Fotó: Barabás Ákos
Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerint a korábbi bejelentésekkel ellentétben nem újabb adóval kell megállítani a használtautó-importot.
2017. október 19., 08:382017. október 19., 08:38
Nem újabb gépkocsi-regisztrációs adó kivetésén dolgozik a kormány, de Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter feladata egy olyan intézkedéscsomag kidolgozása, ami megfékezi a használt autók importját – jelentette be Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
– fejtette ki a képviselőház elnöke. Ő maga különben azt mondja, a Roncsautóprogramra kiutalt keret növelése jót tenne a romániai autógyártásnak.
A gépkocsik forgalomba írásakor kért környezetvédelmi bélyegilletéket – amit továbbra is mindenki regadóként emlegetett a korábbi elnevezés rövidítéseként – a parlament 2017. február elsejétől törölte el, ettől az időponttól kezdődően pedig megtöbbszöröződött a Romániába behozott nyugati használt autók száma. A kormány éppen ezért munkacsoportot hozott létre, amelynek célja megakadályozni, hogy az ország Európa autótemetőjévé váljon.
A legfrissebb sajtóértesülés például az volt, hogy olyan jogszabályjavaslaton dolgozik a témával megbízott munkacsoport, amely „a legnagyobb szennyező fizessen a legtöbbet” elvet követné. Azt azonban még nem lehetett tudni, hogy ez is regisztrációs díj lesz-e, amit a számtábla kiváltásakor kell befizetni, vagy éves adó formájában határozzák meg.
Nemrég pedig Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter is megerősítette azokat az értesüléseket, amelyek szerint új adóval pótolják a korábban több név alatt is futó gépkocsi-regisztrációs díjat. Közölte, az általa vezetett tárca munkabizottságban elemzi egy új környezetvédelmi illeték bevezetésének lehetőségét, amely a másodkézből vásárolt autókra vonatkozna.
Elmondta, a testületben a minisztérium illetékesei mellett az Országos Környezetvédelmi Alap, a Román Gépkocsi-nyilvántartó Hivatal, az adóhatóság, a gépjárműgyártók és civil szervezetek képviselői is részt vesznek.
Három kritériumot veszünk figyelembe – a hengerűrtartalmat, amelyet minden autónál megadóztatnak, a szennyezési szabványt és harmadsorban a minden jármű által kibocsátott szennyezést. Egyelőre nincs végleges formánk, azt szeretném, ha az elemzés rendkívül alapos lenne” – részletezte a környezetvédelmi miniszter.
Gavrilescu arról nem beszélt, hogy mikortól léphetne életbe az új illeték. Azt azonban fontosnak tartotta kiemelni, hogy nem egy új regadóról lesz szó. „Úgy vélem, hogy nem kell a regisztrációs adót kiróni. Ez olyan, mintha a szekeret kötnénk a lovak elé. Amikor egy ilyen illetéket kiszámítunk, tudnunk kell, hogy mennyit közlekedik az adott jármű egy bizonyos időszakon belül, hogy felbecsülhessük a szennyezőanyag-kibocsátását” – magyarázta el Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!