Fotó: Sorin Grindeanu/Facebook
Virtuálisan megdorgálta Sorin Grindenanu közlekedési miniszter a Román Vasúttársaság infrastruktúráért felelős részlegének (CFR Infrastructură) illetékeseit, amiért csigalassúsággal haladnak a Brassó-Segesvár vasútvonal Apáca és Kaca közötti szakaszának felújítási munkálatai.
2023. augusztus 09., 12:372023. augusztus 09., 12:37
„Rendkívül lassan haladnak a Rajna-Duna vasúti folyosó részét képező Apáca-Kaca vasútvonalon (28,2 km). A 2020-ban aláírt szerződés megvalósítása mindössze 17,z százalékot ért el, és további késések fenyegetnek. Felkértem a CFR Infrastructură vezetőségét, hogy tegyen meg minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy a felújítási munkálatok a jövő év végéig (2024) befejeződjenek.
– írta Sorin Grindeanu szerdán Facebook-bejegyzésében.
Hangsúlyozta, hogy a román és az európai vasúti közlekedés szempontjából fontos projektről van szó, amelyet a görög, francia és román építők alkotta konzorciumnak „a legnagyobb komolysággal kell kezelnie”.
Mint arról beszámoltunk,
Ám itt is az a nagy kérdés, hogy mikor, hiszen miközben a szerződés szerint jövőre el kellene készülni a korszerűsítéssel, jelenleg a munkálatok alig egyötöde készült el. A Brassó–Apáca és Kaca–Segesvár közti vonalakon (összesen 84 km) húsz százalékon állnak, miközben a köztes, 28 km-t kitevő Apáca–Kaca-távon még rosszabb a teljesítmény, ez indokolta most a miniszteri közbelépést is. Utóbbi Brassó megyei szakaszon kellene megépülnie az ország leghosszabb vasúti alagútjainak Ürmösnél (7 km) és Homoródnál (5 km). Hosszas késlekedés után – melyeket részben a Dunán szállított munkagépek kései megérkeztével magyaráztak – a kivitelezők idén nyáron fognak neki az alagutak fúrásának, mely a terv szerint 18-19 hónapot vesz igénybe.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!