2012. április 17., 09:082012. április 17., 09:08
Az euróalapú bankbetétek esetében a különböző pénzintézetek havonta 0,5 és 2 eurós kezelési költséget igényelnek az ügyfelektől, ez évente 12, illetve 24 eurós költséget jelent. A kliensnek emellett a kamatjövedelem 16 százalékát kell kifizetnie adóként az államnak, abban az esetben pedig, ha az ügyfél nem veszi ki a pénzösszeget a futamidő lejártáig, a bankbetét 0,5 százalékát kell kifizetnie banki illetékként.
Egy 500 euró értékű bankbetét esetében így egy 3,5 százalékos kamat évi 17,5 eurót jelent, az adó kifizetése után ez az öszszeg 14,5 euró marad. Ha hozzáadjuk az éves 12 eurós kezelési költséget, az ügyfélnek 2,5 eurós többlete lesz az eredeti összegen felül, ez pedig egyenlő azzal a banki illetékkel, amelyet a futamidő lejárta előtt ki nem vett összegek után köteles fizetni a kliens. Bizonyos pénzintézetek ugyanakkor nem számolnak fel kezelési költséget, emellett néhány napos határidőt is biztosítanak, amely alatt a pénzösszeget illeték nélkül ki lehet venni.
A legmagasabb értékű, havonta 2 eurós kezelési költséget egyébként az UniCredit Ţiriac Bank igényli, a CEC Bank és a Transilvania Bank pedig ezzel szemben nem kér banki illetéket ügyfeleitől. A Román Kereskedelmi Bank (BCR) esetében 0,8 eurós, míg a BRD esetében 0,7 eurós költséget kell fizetni a bankbetét kezeléséhez.
A bankok egyébként az elmúlt időszakban, a gazdasági válság hatására vezettek be új vagy magasabb banki illetékeket, illetve változtattak a szolgáltatások díjszabásain, az utóbbi időben ugyanis jelentősen csökkent a hitelt igénylők száma, így a pénzintézetek kénytelenek voltak más jövedelemforrásokat keresni.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.