A szeszélyes időjárás ellenére jó az idei gabonatermés
Fotó: Pál Árpád
Az idei gabonatermés 200.000 tonnával nagyobb, mint a tavalyi és meghaladja a tízmillió tonnát – adta hírül az Agerpres Petre Daea mezőgazdasági miniszter keddi sajtóértekezletén elhangzott nyilatkozatára utalva.
2018. augusztus 28., 19:442018. augusztus 28., 19:44
A tárcavezető szerint ez azért is jelentős eredmény, mert az idei időjárás kedvezőtlenebb volt, mint a tavalyi.
– nyilatkozta a miniszter.
Elmondta: tavasszal sem volt jó idő, de a legkedvezőtlenebb időjárás aratáskor volt, amikor „30 napból gyakorlatilag négy napot lehetett dolgozni, és azt sem folyamatosan, reggeltől estig, hanem naponta, összeadva”. Véleménye szerint az utóbbi időben beszerzett eszközökkel és a rendelkezésre álló technikával a gazdák meg tudnak felelni a szeszélyes időjárás kihívásainak.
A korai kalászos gabonafélékből 12,826 millió tonnát arattak, ez 1%-kal több, mint egy évvel korábban, az átlaghozam 4.655 kg/ha volt (a tavalyi 4.598 kg/hektárhoz képest). Árpából 1,39 millió tonna termett, átlagosan 5.204 kg hektáronként, ez 9,5%-kal több, mint tavaly (1,271 millió tonna, 4.731 kg/ha).
A napraforgó és a kukoricatermés viszont ígéretesnek mutatkozik, még akkor is, ha a szokatlanul nedves időjárás miatt elszaporodtak a betegségek és a kórokozók.
Tavaly rekordtermés volt gabonából: 27 millió tonna, azaz 1,4 tonna személyenként, és történelmi rekordokat döntött a búza, a borsó, az árpa, a napraforgó, a szója, a krumpli, a szőlő és a kukoricatermés is.
A búza, rozs és tritikálé termés tízmillió tonna körül volt, 4,83 tonnás hektáronkénti hozammal, kukoricából a termés meghaladta a 14,5 millió tonnát, 6 tonnás hektáronkénti átlaghozammal. Napraforgóból 3,167 millió tonnás rekordtermés lett, 2,72 tonnás hektárhozammal.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
2 hozzászólás