Megoszlanak a vélemények a minimálbérhez adómentesen hozzácsapható 200 lejről

Mit dob a gép? Adómentes 200 lejes fizetésemelést tehetnek lehetővé júniustól •  Fotó: Jakab Mónika

Mit dob a gép? Adómentes 200 lejes fizetésemelést tehetnek lehetővé júniustól

Fotó: Jakab Mónika

A munkaadók számára mindenképpen előnyös lehet, ha hivatalosan, adómentesen oda tudnak adni még 200 lejt a minimálbéren foglalkoztatott alkalmazottaknak – véli a lapunk által megszólaltatott adótanácsadó, azonban a szakszervezet képviselője szkeptikus annak kapcsán, hogy ezzel valóban nő az emberek jövedelme. Meglátása szerint a tervezett intézkedés a legjobb esetben is csak az eddig szürkén vagy feketén juttatott pénzeket fehéríti ki.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2022. május 13., 18:132022. május 13., 18:13

A mindenki számára válságos helyzetre kidolgozott gazdasági mentőcsomag része az a törvénytervezet, amely lehetővé tenné, hogy a munkáltatók úgy emeljék 200 lejjel a minimálbérrel alkalmazott dolgozóik fizetését, hogy az emelés értéke után senkinek se kelljen adóznia.

A jogszabályjavaslatot a román pénzügyminisztérium már közvitára bocsátotta, és a hivatalos tervek szerint már június elsejétől életbe is léphet.

A szaktárca szerint az adómentesség szavatolásának célja az árrobbanás negatív társadalmi hatásainak az ellensúlyozása. A 200 lejes adómentes „pluszpénz” ugyanakkor a tervezet szerint azoknak az újonnan alkalmazott személyeknek is adható, akiket a jogszabály hatályba lépésétől 2022. december 31-éig terjedő időszakban vesznek fel.

A jogszabályjavaslat indoklásában megfogalmazottak szerint az adómentes 200 lejes emelés június elseje és december 31-e között 326 millió lejes mínuszt jelent a 2022-es évi állami költségvetés számára a be nem folyó jövedelemadó és társadalombiztosítási hozzájárulások révén.

Nem kötelező, de előnyös

A jövedelmek kifehérítését emelte ki előnyként Debreczeni János sepsiszentgyörgyi adótanácsadó, amikor a tervezetről kérdeztük. Hangsúlyozta, hogy egyelőre csak a tervezetet látták, a véglegesített jogszabály ettől még különbözhet.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy kizárólag csak a minimálbéren foglalkoztatott alkalmazottaknak adhatnak a munkaadók a javaslat értelmében plusz 200 lejt adómentesen, ez a kedvezmény azokra nem érvényes, akik a törvényes legkisebb bérnél többet keresnek.

A szakértő úgy értékeli, a vállalkozók kihasználják majd ezt a lehetőséget, hiszen az alkalmazott nettó 200 lejjel többet kap, mint a nettó minimálbér, a cégtulajdonos pedig hivatalosan és adómentesen odaadhatja ezt az összeget. Bekerül a fizetési költségek közé, tehát elszámolható, nem kell a vállalkozónak feketén a zsebébe nyúlnia, például az osztalékából jutalmaznia az alkalmazottait, hanem a cég pénzéből, elszámolhatóan megteheti. Debreczeni János kifejtette, karácsonyra, húsvétra is adhatnak a munkaadók most már legtöbb 300 lejnyi ajándékpénzt adómentesen az alkalmazottaknak, a cégek nagy része ki is használja ezt a lehetőséget. „Hasonló a helyzet ezzel a tervezettel is: nem kötelező, de előnyös” – összegezte az adószakértő.

Csak kifehéríti a szürkét?

Bong Vilmos, az Alfa Kartell Szakszervezet Kovászna megyei szervezetének elnöke viszont nem tartja valószínűnek, hogy ez az intézkedés többletjövedelmet jelent majd az embereknek. Mint a Krónika kérdésére közölte, ő maga arra számít, hogy csak ritka esetben élnek majd ezzel a lehetőséggel a vállalkozók, hiszen az energiaárak elszálltak, sőt várhatóan tovább emelkednek, így a munkaadók lehetőségei a béremelésre nagyon beszűkültek.

„Ilyen körülmények között odadobnak egy ilyen segítségnek tűnő jogszabályt, a hatása közben a nullához közelít, hiszen rábízzák a munkaadókra, hogy megadja, vagy sem ezt a plusz adómentes összeget” – fogalmazta meg a szakszervezeti elnök.

Bong Vilmos szerint elképzelhető, hogy akik amúgy is felpótolják szürkén vagy feketén, bónuszként a minimálbért, élnek az adómentesség lehetőségével, és törvényesen odaadják ezt a 200 lejt,

de ez sem történik meg minden esetben, hiszen ez a jogszabály csak egy meghatározott időszakra érvényes, és feltevődik kérdés, hogy mi történik miután lejár a hatálya.

„Ha már nem lesz érvényben az adómentesség, visszavehetik a 200 lejt, és újra odaadják feketén, kockáztatva, hogy ez felkelti az ellenőrző hatóságok gyanúját. A munkáltatók érzékelhetik úgy, hogy felszínre akarnak hozni bizonyos fekete jövedelmeket, és emiatt óvatosabbak lesznek” – értékelt a szakszervezeti vezető.

Bong Vilmos kifejtette, kutyaszorítóba került a munkaadó és a munkavállaló is, a folyamatosan növekvő infláció ellenére nem lehet béreket emelni, a minimálbér emelését sem követelhetik, mert a vállalkozók már nem tudnak kigazdálkodni több pénzt a fizetésekre, és félő, hogy ha erre kötelezik őket, kiskapukat keresnek, például a nyolcórás helyett csak négyórás munkaszerződéseket kötnek.

A szakszervezeti vezető azt nehezményezi, hogy Romániában nincs folytonosság, nem létezik egy hosszú távú stratégia, például a kormányzat hagyta az üzemanyagárakat elszabadulni, közben Magyarországhoz hasonlóan bevezethette volna az árstopot.

„Sorozatosan elhibázott, vagy meg nem hozott döntések következményeként kerültünk ilyen helyzetbe. Nem kellett volna magánosítani az energiahordozókkal kereskedő cégeket, melyek nem tesznek egyebet, csak számlákat írnak, miután megveszik az állami vállalatnál megtermelt energiát. Hiába erőltetjük a béremelést, ha arra nincs lehetőség.

Hiányzik a folytonosság, a kommunikáció, a társadalmi partnerek között, a mindenkori román kormány hiányossága, hogy még néhány hónapra sem tud felvázolni egy jövőképet a lakosságnak. Nálunk rendszerint az történik, hogy meghoznak egy döntést, majd egy hónap múlva magyarázkodnak, hogy erre miért volt szükség” – részletezte Bong Vilmos.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 11., vasárnap

Mennyi arany jut egy emberre a Földön – és mennyi van ebből a romániaiaknál?

A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.

Mennyi arany jut egy emberre a Földön – és mennyi van ebből a romániaiaknál?
2025. május 11., vasárnap

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség

Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség
2025. május 10., szombat

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?

A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?
2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket
2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat