Tartósak maradhatnak az új vásárlási szokások a járvány után

Online fi zetés. Egyre többen választják ezt az opciót a készpénzzel való babrálás helyett •  Fotó: Pinti Attila

Online fi zetés. Egyre többen választják ezt az opciót a készpénzzel való babrálás helyett

Fotó: Pinti Attila

A futárszolgálatok, illetve azok a cégek voltak a koronavírus-világjárvány miatt kihirdetett szükségállapot, vagyis a majdnem teljes leállás nagy nyertesei a magánszektorban, amelyek gyorsan reagáltak, és át tudtak váltani az online kereskedelemre. Szakértők szerint pedig a megváltozott vásárlási, fizetési szokások velünk maradnak a járvány után is.

Bálint Eszter

2020. május 27., 15:002020. május 27., 15:00

2020. május 27., 15:122020. május 27., 15:12

Felértékelődött a házhoz szállítás az elmúlt több mint két hónapban, amióta Romániába is begyűrűzött a koronavírus-járvány. A szükségállapotban élelmiszert is árusító üzleteken és a patikákon kívül ugyanis minden bolt kénytelen volt ideiglenesen lehúzni a redőnyt, a polgárokat is kvázi szobafogságra ítélték a hatóságok, és a mostani veszélyhelyzetben is számos üzlet tart még zárva, ami miatt az emberek jó része online szerzi be a vágyott termékeket. Akár élelmiszert is, nemcsak azokat a termékeket, amelyeket amúgy nem tudna beszerezni. Sokan gondolják ugyanis biztonságosabbnak a küszöbről, sokszor a futárral való érintkezés nélkül és online fizetéssel, tehát a készpénz elkerülésével megoldható bevásárlást, mint kimenni a napról napra zsúfoltabb boltokba, piacokra.

A március közepén elrendelt hirtelen leálláshoz nagyon sokan alkalmazkodtak, és indítottak gyors webáruházat, vagy kezdték el egyszerűen a közösségi oldalak közvetítésével hirdetni, hogy milyen termékekkel állnak potenciális vásárlóik rendelkezésére.

A tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy ők mindenképp a válság nyertesei. Nem biztos ugyan, hogy sikerült teljesíteni a más évek hasonló időszakaiban elért vagy idénre prognosztizált üzleti forgalmat, jövedelmet, de legalább nem állt raktáron az áru, forgott a pénz.

Többet dolgoztak, gyorsabbak voltak a futárok

A házhoz szállítás népszerűségének megugrásából természetesen nagy szeletet hasítottak ki magunknak a futárszolgálatok is. „Ebben az időszakban megnőtt a kiszállított küldemények száma. A boltok bezárása és a kijárási korlátozások miatt sokkal többen döntöttek az online rendelés mellett. Ez a trend észrevehető az élelmiszerek esetében is, legyen szó száraz ételről vagy kontrollált hőmérsékletű termékekről” – osztották meg az elmúlt periódus tapasztalatait a Wall-street.ro román gazdasági portállal a legnagyobb romániai futárszolgálat, a Román Postát is maga mögé utasító Fan Courier képviselői. Mint hangsúlyozták, előnyükre szolgált az is, hogy – főként a szükségállapot idején – kevesen autóztak, gyér volt a forgalom, így lényegesen hamarabb célba tudtak érni a küldemények. Elmondásuk szerint ugyanakkor

a járvány begyűrűzése óta többen fizetnek online vagy bankkártyával

– tény, hogy a legtöbb webáruház ki is hangsúlyozza rendeléskor, hogy ebben az időszakban nem ajánlják a készpénzes fizetést.

A futárszolgálat illetékesei egyúttal azt is kiemelték, hogy a veszélyhelyzet lejárta után is sokan lesznek, akik az online rendelést fogják választani az offline shoppingolás helyett, mivel volt alkalmuk meg­győződni arról, hogy ezek a tranzakciók számos előnnyel járnak, ráadásul biztonságosabbak is. Ugyan a cikk nem említi, de bizonyára sokak által ismert tény, hogy például sokkal egyszerűbb visszaváltani egy terméket, ami nem megfelelő minőségű, vagy nem éppen az, amit szerettünk volna.

