Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
2025. március 27., 12:432025. március 27., 12:43
A BID feladata segítséget nyújtani a kereskedelmi bankoknak, hogy kapcsolatba lépjenek az önkormányzatokkal, a kis- és közepes vállalkozásokkal, hogy bekapcsolódjanak az infrastrukturális beruházásokba – mondta a szerdai ünnepélyes megnyitón Dan Sandu vezérigazgató.
– idézte az Economedia.ro gazdasági portál Dan Sandut.
Amint arról korábban több ízben is írtunk, a BID megalapítása irányában tett első lépést a 2015-ben, Victor Ponta kormánya által elfogadott memorandum jelentette. 2020 márciusában a bank létrehozását célzó törvénytervezetet a szenátus megszavazta, a képviselőház azonban elvetette.
A bank létrehozását kimondó jogszabály végül 2022-ben született meg, a bukaresti kormány pedig 2023-ban fogadta el az alapító okiratot. A BID törzstőkéje 3 milliárd lej, kizárólagos tulajdonosa a pénzügyminisztérium.
Mint ismeretes, ez a harmadik állami tulajdonban levő romániai bank az 1864-ben alapított CEC Bank és az Exim – Banca Româneasca mellett.
Közelebb került a Román Beruházási és Fejlesztési Bank létrehozása, miután az Európai Bizottság jóváhagyta a létrehozásához szükséges 1,6 milliárd eurós állami támogatást, a pénzintézet konkrét megvalósulására viszont még legalább 2025-ig várni kell.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!