Fotó: Pixabay
Románia államadóssága a bruttó hazai termék (GDP) csaknem 50 százalékát tette ki április végén – közölte a pénzügyminisztérium.
2021. július 12., 08:302021. július 12., 08:30
A szaktárca vasárnapi tájékoztatása szerint a negyedik hónap végén az államadósság a GDP 49,9 százalékát tette ki, ami 2,6 százalékponttal nagyobb a 2020 végén mért 47,3 százaléknál.
Az államadósság értéke abszolút értékben elérte az 526,7 milliárd lejt, ebből 16,79 milliárd lej volt a rövid lejáratú adósság, a többi közép- és hosszútávú tartozás.
Az államadósság legnagyobb része, 446,504 milliárd lej értékben, államkötvényekben testesült meg. A hitelek jelentős részét a kormányzat vette fel, míg az önkormányzatok adóssága 15,774 milliárd lejre rúgott. A külföldi román államadósság a GDP 25,4 százalékát teszi ki és eléri a 267,22 milliárd lejt.
Több mint ezer euróval nő idén Románia egy főre eső adóssága – ilyen mértékű növekedést az elmúlt öt évben összesen mértek. Brüsszel figyelmeztet: Románia lesz az egyetlen tagállam, amelyik nem tudja majd kordában tartani az államadósságot 2021-ben.
Emiatt tavalyi rekordmagasra, 9,79 százalékra ugrott az államháztartás GDP-arányos hiánya.
Öt éve, 2015-ben a román államadósság a GDP 37,8 százalékát tette ki, 2018-ban 34,7 százalékra csökkent, majd onnan nőtt az április végi 49,9 százalékra.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!