Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
2025. március 27., 12:432025. március 27., 12:43
A BID feladata segítséget nyújtani a kereskedelmi bankoknak, hogy kapcsolatba lépjenek az önkormányzatokkal, a kis- és közepes vállalkozásokkal, hogy bekapcsolódjanak az infrastrukturális beruházásokba – mondta a szerdai ünnepélyes megnyitón Dan Sandu vezérigazgató.
– idézte az Economedia.ro gazdasági portál Dan Sandut.
Amint arról korábban több ízben is írtunk, a BID megalapítása irányában tett első lépést a 2015-ben, Victor Ponta kormánya által elfogadott memorandum jelentette. 2020 márciusában a bank létrehozását célzó törvénytervezetet a szenátus megszavazta, a képviselőház azonban elvetette.
A bank létrehozását kimondó jogszabály végül 2022-ben született meg, a bukaresti kormány pedig 2023-ban fogadta el az alapító okiratot. A BID törzstőkéje 3 milliárd lej, kizárólagos tulajdonosa a pénzügyminisztérium.
Mint ismeretes, ez a harmadik állami tulajdonban levő romániai bank az 1864-ben alapított CEC Bank és az Exim – Banca Româneasca mellett.
Közelebb került a Román Beruházási és Fejlesztési Bank létrehozása, miután az Európai Bizottság jóváhagyta a létrehozásához szükséges 1,6 milliárd eurós állami támogatást, a pénzintézet konkrét megvalósulására viszont még legalább 2025-ig várni kell.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!