Fotó: Gov.ro
Évi 8 milliárd lejes megtakarítást remél a román a kormány a 200 000 betöltetlen közalkalmazotti állás megszüntetésétől – az átszervezésről pedig szerda este meg is született a megállapodás a bukaresti kormánykoalícióban a kiszivárgott információk szerint. Viszont még mindig terítéken van egy sor intézkedés, amelyektől a költségvetési deficit további csökkentését várják, és amelyekről a közeljövőben várható döntés.
2023. július 27., 08:422023. július 27., 08:42
2023. július 27., 08:502023. július 27., 08:50
A bukaresti kormánykoalícióban szerda este megállapodás szültetett nagyjából 200 000 betöltetlen közalkalmazotti állás megszüntetéséről – nyilatkozták politikai források a News.ro hírügynökségnek. A várhatóan már augusztus elsejétől életbe lépő intézkedés – amelyet sürgősségi kormányrendeletbe terveznek foglalni – évi 8 milliárd lejes költségvetési megtakarítást jelentene a számítások szerint. Szociáldemokrata párti (PSD) források szerint ugyanakkor
A liberálisok korábban világos elemzést kértek az adót illetően, más országokból hozott példákkal illusztrálva.
A koalíciós egyeztetések a napokban folytatódnak, hiszen még mindig óriási összegekre van szükség a költségvetésen tátongó lyukak betömésére, a tervezett intézkedésekről a munkáltatók és a szakszervezetek képviselőivel is zajlanak még tárgyalások.
• az 5 százalékos áfáról való lemondás, amely jelenleg egyebek mellett a tankönyvekre, folyóiratokra és más kiadványokra, a hotelek által nyújtott szolgáltatásokra és szállásra, múzeumi belépőkre és az építőiparra érvényes; a 9 százalékos áfa is csak az élelmiszerekre, gyógyszerekre és protézisekre maradna érvényre, és minden más termék és szolgáltatás a 19 százalékos áfa hatálya alá esne;
• újra tb-kötelessé tennék az építőiparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban dolgozók fizetését;
• a mikrovállalkozásoknak az üzleti forgalom 1 százalékának vagy még nagyobb hányadnak megfelelőt adót kellene fizetniük, és eltörölnék a jelenleg hatályos küszöböt;
• növelnék a szerencsejáték engedélyeztetésekor fizetendő illetéket;
• növelnék az alkohol és a dohányipari termékek jövedéki adóját;
• 15 százalékos extraprofitadót vetnének ki a multinacionális cégek által az orzságból kivitt profitra vagy az offshore cégekre;
• az osztalékok után fizetendő adót a jelenlegi 8 százalékról 10 százalékra emelnék.
Tömeges elvándorlást fog eredményezni a román építőiparban, ha a bukaresti kormány a tervezettnél magasabb költségvetési hiány lefaragása érdekében eltörli az ágazat számára öt éve bevezetett kedvezményeket.
Ştefan Radu Oprea gazdasági miniszter szerda este az Antena 3 hírtelevízió műsorában úgy nyilatkozott, egyelőre nem született döntés valamennyi tervezett fiskális intézkedésről, mivel még zajlanak a tárgyalások a versenyszféra és a szakszervezetek képviselőivel. Annyit azonban elárult,
Ám azt nem tudta megmondani, hogy 5 vagy 9 százalékos áfával számolnak, mint fogalmazott, ezt a pénzügyminiszternek kell elmagyaráznia. Arra a kérdésre, hogy mindez drágulásokkal járhat-e, úgy felelt, „ehhez is vezethet”.
Amint arról korábban beszámoltunk, a kormánypártok vezetői már a Victoria-palotában tartott hétfői koalíciós tárgyalásokon megállapodták elviekben a mintegy 200 ezer betöltetlen közalkalmazotti állás megszüntetésében. Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter magyarázata szerint a közvetlen kiadásokon a betöltetlen állások megszüntetésével spórolnak, melyek így már nem okoznak költségvetési kiadásokat. A közvetett kiadásokon pedig úgy tudnak spórolni, hogy megszüntetik a közintézményekben a jelenleg be nem töltött álláshelyeket, és ezzel automatikusan csökken a fizetése sok hivatalvezetőnek, osztályvezetőnek, igazgatónak, akik eddig a szervezeti felépítésben szereplő adatok szerint nagy fős csapatot vezettek, a gyakorlatban azonban a be nem töltött álláshelyek miatt sokkal kevesebb alkalmazott tartozott alárendeltségükbe.
A kormány karcsúbb és hatékonyabb állami apparátust akar, hogy egyensúly legyen a magánszektor termelése és az állami kiadások között – jelentette ki hétfő este Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter.
Mint ismeretes, a kormánykoalíció azért gondolkodik megtakarításokban és/vagy adóemelésekben, mivel a költségvetési deficit az első öt hónap után elérte a 37 milliárd lejt, ami a bruttó hazai termék (GDP) 2,33 százalékára rúg, miközben az év végi hiánycél 4,4 százalék. A deficitcél meghaladása pedig a Románia rendelkezésére álló európai uniós alapok elvesztésével járhat.
A kormánykoalícióban nem mérlegelik az IT-ágazat adókedvezményének megszüntetését – jelentette ki hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az EU szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot.
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
1 hozzászólás