Fotó: Barabás Ákos
Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerint a korábbi bejelentésekkel ellentétben nem újabb adóval kell megállítani a használtautó-importot.
2017. október 19., 08:382017. október 19., 08:38
Nem újabb gépkocsi-regisztrációs adó kivetésén dolgozik a kormány, de Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter feladata egy olyan intézkedéscsomag kidolgozása, ami megfékezi a használt autók importját – jelentette be Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
– fejtette ki a képviselőház elnöke. Ő maga különben azt mondja, a Roncsautóprogramra kiutalt keret növelése jót tenne a romániai autógyártásnak.
A gépkocsik forgalomba írásakor kért környezetvédelmi bélyegilletéket – amit továbbra is mindenki regadóként emlegetett a korábbi elnevezés rövidítéseként – a parlament 2017. február elsejétől törölte el, ettől az időponttól kezdődően pedig megtöbbszöröződött a Romániába behozott nyugati használt autók száma. A kormány éppen ezért munkacsoportot hozott létre, amelynek célja megakadályozni, hogy az ország Európa autótemetőjévé váljon.
A legfrissebb sajtóértesülés például az volt, hogy olyan jogszabályjavaslaton dolgozik a témával megbízott munkacsoport, amely „a legnagyobb szennyező fizessen a legtöbbet” elvet követné. Azt azonban még nem lehetett tudni, hogy ez is regisztrációs díj lesz-e, amit a számtábla kiváltásakor kell befizetni, vagy éves adó formájában határozzák meg.
Nemrég pedig Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter is megerősítette azokat az értesüléseket, amelyek szerint új adóval pótolják a korábban több név alatt is futó gépkocsi-regisztrációs díjat. Közölte, az általa vezetett tárca munkabizottságban elemzi egy új környezetvédelmi illeték bevezetésének lehetőségét, amely a másodkézből vásárolt autókra vonatkozna.
Elmondta, a testületben a minisztérium illetékesei mellett az Országos Környezetvédelmi Alap, a Román Gépkocsi-nyilvántartó Hivatal, az adóhatóság, a gépjárműgyártók és civil szervezetek képviselői is részt vesznek.
Három kritériumot veszünk figyelembe – a hengerűrtartalmat, amelyet minden autónál megadóztatnak, a szennyezési szabványt és harmadsorban a minden jármű által kibocsátott szennyezést. Egyelőre nincs végleges formánk, azt szeretném, ha az elemzés rendkívül alapos lenne” – részletezte a környezetvédelmi miniszter.
Gavrilescu arról nem beszélt, hogy mikortól léphetne életbe az új illeték. Azt azonban fontosnak tartotta kiemelni, hogy nem egy új regadóról lesz szó. „Úgy vélem, hogy nem kell a regisztrációs adót kiróni. Ez olyan, mintha a szekeret kötnénk a lovak elé. Amikor egy ilyen illetéket kiszámítunk, tudnunk kell, hogy mennyit közlekedik az adott jármű egy bizonyos időszakon belül, hogy felbecsülhessük a szennyezőanyag-kibocsátását” – magyarázta el Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!