Szupermarket ritkábban, ételrendelés gyakrabban

A Revolut fintech cég friss, a március 15. – május 15. közötti szükségállapot idején tanúsított vásárlási szokásokat górcső alá vevő elemzésből ugyanakkor azt is megtudhatjuk, hogy milyen termékekre fordította a legnagyobb összegeket a romániai lakosság. Legalábbis azok, akik rendelkeznek Revolut-kártyával, tehát főként a nagyvárosok fiatal lakosai. (Amint arról korábban beszámoltunk, a Revolut-kártyák használói főként városi lakosok, akiknek számottevő hányada Bukarestben, Kolozsváron, Temesváron vagy Jászvásáron él, átlagéletkoruk pedig 34 év.)

A kutatás eredményei is arra mutatnak rá, hogy az ország lakosainak nagy része szót fogadott a hatóságoknak, és ritkán látogatott el a szupermarketekbe.

Ezzel is magyarázható, hogy a vizsgált időszakban az élelmiszerekre elköltött összegek az előző kéthavi adathoz képest ugyan 25 százalékkal 20,7 millió euróra nőttek, de a tranzakciók száma 11 százalékkal visszaesett, tehát az emberek inkább tartalékoltak.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Nagyon sokan rendeltek amúgy házhoz készételeket, a hasonló szolgáltatásokat kínáló futárszolgálatok soha nem látott népszerűségnek örvendtek, a szükségállapot idején 53 százalékkal megnőtt a tranzakciók száma, az ezekért fizetett összegek pedig 71 százalékkal bővültek, miután nagyon sokan az egész családnak haza rendelték az ebédet vagy éppen a vacsorát.

Akinek volt webáruháza, nyert

Hogy a plázák élelmiszert nem árusító boltjaira lakat került, egyáltalán nem jelentette ugyanakkor azt, hogy a romániai lakosság ne vásárolt volna például ruházati cikkeket. Ám

a legtöbben a webáruházakból rendelték meg a kiválasztott ruhadarabokat, cipőket vagy éppen kiegészítőket.

Erre a termékskálára például a revolutosok 1,2 millió eurót fordítottak a vizsgált időszakban, átlagosan pedig 204 százalékkal nőtt a megrendelések száma, azok értéke pedig 213 százalékkal volt magasabb.

A Zara online forgalma például a szükségállapot idején 1263 százalékkal nőtt meg, az így elköltött összegek pedig 1077 százalékkal voltak magasabbak az előző kéthavi internetes eladásokhoz viszonyítva. A második legnépszerűbb a Reserved volt a tranzakciók 94 százalékos, illetve az online bevételek 210 százalékos gyarapodásával. A ruházati termékek kizárólag netes értékesítésére szakosodott About You forgalma is 83 százalékkal nőtt, majd a H&M következett 42 százalékos bővüléssel.

Mivel a szépségszalonok is zárva tartottak, sokan online rendelték meg a kozmetikumokat is, erre a célra a Revolut-kártyával rendelkezők több mint 1,27 millió eurót fordítottak,

ami összegben 289 százalékos növekedést jelent, miközben a tranzakciók száma 205 százalékkal emelkedett. Ebben a kategóriában a Notino és a Sin-Say volt a legnépszerűbb webes forrás.

Ha már nem mozdulhattak ki otthonról, sokan a lakás szépítésére kezdték fordítani megmaradt idejüket, lakberendezési cikkekre több mint 3,3 millió eurót költöttek a revolutosok, ami 168 százalékos gyarapodást jelent. Sok pénz ment el IT-cikkekre is, az online kapcsolattartás miatt sokan döntöttek ugyanis régi eszközeik lecserélése vagy új eszközök beszerzése mellett. Ebben a kategóriában a PC Garage és a Cel.ro volt a legnépszerűbb, átlagosan 345 százalékkal bonyolítottak több tranzakciót, bevételeik pedig átlagosan 390 százalékkal emelkedtek.

