2011. június 17., 08:572011. június 17., 08:57
„Románia most a 2008-ban kormányzó erők inkoherens, politikai és adóügyi felelősség nélküli döntéseinek a levét issza. A válság hatásain túl ezekért a 2008-as felelőtlen lépésekért is fizetnünk kell. Ahhoz, hogy elérhessük a célkitűzéseinket, olyan intézkedéseket kell gyakorlatba ültetnünk, amelyek révén 2012-re a költségvetés hiánya nem haladja majd meg a GDP 3 százalékát” – részletezte a miniszterelnök. Hozzátette: a tavalyi megszorító intézkedések 14 százalékos hiányt eredményeztek volna, ami révén ma Románia rosszabb helyzetben lenne mint Görögország. „A meghozott népszerűtlen, de egészséges intézkedések után ma már stabil a gazdaság, és egy kis optimizmusra is okot ad.
Ennek feltétele azonban, hogy ne lépjünk hátra. Nem szabad populista intézkedéseket hozni” – vallja a miniszterelnök, aki szerint az ellenzéki alakulatok olyan lépéseket ígérnek, amelyekre jelenleg nincs az államnak anyagi fedezete. „A szocialista szövetség hozzáállása arról tesz tanúbizonyságot, hogy semmit nem tanultak a válságból. Éppen ezért véglegesen, alkotmányosan gátat kell szabnunk a hasonló, gazdasági háttér nélküli gyakorlatoknak, hogy az olyan politikusoknak mint Victor Ponta (PSD-elnök – szerk. megj) vagy Crin Antonescu (PNL-elnök – szerk. megj.) ne legyen lehetőségük populista gesztusokra, hogy ezáltal ne kompromittálhassák az ország fejlődését és korszerűsítését” – fogalmazta meg a miniszterelnök az alkotmánymódosításról szóló csütörtöki beszélgetésen. Emil Boc szerint éppen ezért a román alaptörvényben rögzíteni kellene, hogy a költségvetés hiánya nem haladhatja meg a mindenkori GDP 3 százalékát.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!