A szénkitermelésben, -feldolgozásban és szállításban dolgozó munkások nettó 585 lejes bérkiegészítést kapnak
A csütörtöki tárgyalásokat követően felhagytak a sztrájkkal az Olténiai Energetikai Komplexum (CEO) bányászai – közölte az energiaügyi minisztérium.
2019. január 17., 18:132019. január 17., 18:13
2019. január 17., 18:542019. január 17., 18:54
A szaktárca közleménye szerint csütörtökön tárgyalóasztalhoz ültek az energiaügyi minisztérium vezetői, az Olténiai Energetikai Komplexum illetékesei, illetve a szakszervezeti vezetők. A tárgyalás során arról született megállapodás, hogy
A munkacsoport-irányítók 700 lej bruttó, azaz 409 lej nettó összeget, a vezető beosztásokban dolgozók pedig bruttó 500, tehát nettó 292 lejes összeget kapnak.
Ugyanakkor abban is megállapodtak, hogy húsvéti prémiumként minimum 330 lejes juttatásban részesítik a dolgozókat, ez év május elsejétől pedig minden alkalmazott 1450 lej értékű üdülési jegyet kap.
A vállalat vezetősége ígéretet tett, hogy
Az ígéretért Anton Anton energiaügyi miniszter vállalat kezességet. Mint elmondta, az elhangzott ígéreteket csak akkor váltják be, ha a bányászok abbahagyják a sztrájkot.
Kifejtette: mandátuma eleje óta támogatja a szénalapú villamosenergia-termelést, noha egész Európa ellenzi azt. „Románia nem engedheti meg magának, hogy hirtelen lemondjon a szénkitermelésről” – tette hozzá az energiaügyi miniszter.
A CEO bányászai péntek óta sztrájkoltak, a szénhiány miatt csütörtök reggel már le kellett állítani az egyik hőerőművet. A megállapodást követően csütörtök délután újrakezdték a munkát – közölte a szaktárca.
Senki sem játszadozhat Románia energetikai függetlenségével – figyelmeztetett csütörtökön Viorica Dăncilă miniszterelnök, aki idegen érdekeket sejt és sejtet a Zsil-völgyi szénbányászok csaknem egy hete tartó munkabeszüntetése mögött.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!