A szülők magánórákra költik a legtöbb pénzt, és már az elemi osztályos gyerekek mellé is sokan fogadnak magántanárt
Fotó: 123RF
Közel 45 százalékkal többet fizettek tavaly a szülők gyermekeik taníttatására 2021-hez viszonyítva, 2018-hoz képest pedig ez az összeg megháromszorozódott – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből.
2025. március 18., 16:522025. március 18., 16:52
A szervezetnek az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott közleménye szerint az adatokat 2024. végén gyűjtötték be, és kiderült, hogy a szülők magánórákra költik a legtöbb pénzt, és már az elemi osztályos gyerekek mellé is sokan fogadnak magántanárt.
2021-hez viszonyítva a szülők átlagban 3100 lejjel többet fizettek 2024-ben, a kiadások a magánórák esetében körülbelül 3700 lejjel, a délutáni iskolai felügyelet esetében megközelítőleg 2500 lejjel nőttek.
A taníttatás évi költsége a gyerek korával egyenes arányban nő: míg az elemi osztályokban 6803 lejre tehető, az általános iskolában már 10 781 lejre, a felső tagozaton pedig már 12 119 lejre rúg.
A legutóbbi, 2021. elején végzett felmérés óta 44,33 százalékkal emelkedtek a taníttatási költségek – vonja le a következtetést a szervezet, hangsúlyozva, hogy a hátrányos helyzetű környezetből érkező gyerekeket diszkrimináció éri ezen a téren.
A Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete hangsúlyozza, hogy
és több intézkedést javasol a helyzet orvoslására. Ezek között van az iskolai lemorzsolódás veszélyének kitett tanulók korai felismerése és támogatása, illetve a felzárkóztató oktatási programokra szánt források jelentős növelése.
A romániai gyerekek több mint fele azt mondja, hogy el akarja hagyni az országot, és külföldön akar letelepedni – derül ki a Mentsétek meg a Gyermekeket (Salvaţi Copiii) szervezet elemzéséből.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!