Fotó: skipro.ro
Sok esetben drágább Romániában üdülni, mint tőlünk kicsit nyugatabbra, de az árakat a belföldi piac szabályozza – osztotta meg tapasztalatait László Endre.
2016. november 02., 14:272016. november 02., 14:27
2016. november 02., 15:202016. november 02., 15:20
A Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, az Utazási Irodák Országos Egyesülete (ANAT) középrégiójáért felelős alelnök elmondta, sok esetben az itteninél jobb szolgáltatást kínáló kelet-magyarországi szállodák és a wellness- vagy gyógyturizmus olcsóbb, mint a romániai.
Példaként említette, hogy Brassópojánán a négyéjszakás szilveszter 900 euróba kerül, míg egy hasonló kategóriájú magyarországi wellness-szállóban fele az ár. Ausztriában pedig sokkal olcsóbban lehet sízni, mint Pojánán, és bár az elmúlt években erre soha nem volt példa, a híres osztrák síközpontokban még mindig van hely, s Bécsben is jó áron lehet foglalni. Romániában pedig a magas árak ellenére a legtöbb szállodában már telt ház van, szilveszterre pedig mindent lefoglaltak.
„Felértékelődött a biztonság. Az utazási trendeket eddig nem befolyásolták ilyen nagymértékben a geopolitikai történések, ám most Románia megbízható, biztonságos, de még kuriózumnak tekintett úti cél” – részletezte a turisztikai szakember. Hozzátette, aki eddig halogatta a kelet-közép-európai üdülést, most már szívesen látogat ezekre a helyekre. Az árat pedig a kereslet szabályozza, elsősorban a belföldi piac. „Ha van, akinek eladni, magasak az árak” – összegezte az idegenforgalmi szakértő, aki szerint ugyanakkor nem az árakat kell csökkenteni, hanem a minőséget kell javítani. Mint ecsetelte, jelenleg a romániai vendéglátók mintegy 10 eurót szánnak egy fő napi ellátására, ennyi pénzből pedig nem lehet minőséget kínálni.
Sokféle turista érkezik az országba. A tapasztalat szerint például a Károly herceg vagy Kálnoky gróf által idecsalogatott külföldiek, a nyugat-európai turisták bevállalósabbak, mint a szomszéd országokból érkezők. Őket nem zavarja annyira a rossz út, rácsodálkoznak azokra az apróságokra, amit máshol nem láthatnak, például arra, hogy megy a tehén az utcán.
A nyugat-európai, a magyarországi vagy éppen a dél-romániai vendégeknek más-más elvárásaik vannak, de az közös, hogy a szálláshelyet önmagában már nehéz értékesíteni, a szilvapálinka és a fatányéros már nem varázsolja el a turistát. „Programokat kell kínálni, wellness-szolgáltatást, természetjáró túrákat, hagyományosmesterség-bemutatókat, vagy az épített örökség, a természeti látványosságok keltik fel a turisták érdeklődését” – mutatott rá László Endre, aki az érdeklődőknek azt ajánlja, hogy inkább keressenek turisztikai csomagokat, hiszen az gazdaságosabb, mint az alapár, és pluszszolgáltatást, programokat is kínálnak hozzá, így a vendégnek nem kell azon gondolkodnia, hogy mivel tölti az idejét, nem unatkozik.
László Endre ugyanakkor rámutatott, a romániai turizmus egyik legnagyobb gondja a szakképzett munkaerő hiánya, aminek pedig az az oka, hogy nincs minőségi szakoktatás sem középszinten, sem az egyetemen. A turisztikai vállalkozók éppen ezért gyakran külföldi oktatókat szerződtetnek, rövid felkészítőket tartanak, de így kis lépésekben haladnak. „Visszatérő kérdés, hogy a vendéglátók miért nem mosolyognak. Persze alacsonyak a bérek, de ez csapatmunka: ha kedvesek, jól megy a vállalkozás, később a fizetéseket is lehet emelni” – hívta fel a figyelmet a szakember.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!