Megtorpant, de tovább eshet. A szakértők a román fizetőeszköz további gyengülésére számítanak
Fotó: Jakab Mónika
Bár csütörtökön a reggeli órákban még úgy nézett ki, hogy újabb történelmi mélypontra süllyed a román deviza az egységes európai fizetőeszközhöz képest, erre végül nem került sor, az árfolyam nemhogy a történelmi csúcs alatt maradt, hanem még esett is az előző naphoz képest.
2019. november 28., 17:082019. november 28., 17:08
A Román Nemzeti Bank (BNR) csütörtökön 13 órakor 4,7788 lej/eurós referencia-árfolyamot adott ki a szerdai 4,7792-es szint után. Mint ismeretes, a legutóbbi történelmi csúcsot a múlt csütörtökön regisztrálták, 4,7808 lej/euró volt a hivatalos kurzus.
Ezzel szemben mindenki újabb rekordra számított, hiszen a pénzpiaci tranzakciók már szerda délután 4,8 lej/eurót meghaladó árfolyamon zajlottak, és csütörtök reggel is hasonló szinten indult a kereskedés. A valutaváltóknál közben csütörtök reggel 4,69–4,77 lej közötti összeget adnak egy euróért, ám ha valaki valutát akar vásárolni, akkor egy euróért akár 4,8–4,9 lejt is le kell pengetnie.
Korai lenne viszont fellélegezni. A CFA Románia által végzett felmérés szerint
Az Economica.net gazdasági portál által idézett, név nélkül nyilatkozó bankár is úgy vélekedett, a lej lejtmenete az elkövetkező időszakban folytatódni fog.
Közben Mugur Isărescu jegybankelnök újfent arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt évek mintegy 2 százalék körüli értékvesztése nem nagy ügy, célja pedig éppen az, hogy mérsékelje a piacra nehezedő nyomást, megakadályozza az egyensúlyvesztést, és elfogadható szintre juttatja a versenyképességet.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!