Fotó: Jakab Mónika
Egyelőre nem csökken tovább a fogyasztói hitelek irányadó mutatója, mely meghatározza a változó kamatozású bankkölcsönök havi törlesztőrészletét: a negyedévenként újraközölt IRCC október elsején 5,96 százalékon fog állni, ami 0,02 százalékos növekedést jelent a júliusi szinthez képest.
2023. szeptember 22., 17:472023. szeptember 22., 17:47
Mint ismeretes, súlyos megpróbáltatásokon mentek keresztül az elmúlt egy-két évben a jelzáloghitelesek: havi törlesztőrészletük több száz vagy akár ezer lejt is meghaladó összeggel nőtt, miközben jövedelmük javarészt egy helyben toporgott. Sokan újratárgyalással, kamatlábváltással, újrafinanszírozással, törlesztésfelfüggesztéssel próbálták felvenni a harcot az egyre csak hízó összegekkel, amelyek szerencsére csak kevés esetben „csinálták ki” gazdájukat. Nyár elején azonban úgy nézett ki, végre elértük a csúcspontot: az IRCC – mely mintegy 450 ezer hiteles havi törlesztőrészletét befolyásolja – július elsején a rekordot jelentő 5,98-ról 5,94 százalékra csökkent.
Eközben a lejben 2019 előtt felvett jelzáloghitelek esetében alkalmazott bankközi hitelkamatláb, az úgynevezett ROBOR több mint egy hónapja 6,40 százalék körül stagnál. Mint ismeretes, a másképp kalkulált kamatláb óriási ingadozásokat produkált tavaly: 3 százalékról indult, augusztusban már elérte a 8 százalékot, októberben pedig 8,21-es csúcsot jegyzett. Idén lassú csökkenésnek indult, és szakemberek szerint a következő hónapokban az IRCC-vel azonos szintre érhet. Ugyanakkor az utóbbi mutató által fizető hitelesek számára megnyugtató hír, hogy a „találkozás” nem a ROBOR által jegyzett csúcsokon történik.
Súlyos megpróbáltatásokon mentek keresztül az elmúlt egy-két évben a jelzáloghitelesek: havi törlesztőrészletük több száz vagy akár ezer lejt is meghaladó összeggel nőtt, miközben jövedelmük javarészt egy helyben toporgott.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!