Fotó: Jakab Mónika
Egyelőre nem csökken tovább a fogyasztói hitelek irányadó mutatója, mely meghatározza a változó kamatozású bankkölcsönök havi törlesztőrészletét: a negyedévenként újraközölt IRCC október elsején 5,96 százalékon fog állni, ami 0,02 százalékos növekedést jelent a júliusi szinthez képest.
2023. szeptember 22., 17:472023. szeptember 22., 17:47
Mint ismeretes, súlyos megpróbáltatásokon mentek keresztül az elmúlt egy-két évben a jelzáloghitelesek: havi törlesztőrészletük több száz vagy akár ezer lejt is meghaladó összeggel nőtt, miközben jövedelmük javarészt egy helyben toporgott. Sokan újratárgyalással, kamatlábváltással, újrafinanszírozással, törlesztésfelfüggesztéssel próbálták felvenni a harcot az egyre csak hízó összegekkel, amelyek szerencsére csak kevés esetben „csinálták ki” gazdájukat. Nyár elején azonban úgy nézett ki, végre elértük a csúcspontot: az IRCC – mely mintegy 450 ezer hiteles havi törlesztőrészletét befolyásolja – július elsején a rekordot jelentő 5,98-ról 5,94 százalékra csökkent.
Eközben a lejben 2019 előtt felvett jelzáloghitelek esetében alkalmazott bankközi hitelkamatláb, az úgynevezett ROBOR több mint egy hónapja 6,40 százalék körül stagnál. Mint ismeretes, a másképp kalkulált kamatláb óriási ingadozásokat produkált tavaly: 3 százalékról indult, augusztusban már elérte a 8 százalékot, októberben pedig 8,21-es csúcsot jegyzett. Idén lassú csökkenésnek indult, és szakemberek szerint a következő hónapokban az IRCC-vel azonos szintre érhet. Ugyanakkor az utóbbi mutató által fizető hitelesek számára megnyugtató hír, hogy a „találkozás” nem a ROBOR által jegyzett csúcsokon történik.
Súlyos megpróbáltatásokon mentek keresztül az elmúlt egy-két évben a jelzáloghitelesek: havi törlesztőrészletük több száz vagy akár ezer lejt is meghaladó összeggel nőtt, miközben jövedelmük javarészt egy helyben toporgott.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!