Megtorpant, de tovább eshet. A szakértők a román fizetőeszköz további gyengülésére számítanak
Fotó: Jakab Mónika
Bár csütörtökön a reggeli órákban még úgy nézett ki, hogy újabb történelmi mélypontra süllyed a román deviza az egységes európai fizetőeszközhöz képest, erre végül nem került sor, az árfolyam nemhogy a történelmi csúcs alatt maradt, hanem még esett is az előző naphoz képest.
2019. november 28., 17:082019. november 28., 17:08
A Román Nemzeti Bank (BNR) csütörtökön 13 órakor 4,7788 lej/eurós referencia-árfolyamot adott ki a szerdai 4,7792-es szint után. Mint ismeretes, a legutóbbi történelmi csúcsot a múlt csütörtökön regisztrálták, 4,7808 lej/euró volt a hivatalos kurzus.
Ezzel szemben mindenki újabb rekordra számított, hiszen a pénzpiaci tranzakciók már szerda délután 4,8 lej/eurót meghaladó árfolyamon zajlottak, és csütörtök reggel is hasonló szinten indult a kereskedés. A valutaváltóknál közben csütörtök reggel 4,69–4,77 lej közötti összeget adnak egy euróért, ám ha valaki valutát akar vásárolni, akkor egy euróért akár 4,8–4,9 lejt is le kell pengetnie.
Korai lenne viszont fellélegezni. A CFA Románia által végzett felmérés szerint
Az Economica.net gazdasági portál által idézett, név nélkül nyilatkozó bankár is úgy vélekedett, a lej lejtmenete az elkövetkező időszakban folytatódni fog.
Közben Mugur Isărescu jegybankelnök újfent arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt évek mintegy 2 százalék körüli értékvesztése nem nagy ügy, célja pedig éppen az, hogy mérsékelje a piacra nehezedő nyomást, megakadályozza az egyensúlyvesztést, és elfogadható szintre juttatja a versenyképességet.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!