Fotó: 123RF
Az egymást követő válságok okozta bizonytalanság, de a folyamatosan változó világ, az újabb és újabb lehetőségek tárháza is arra ösztönzi a munkavállalókat, hogy álljanak készenlétben, ha – kényszerből vagy önszántukból – hirtelen új állás után akarnak-kell nézni. Ehhez a célnak megfelelő, folyamatosan frissített, megnyerő önéletrajzzal kell rendelkezniük.
2023. február 19., 10:362023. február 19., 10:36
Mint ismeretes, az önéletrajz (CV – Curriculum Vitae) fontos „ajánlólevél”: a cégeken belül az alkalmazásokkal foglalkozó munkatársak, humánerőforrás-menedzserek (HR), toborzók, „fejvadászok” rendszerint ezen dokumentum révén „találkoznak” először a számukra ismeretlen álláskeresőkkel. Ez alapján választhatják ki azokat, akiket interjúra hívnak, és utóbbin is ez alapján tehetnek fel kérdéseket a jelentkezőknek.
A Wall-street.ro portál összegyűjtötte, idén melyek azok a jellemzők, amelyekkel mindenképpen rendelkeznie kell egy önéletrajznak. Számos olyan portál található az interneten, amely CV-összeállításban nyújt segítséget. Romániában is a legnépszerűbb az Europass, amely kezdők és a munka mezején tapasztalattal rendelkezők számára is viszonylag egyszerű módozatokat kínál az önéletrajz összeállítására, frissítésére.
Az eJobs állásközvetítő portál már 2020 óta nem ajánlja ezt a mintát a munkaerő-toborzók véleményei alapján. Ugyanis utóbbiak azt javasolják, az önéletrajz minél egyedibb legyen, így kitűnhet a többi közül. Emellett a tapasztalatok szerint az Europass formátuma rendkívül megnyújtja az önéletrajzot, három oldalnyi adatból tízet fabrikál, emiatt pedig előnytelenné válhat azok szemében, akik lényegre törő információkat várnak.
Bármilyen mintát is választunk, az információk között mindenképpen szerepelnie kell az álláskereső nevének, elérhetőségeinek, a korábbi munkaadók nevének, a megszerzett munkatapasztalatnak, képesítéseknek, tanulmányi végzettségeknek, a beszélt nyelveknek. Fel kell tüntetni azokat a képességeket is, amelyek feljogosíthatnak a kívánt állás betöltésére, fontos ugyanakkor leírni az egyéb elvégzett tréningeket, kurzusokat, önkéntes munkákat, de a hobbikat is.
Már valahol a dokumentum elején érdemes röviden vázolni egy-egy gondolatot a pályázó szakmájáról, aktuális helyzetéről, szakmai céljairól, hosszú távú terveiről, és hogy miért szeretné az illető állást. A toborzókat könnyen meg lehet nyerni bizonyos karrierideálok felvázolásával is.
A Wall-street.ro cikkében – amelyben több CV-szerkesztő platformot is ajánlanak – jelzik azt is, hogy az önéletrajznak egyszerűnek, lényegre törőnek kell lennie. A munkatapasztalatnak és a végzettségnek jól látható legyen, hogy a HR azonnal kiszúrja, ugyanakkor nem szabad túlszínezni a dokumentumot, ne legyen fárasztó a szemnek. A legfontosabb az önéletrajz eleje, első fele, ugyanis egyes felmérések szerint egy-egy nagy vállalat munkaerő-toborzója csupán átlagosan körülbelül 7 másodpercet szán egy CV megtekintésére, tehát csak egy „vizuális szkennelést” végez, és ez idő alatt kell a kiválasztottak közé kerülni.
A nagyobb munkatapasztalattal rendelkezők esetében inkább arra kell törekedni, hogy csak azokat a korábban betöltött állásokat jelenítsék meg, amelyek szakmailag kapcsolódnak az éppen kívánt munkakörhöz.
Miközben egy-egy álláskeresési folyamat átlagosan 3–6 hónapot vesz igénybe, szakemberek szerint folyamatosan érdemes frissíteni önéletrajzunkat, amint új képesítést szerzünk, új munkakört töltünk be, hogy állandóan készen álljunk az esetleges újabb kihívásokra. Azt sem kell feledni, hogy az igazán döntő mozzanat majd az állásinterjú lesz, ezért fejben arra is érdemes készülni, milyen válaszokat tudunk adni a felmerülő kérdésekre.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!