Amint a Revolut korábbi felmérésből is kiderült,

az otthoni szórakozás is felértékelődött a „szobafogság” ideje alatt,

a két hónap alatt a fintech cég kártyájával rendelkezők 17 millió eurót fordítottak erre a célra, ami 74 százalékkal több tranzakciót és 81 százalékkal magasabb kiadást jelent. Az online játékok voltak a szegmens sztárjai, a legnagyobb nyertes pedig az Activision Blizzard.

Az adakozási kedv is nőtt a friss elemzés szerint: a szükségállapot idején a revolutosok 123 százalékkal több közvetlen felajánlást tettek valamely számukra szimpatikus ügynek vagy szervezetnek, ezek összege pedig 220 százalékkal volt magasabb a korábban tapasztaltnál.

Milliárdos veszteségek a plázákban

Nagy érvágás volt a modern kiskereskedelem számára, hogy március második felében bezártak a plázák Romániában, és attól, hogy a szükségállapotot váltó veszélyhelyzetben megnyithattak azok az üzlethelyiségek, amelyeknek van kijáratuk az utcára, még nem áll jobban az ágazat szénája. Hiszen a többi kereskedelmi egység közül csak a szépségszalonok nyithattak ki május 15-étől, a többieken lehúzva maradt a redőny. „Egy olyan forgatókönyv szerint, hogy még két hónapig zárva maradnak a plázák, ahogyan jelen pillanatban nagyon valószínűnek tűnik, már ha nem lesz több belőle, az Országos Statisztikai Intézet (INS) és az Eurostat által nyilvánosságra hozott adatsorok alapján úgy becsüljük, hogy ennek az időszaknak a veszteségei 4–5 milliárd euró között alakulnak majd abszolút értékben. Ami a 2019-es kiskereskedelmi forgalom nagyjából 10 százalékát jelenti, és ebben benne van minden, az élelmiszer és a nem élelmiszer jellegű termékek, az online és az offline is” – prognosztizálta a Zf.ro gazdasági és pénzügyi portálnak nyilatkozva Simina Nicu­liţă, a Colliers Inter­na­tio­nal Ro­mánia befektetéskezelő kiskereskedelemre szakosodott ágának vezetője.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Bolojan az áfaemelésről: az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, ezt meg kell lépni

Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.

Bolojan az áfaemelésről: az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, ezt meg kell lépni
2025. július 08., kedd

A siralmas gazdasági helyzet ellenére kétszeresére emelték a román állami légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét

Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.

A siralmas gazdasági helyzet ellenére kétszeresére emelték a román állami légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét
2025. július 07., hétfő

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?

A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?
2025. július 07., hétfő

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki

Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki
2025. július 07., hétfő

A nyugdíjakat is érintő módosító javaslatokat nyújtott be a PSD a deficitcsökkentő intézkedéscsomaghoz

Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.

A nyugdíjakat is érintő módosító javaslatokat nyújtott be a PSD a deficitcsökkentő intézkedéscsomaghoz
2025. július 07., hétfő

Újra utcára vonultak a megszorításokat ellenző a közalkalmazottak

A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.

Újra utcára vonultak a megszorításokat ellenző a közalkalmazottak
2025. július 07., hétfő

Gazdasági miniszter: Románia olyan, mint egy intenzív osztályon fekvő beteg

Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .

Gazdasági miniszter: Románia olyan, mint egy intenzív osztályon fekvő beteg
2025. július 07., hétfő

Drágultak az élelmiszerek, történelmi csúcson a hús ára

Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.

Drágultak az élelmiszerek, történelmi csúcson a hús ára
2025. július 07., hétfő

Deficitcsökkentés felelősségvállalással: hétfőn délután ül össze a parlament

Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.

Deficitcsökkentés felelősségvállalással: hétfőn délután ül össze a parlament
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.

Tovább nőttek a lakásárak Romániában
Tovább nőttek a lakásárak Romániában
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában