Fotó: 123RF
Az egymást követő válságok okozta bizonytalanság, de a folyamatosan változó világ, az újabb és újabb lehetőségek tárháza is arra ösztönzi a munkavállalókat, hogy álljanak készenlétben, ha – kényszerből vagy önszántukból – hirtelen új állás után akarnak-kell nézni. Ehhez a célnak megfelelő, folyamatosan frissített, megnyerő önéletrajzzal kell rendelkezniük.
2023. február 19., 10:362023. február 19., 10:36
Mint ismeretes, az önéletrajz (CV – Curriculum Vitae) fontos „ajánlólevél”: a cégeken belül az alkalmazásokkal foglalkozó munkatársak, humánerőforrás-menedzserek (HR), toborzók, „fejvadászok” rendszerint ezen dokumentum révén „találkoznak” először a számukra ismeretlen álláskeresőkkel. Ez alapján választhatják ki azokat, akiket interjúra hívnak, és utóbbin is ez alapján tehetnek fel kérdéseket a jelentkezőknek.
A Wall-street.ro portál összegyűjtötte, idén melyek azok a jellemzők, amelyekkel mindenképpen rendelkeznie kell egy önéletrajznak. Számos olyan portál található az interneten, amely CV-összeállításban nyújt segítséget. Romániában is a legnépszerűbb az Europass, amely kezdők és a munka mezején tapasztalattal rendelkezők számára is viszonylag egyszerű módozatokat kínál az önéletrajz összeállítására, frissítésére.
Az eJobs állásközvetítő portál már 2020 óta nem ajánlja ezt a mintát a munkaerő-toborzók véleményei alapján. Ugyanis utóbbiak azt javasolják, az önéletrajz minél egyedibb legyen, így kitűnhet a többi közül. Emellett a tapasztalatok szerint az Europass formátuma rendkívül megnyújtja az önéletrajzot, három oldalnyi adatból tízet fabrikál, emiatt pedig előnytelenné válhat azok szemében, akik lényegre törő információkat várnak.
Bármilyen mintát is választunk, az információk között mindenképpen szerepelnie kell az álláskereső nevének, elérhetőségeinek, a korábbi munkaadók nevének, a megszerzett munkatapasztalatnak, képesítéseknek, tanulmányi végzettségeknek, a beszélt nyelveknek. Fel kell tüntetni azokat a képességeket is, amelyek feljogosíthatnak a kívánt állás betöltésére, fontos ugyanakkor leírni az egyéb elvégzett tréningeket, kurzusokat, önkéntes munkákat, de a hobbikat is.
Már valahol a dokumentum elején érdemes röviden vázolni egy-egy gondolatot a pályázó szakmájáról, aktuális helyzetéről, szakmai céljairól, hosszú távú terveiről, és hogy miért szeretné az illető állást. A toborzókat könnyen meg lehet nyerni bizonyos karrierideálok felvázolásával is.
A Wall-street.ro cikkében – amelyben több CV-szerkesztő platformot is ajánlanak – jelzik azt is, hogy az önéletrajznak egyszerűnek, lényegre törőnek kell lennie. A munkatapasztalatnak és a végzettségnek jól látható legyen, hogy a HR azonnal kiszúrja, ugyanakkor nem szabad túlszínezni a dokumentumot, ne legyen fárasztó a szemnek. A legfontosabb az önéletrajz eleje, első fele, ugyanis egyes felmérések szerint egy-egy nagy vállalat munkaerő-toborzója csupán átlagosan körülbelül 7 másodpercet szán egy CV megtekintésére, tehát csak egy „vizuális szkennelést” végez, és ez idő alatt kell a kiválasztottak közé kerülni.
A nagyobb munkatapasztalattal rendelkezők esetében inkább arra kell törekedni, hogy csak azokat a korábban betöltött állásokat jelenítsék meg, amelyek szakmailag kapcsolódnak az éppen kívánt munkakörhöz.
Miközben egy-egy álláskeresési folyamat átlagosan 3–6 hónapot vesz igénybe, szakemberek szerint folyamatosan érdemes frissíteni önéletrajzunkat, amint új képesítést szerzünk, új munkakört töltünk be, hogy állandóan készen álljunk az esetleges újabb kihívásokra. Azt sem kell feledni, hogy az igazán döntő mozzanat majd az állásinterjú lesz, ezért fejben arra is érdemes készülni, milyen válaszokat tudunk adni a felmerülő kérdésekre.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
Továbbra is a főváros és a nyugati megyék uralják a rangsort a fizetések földrajzi összevetésében egy állásközvetítő platform adatai szerint.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
szóljon hozzá!