meg igazán, inkább csak poénok és extrém spekulatív befektetések” – fejtette ki Nagy Bálint Zsolt.
Ennek ellenére nem lehet teljesen figyelmen kívül hagyni a mémcoinokat, hiszen bizonyos helyzetekben hatalmas nyereséget is el lehet érni velük.
„Aki időben száll be, bizonyos pillanatokban hatalmasat kaszálhat vele. 2021-ben a Dogecoin, most pedig a Donald Trump és felesége által kibocsátott mémcoinok mutattak erre rá. A Trump Coin értéke egyetlen hét alatt 70 dollárig emelkedett, majd visszaesett 27 dollárra. Ezek a kilengések hihetetlenül nagyok, ami vonzza a spekulánsokat, akik szeretik az ilyen befektetési hullámvasutakat” – részletezte a pénzügyi szakértő, hozzátéve, hogy valószínűleg Donald Trump is jelentős nyereséget érhetett el a saját mémcoinjával.
Persze ő maga ezt aprópénznek nevezte a techmilliárdosok bevételeihez képest, de ettől még ez jelentős üzlet volt” – mondta a szakember. A közgazdász azt is elmagyarázta, hogy a mémcoinok létrehozása ma már rendkívül egyszerű folyamat, ami tovább növeli ezek terjedését.
„Bárki létrehozhat egy ilyet, nem kell hozzá hackernek vagy programozónak lenni. Csatlakozni kell egy blokklánchoz, mint az Ethereum vagy a Solana, kiválasztani egy token standardot, majd egy okosszerződést kell létrehozni. Ma már különböző szoftverek mindezt elvégzik, csak kattintgatni kell” – teszi hozzá a BBTE oktatója.
Erre jó példa a néhány évvel ezelőtti NFT-láz, amikor ismert zenészek, művészek és influenszerek kezdtek el digitális tartalmakat értékesíteni a blokklánc segítségével. Akkoriban nemcsak komoly műalkotások, hanem humoros vagy egyszerűen csak trendi NFT-k is hatalmas értékeket értek el, és egy időre az egész digitális piac fókuszába kerültek.
A Trump által kibocsátott mémcoin pedig különösen erős jelzés lehet a piac számára, hiszen egy politikai szereplő nyíltan kifejezte szimpátiáját a blokklánc-technológia és a kriptovaluták iránt – azon túl, hogy maga is jócskán keresett vele.
Nagy Bálint Zsolt ennek kapcsán arról is beszélt, hogy a kriptovaluták világa jelenleg tulajdonképpen egy bikapiaci időszakban van, amelyet az amerikai elnök kriptobarát politikája (is) erősít.
amely a bitcoin állami alkalmazásának lehetőségeit vizsgálja” – hívta fel a figyelmet Nagy Bálint Zsolt. Hozzátette, bár nem biztos, hogy az Egyesült Államok 47. elnöke minden ígéretét beváltja, amit megválasztása előtt a kriptósoknak tett, de kormányzása várhatóan sok enyhítést hoz a szektor számára.
Az Egyesült Államok elnöke nemcsak kriptotartalékok létrehozását vetette fel, hanem azt is, hogy lazítana a szabályozásokon, lehetővé téve például, hogy befektetési és nyugdíjalapok is szabadabban fektethessenek kriptovalutákba. Emellett akár spekulatív ügyletek engedélyezésére és a jelenlegi, szigorúbb szabályozáspárti tőkepiaci felügyelet vezetőjének leváltására is sor kerülhet. A piac most arra vár, hogy Trump milyen lépéseket tesz meg valójában, és mennyire valósítja meg ezeket az intézkedéseket.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter azt mondja, nem tudott a szerződéskiegészítésről, amelyet a Vasúti Reform Hatóság (ARF) írt alá az Alstommal a román állam által megrendelt 37 elektromos szerelvény leszállítási ütemtervének módosításáról.
Ismertették a 2025-ös költségvetést a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Bukarestben tartózkodó küldöttségével, és a nemzetközi pénzintézet képviselői semmiféle ajánlást nem fogalmaztak meg Románia számára – jelentette ki kedden Tánczos Barna.
Az Európai Bizottság és Moldova megállapodást írt alá, hogy függetlenítse Moldovát az orosz energiaellátástól és teljes mértékben integrálja az Európai Unió energiapiacába – tájékoztatott a brüsszeli testület kedden.
Nagyon derűlátó Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, aki elégedett a tárcájának szánt idei költségvetés összegével. Olyannyira, hogy mintegy 250 kilométernyi új gyorsforgalmi utat ígér az idei évre.
Fokozatosan épül meg Nagyvárad környékének legnagyobb élményfürdője Félixfürdő határában: a községközpont, Váradszentmárton önkormányzatának egyelőre 10 millió eurós uniós finanszírozást sikerült megszereznie.
Brassó is szerepel azoknak a városoknak a listáján, amely a Luton repülőtér honlapja által 2025-re ajánlott 10 legjobb nyaralási célpont között szerepel.
Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany hétfőn 437,1590 lejt ér, 6,2546 lejjel 1,45 százalékkal) többet, mint pénteken. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Csaknem 1300 dolgozó kollektív elbocsátására kerül sor a romániai Brassó és Máramaros megyében – közölték a megyei munkerő-elhelyező ügynökségek(AJOFM).
Túlzottan optimistának véli a pénzügyminisztérium adóbevételekre vonatkozó becsléseit a Költségvetési Tanács.
szóljon hozzá!