Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
2025. március 27., 12:432025. március 27., 12:43
A BID feladata segítséget nyújtani a kereskedelmi bankoknak, hogy kapcsolatba lépjenek az önkormányzatokkal, a kis- és közepes vállalkozásokkal, hogy bekapcsolódjanak az infrastrukturális beruházásokba – mondta a szerdai ünnepélyes megnyitón Dan Sandu vezérigazgató.
– idézte az Economedia.ro gazdasági portál Dan Sandut.
Amint arról korábban több ízben is írtunk, a BID megalapítása irányában tett első lépést a 2015-ben, Victor Ponta kormánya által elfogadott memorandum jelentette. 2020 márciusában a bank létrehozását célzó törvénytervezetet a szenátus megszavazta, a képviselőház azonban elvetette.
A bank létrehozását kimondó jogszabály végül 2022-ben született meg, a bukaresti kormány pedig 2023-ban fogadta el az alapító okiratot. A BID törzstőkéje 3 milliárd lej, kizárólagos tulajdonosa a pénzügyminisztérium.
Mint ismeretes, ez a harmadik állami tulajdonban levő romániai bank az 1864-ben alapított CEC Bank és az Exim – Banca Româneasca mellett.
Közelebb került a Román Beruházási és Fejlesztési Bank létrehozása, miután az Európai Bizottság jóváhagyta a létrehozásához szükséges 1,6 milliárd eurós állami támogatást, a pénzintézet konkrét megvalósulására viszont még legalább 2025-ig várni kell.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!